Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μπλοκάκι χωρίς ΤΣΜΕΔΕ


Makis Pagratis

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι νέος μηχανικός και θα προσληφθώ τις επόμενες μέρες με μπλοκάκι, σε θέση πού όπως καταλαβαίνω δεν χρειάζεται την υπογραφή μου. Το τελευταίο το αναφέρω καθώς οι εξετάσεις του τεε ήταν τις προηγούμενες μέρες και οι επόμενες είναι τον Ιούνιο. Το ερώτημα μου είναι το εξής, από την στιγμή που δε μπορώ να γραφτώ στο τεε (αρα και στο ΤΣΜΕΔΕ) που θα πρέπει να με ασφαλίσει ο εργοδότης μου; Υπάρχει κάποια επιλογή που να με συμφέρει πιο πολύ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανονικά για να είσαι με μπλοκάκι μηχανικός πρέπει να γραφτείς ΤΕΕ. Όσο για την ασφάλιση το θέμα όπως θα έχεις διαβάσει κι εδώ είναι λίγο θολό. Μέχρι κι σήμερα οι περισσότεροι πλήρωναν τις ασφαλιστικές τους εισφορές μόνοι.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απαιτείται η υπογραφή του όμως, δεν είναι "υποχρεωμένος" να μπει στο ΤΜΕΔΕ.

 

θα μπορούσες να γραφτείς στον ΟΑΕΕ μέχρι (αν το αποφασίσεις) να περάσεις εξετάσεις από το ΤΕΕ και να γραφτείς τελικά στο ΤΜΕΔΕ.

Λεπτομέρειες θα σου δώσουν άλλοι συνάδελφοι όμως, μιας και δεν έχω γνώση επί του θέματος (ΟΑΕΕ).

Edited by thodoris85
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό Φίλε δεν το ξέρω ακριβώς.

 

Θα σε βάλει σαν μισθωτό (πρώην ΙΚΑ) μέχρι να δώσεις εξετάσεις ?

Θα σου πει να ασφαλιστείς σαν Ελεύθερος Επαγγελματίας (στο πρώην ΟΑΕΕ) αλλά με τι ΚΑΔ στην εφορία ?

 

Τι σου έχουν πει?

Edited by Vasilis T.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό Φίλε δεν το ξέρω ακριβώς.

 

Θα σε βάλει σαν μισθωτό (πρώην ΙΚΑ) μέχρι να δώσεις εξετάσεις ?

Θα σου πει να ασφαλιστείς σαν Ελεύθερος Επαγγελματίας (στο πρώην ΟΑΕΕ) αλλά με τι ΚΑΔ στην εφορία ?

 

Τι σου έχουν πει?

 

Μπορεί να σε έχει μισθωτό ΙΚΑ με σύμβαση ορισμένης διάρκειας ή αορίστου.... Αυτό συμφέρει και σένα

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν το μόνο που ξέρω είναι ότι θα με πάρουν με μπλοκάκι, απλά ήθελα να δω τι γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις. Θα περιμένω να μου πουν από κοντά.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά σου μεταφράζεται σε:

 

1) ποιά είναι τα ΚΑΔ τα οποία επιλέγονται ελεύθερα, χωρίς κάποια άδεια ασκήσεως επαγγέλματος;

    

 

2) ποιά από αυτά ταιριάζουν με το αντικείμενο της επιχείρησης;

 

 

Τι ακριβώς κάνει η επιχείρηση που θα σε προσλάβει;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μάκη, 

 

Δεν ξέρω πως μπορείς να ανοίξεις μπλοκάκι σε ΚΑΔ μηχανικού χωρίς την άδεια άσκησης επαγγέλματος. 

 

Τσέκαρε αν μπορεί η εταιρεία να σε πληρώσει ως "δαπάνη" στην αρχή (δεν χρειάζεται να είσαι ασφαλισμένος κάπου). Άσε να ρολάρει κανά 2μηνο ακόμη τα πειράματα στο ασφαλιστικό και βλέπεις αν θα γραφτείς ΤΕΕ. 

Edited by kostisR
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.