Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νομοθεσία που εμπεριέχει τα απαραίτητα δικαιολογητικά για έκδοση ΠΕΑ


μεταλλατζης

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα!

 

Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανένας να μου πει σε ποιόν νόμο παρατίθενται τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την 

έκδοση του ΠΕΑ?

Δηλαδή πού ακριβώς στη νομοθεσία γραφεί για τις περιπτώσεις κτιρίων πχ πριν το 1985 μετά το 1985, ότι χρειάζεται το ΚΑΕΚ κτλ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Να τα βάλουμε σε μια σειρά

1. Αναγραφή ο.α. χρειάζεται για κτίρια μετά το 1983 

2. αναγραφή ΚΑΕΚ, για όσα είναι ενταγμένα σε Κτηματολόγιο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σωστά

Η ερώτησή μου είναι σε ποιό ΦΕΚ σε ποιά νομοθεσία αναφέροντα αυτά?

Στον ΚΕΝΑΚ που το έψαξα δεν το έχει.

Link to comment
Share on other sites

Στον ΚΕΝΑΚ όχι. Στην ΤΟΤΕΕ 20701-4/2010. η οποία είναι εφαρμοστική του ΚΕΝΑΚ τεχνική οδηγία. Ως τέτοια έχει ισχύ νόμου, όπως και όλες οι τεχνικές οδηγίες του ΤΕΕ και οι Τεχνικές Προδιαγραφές.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ για την απάντηση συνάδελφε

 

Αλλά ψάχνοντας στην ΤΟΤΕΕ 20701-4/2010, δεν αναφέρει πουθενά για τα κτίρια του προ του 1983 ότι δεν απαιτείται η οικοδομική άδεια ούτε υπαινίσσεται κάτι τέτοιο (πχ όταν ξεκίνησε να γίνεται υποχρεωτική η θερμομόνωση των κτιρίων κτλ).

 

Μήπως εμπεριέχεται κάπου αλλού?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σωστά dib, αλλά έχει δίκιο ο συνάδελφος. Σε κείμενο με ισχύ νόμου, δεν υπάρχει πουθενά. Άλλο ένα ατόπημα και ένδειξη δουλειάς του στύλ "να γλυτώσουμε τα πρόστιμα Παναγιά μου" των συντακτών των ΤΟΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Η μη απαίτηση αναγραφής α.α. για τα προ 83 πρέπει να έχει σχέση με το Ν. 1337/83, καθόσον δεν απαιτείται αντίστοιχα και στις μεταβιβάσεις κατοικιών κτισμάτων.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Σε κείμενο με ισχύ νόμου, δεν υπάρχει πουθενά. Άλλο ένα ατόπημα και ένδειξη δουλειάς του στύλ "να γλυτώσουμε τα πρόστιμα Παναγιά μου" των συντακτών των ΤΟΤΕΕ.

 

Νάταν μόνο αυτό το ένα ατόπημα panos-vicious κομμάτια να γίνει ... εδω γελάει και το παρδαλό κατσίκι με τα τόσα που έχουν γίνει απο την έναρξη εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ !!! :smile:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι και πάλι ευχαριστώ!

 

Όχι ατόπημα των ΤΟΤΕΕ αλλά του ίδιου του ΚΕΝΑΚ του κορμού του νόμου δηλαδή!!!

Ακόμα και ο νόμος αυθαιρέτων χωρίζει τις κατασκευές σε κατηγορίες ανά την παλαιότητα και

τα παραθέτει!

 

Εδώ τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.