Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πτώση Δ.Δ.Ε ταυτόχρονα σε όλα τα διαμερίσματα


manolis85

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

εδώ και μερικές ημέρες στη πολυκατοικία μου πέφτει ο Δ.Δ.Ε σε όλα τα διαμερίσματα,συμβαίνει 2-3 φορές μέσα στην ημέρα.

Προφανώς το πρόβλημα είναι γενικό και προσανατολίζομαι σε "θέμα" του ουδετέρου στη παροχή της πολυκατοικίας.

Μπορώ με κάποιο τρόπο να το επιβεβαιώσω ή θα πρέπει αποκλειστικά να επέμβει η ΔΕΗ στο μπαροκιβωτιο και να κάνει μετρήσεις?Επίσης δικαιολογεΙται η πτώση του Δ.Δ.Ε στα διαμερίσματα εφόσον το πρόβλημα είναι πριν από αυτόν,έχει να κάνει με κακή γειώση του κτηρίου?"

 

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

το γεγονος να εχει φαει κανα κεραυνο η πολυκατοικια παιζει;;αν τα ρελε πεφτουν ταυτοχρονα τοτε κατι γινεται με την δεη πιστευω.. εγω θα εκλεινα ολλα τα ρολογια με ανοιχτες ολλες τις ασφαλειες στους πινακες για να δω αν συνεχιζει να γυρνανει κανενας  μετρητης μοιπος εχει πουθενα διαροη!! επισεις μετρα τα ρελε με οργανο να δεις αν δουλευουν σωστα.. 

Edited by manoselectric
Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν 15 διαμερίσματα εκ των οποίων τα περισσότερα-οχι όλα έχουν τριφασικό και νυχτερινό,οι διακοπές εμφανίζονται σε ώρες που δεν λειτουργεί το νυχτερινό και επίσης έχω αλλάξει τον ουδέτερο στον πίνακα μου να παίρνει πριν τον ΔΔΕ .

Οι ΔΔΕ είναι οκ και δεν γίνεται να χαλάσαν όλοι ταυτόχρονα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το κάνει παροδικά και επίσης δεν ξέρω επειδή το δίκτυο είναι υπόγειο μήπως συμβαίνει κάτι και με τη γειωση

Link to comment
Share on other sites

Στο νυχτερινό ο ουδέτερος έρχεται από το μετρητή.

 

Την φάση (για ρελέ ή λαμπάκι) πρέπει να πάρεις πριν το ΔΔΕ.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις αν αυτό συμβαίνει και σε άλλες τριγύρω πολυκατοικίες;

Στον Πειραιά (βλέπω πως έχεις βάλει αυτήν την περιοχή) γνωρίζεις αν εφαρμόζεται από τη ΔΕΗ σαν μέθοδος προστασίας η ουδετέρωση ή η άμεση γείωση;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις αν αυτό συμβαίνει και σε άλλες τριγύρω πολυκατοικίες;

Στον Πειραιά (βλέπω πως έχεις βάλει αυτήν την περιοχή) γνωρίζεις αν εφαρμόζεται από τη ΔΕΗ σαν μέθοδος προστασίας η ουδετέρωση ή η άμεση γείωση;

Όχι δεν γνωρίζω αν συμβαίνει και σε άλλες πολυκατοικίες,θα ρωτήσω όμως...σίγουρα άμεση γείωση έχουμε

Link to comment
Share on other sites

1) Ο ανελκυστήρας που τροφοδοτείται απ' το κοινόχρηστο ρολόι σταματάει; Ή έστω έχει τύχει ποτέ να σταματήσει; Οι Ασφάλειες του λεβητοστασίου ή άλλης κοινόχρηστης κατανάλωσης πέφτουν;

 

2) Μήπως έχετε ηλεκτρικά ρολά, ή φωτισμούς εξωτερικών χώρων LED στα μπαλκόνια σας;

 

Πόσων χρόνων είναι ο πολυκατοικία σας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.