Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νυχτερινό σε κοινωνικό τιμολόγιο


peratis

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Μπορεί κάποιος που έχει ήδη κοινωνικό τιμολόγιο να μπει και στο νυχτερινό;

Και αν ναι, ποια είναι η διαδικασία.

Μέσα από τη σελίδα του ΔΕΔΔΗΕ ομολογώ δεν έβγαλα άκρη και στα εδώ γραφεία της ΔΕΗ ούτε λόγος για εξυπηρέτηση. Και που πήγα και που δεν πήγα το ίδιο και το αυτό....

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η KWh στο "κοινωνικό" χρεώνεται λιγότερο από το "νυκτερινό", οπότε, αν είναι έτσι, δεν έχει νόημα.

 

Ξέρω σίγουρα ότι αυτό συμβαίνει στο τιμολόγιο που έχουν οι υπάλληλοι της ΔΕΗ.

 

Υ.Γ. Μετά από ψάξιμο "κοινωνικό" = 0,03489 (1Φ) - 0,03941 (3Φ), "νυκτερινό" = 0,0661 (σχεδόν διπλάσιο), "υπ. ΔΕΗ" = 0,01523

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα το κοινωνικό είναι μέχρι καποιες kwh χρέωση(1600 ή 2000) και μετά σε πάει με την κανονική χρέωση στις υπόλοιπες..Το νυχτερινο είναι σταθερά τόσο..Μερικές ιδιωτικές το πουλάνε και στο κανονικό τώρα όσο η δεη στο νυχτερινό της ~= 0,07 ευρω.. Αλλα μακριά απο δαύτες..

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να έχεις και νυχτερινό και κοινωνικό. Αξίζει το νυχτερινό γιατί μπορεί χωρίς αυτό να ξεπεράσεις τα όρια του κοινωνικού . 

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να έχεις και νυχτερινό και κοινωνικό. Αξίζει το νυχτερινό γιατί μπορεί χωρίς αυτό να ξεπεράσεις τα όρια του κοινωνικού . 

Δεν το γνώριζα αυτό ..Ευχαριστώ cve

Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος ΚΟΧ επιβεβαιώνω τα παραπάνω. Σημαντική η ορθή παρατήρηση του cve20126.

Να επισημάνω πως έχει ανακοινωθεί από το Υπουργείο πως ακόμα και αν ξεπεράσεις το όριο kWh του ΚΟΧ, οι kWh αυτές χρεώνονται κανονικά με ΚΟΧ και οι παραπάνω από αυτό το όριο με κανονικό τιμολόγιο (παλαιότερα αν το ξεπερνούσες, όλες οι kWh χρεώνονταν με κανονικό), ωστόσο δεν έχω επαληθεύσει εάν εφαρμόζεται ήδη στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχει η ΔΕΗ αναλυτικό τιμοκατάλογο με τις χρεώσεις του κοινωνικού τιμολογιού (ΚΟΤ):

 

https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/1-1-2017%20%CE%BC%CE%B5%20%CE%BD%CE%B5%CE%BF%20%CE%95%CE%A4%CE%9C%CE%95%CE%91%CE%A1/%CE%9A%CE%9F%CE%A4%20%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%8C%2001012017.pdf

 

Όπως ανέφεραν και οι προλαλήσαντες η χρέωση / kWh εξαρτάται από το πόσες kWh καταναλώνεις ανά τετράμηνο αλλά και σε ποια κατηγορία ΚΟΤ ανήκεις!

 

Είμαι και εγώ δικαιούχος ΚΟΤ και ταυτόχρονα έχω και νυχτερινό τιμολόγιο (είχα πριν το μετατρέψω σε ΚΟΤ και το διατήρησα).

Επειδή οι 1700 kWh / τετράμηνο που είναι το όριο για μένα (Κατηγορία Β) ξεπερνιούνται εύκολα (ως τρίτεκνος και διαμένων σε παλιό διαμέρισμα) και η χρέωση σε κατανάλωση >1700 kWh είναι μεγαλύτερη από αυτήν του νυχτερινού μπορώ να πω ότι με συμφέρει που το διατήρησα. Με την προυπόθεση βέβαια ότι μεριμνείς να χρησιμοποιείς όσο το δυνατόν περισσότερο τις ενεργοβόρες συσκευές στις ώρες του νυχτερινού.

Edited by btp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.