Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πτώση Δ.Δ.Ε ταυτόχρονα σε όλα τα διαμερίσματα


manolis85

Recommended Posts

Γείωση γνωρίζουμε αν υπάρχει ή εάν έχει γίνει επί του υδραυλικού δικτύου;

Ακούγονται παράπονα όπως "μας τινάζει το ρεύμα στο μπάνιο" ή "μας τσιμπάνε οι βρύσες" κλπ. ;

Link to comment
Share on other sites

1) Ο ανελκυστήρας που τροφοδοτείται απ' το κοινόχρηστο ρολόι σταματάει; Ή έστω έχει τύχει ποτέ να σταματήσει; Οι Ασφάλειες του λεβητοστασίου ή άλλης κοινόχρηστης κατανάλωσης πέφτουν;

 

2) Μήπως έχετε ηλεκτρικά ρολά, ή φωτισμούς εξωτερικών χώρων LED στα μπαλκόνια σας;

 

Πόσων χρόνων είναι ο πολυκατοικία σας;

 

Όχι δεν πέφτουν ασφάλειες στο λεβητοστάσιο και στον ανελκυστήρα και απ οτι ξέρω δεν έχει παρατηρηθεί κάτι πρόσφατα

Εγώ έχω ηλεκτρικά ρολά άλλοι όχι,εξωτερικά led όχι δεν έχουμε και η πολυκατοικία είναι 25 χρονών

 

 

Γείωση γνωρίζουμε αν υπάρχει ή εάν έχει γίνει επί του υδραυλικού δικτύου;

Ακούγονται παράπονα όπως "μας τινάζει το ρεύμα στο μπάνιο" ή "μας τσιμπάνε οι βρύσες" κλπ. ;

 

γείωση δεν γνωρίζω εάν έχει το υδραυλικό δίκτυο,θα μάθω όμως...παράπονα τύπου με τινάζει το ρεύμα δεν έχουμε από κανέναν.

Τώρα που το λες όμως την ίδια περίοδο είχαμε μια διαρροή σε μια ηλεκτροβάνα η οποία έσταζε πάνω σε μια άλλη με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώσει και να καεί.Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως μπορεί αυτό να επηρεάσει τη πτώση όλων των ΔΔΕ,θεωρώ ότι δεν σχετίζεται...ή κάνω λάθος?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Στην βούλα και τριγύρω περιοχές της Αττικής έχουνε μεγάλα προβλήματα με τους ουδετέρους .Μένεις σε περιοχή εκεί κοντά?  Ο πατέρας μου παιδευόταν ενα εξάμηνο με το να δοκιμάζει τα Πάντα μεχρι να έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ κάνοντας κάποιες εργασίες (νομίζω και αλλαγή μετασχηματιστή ) να λύσει το πρόβλημα.

 

Σε φάση να πέφτουν ολοι οι Δ.Δ.Ε με συχνότητα περιοδική , μπορεί και όλοι μαζί μπορει μια μέρα ο ένας και μιά ο άλλος..Τρελά πράγματα... Η ίδια η ηλεκτρολογία ειναι εξάλλου τρελή επιστήμη ;)

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

γείωση δεν γνωρίζω εάν έχει το υδραυλικό δίκτυο,θα μάθω όμως...παράπονα τύπου με τινάζει το ρεύμα δεν έχουμε από κανέναν.

Τώρα που το λες όμως την ίδια περίοδο είχαμε μια διαρροή σε μια ηλεκτροβάνα η οποία έσταζε πάνω σε μια άλλη με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώσει και να καεί.Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι πως μπορεί αυτό να επηρεάσει τη πτώση όλων των ΔΔΕ,θεωρώ ότι δεν σχετίζεται...ή κάνω λάθος?

Λογικά δε σχετίζεται, αλλά με το ρεύμα & το νερό δε μπορείς να ξέρεις ποτέ, έχω δει διάφορα. Θεωρώ πως, αν δεν έχει ήδη γίνει, πρέπει να γίνει μια τηλεφωνική κρούση στο τοπικό υποκατάστημα ΔΕΔΔΗΕ. Παράλληλα αν μπορείς μάθε αν εχει παρατηρηθεί κάτι αντίστοιχο σε κοντινά στην περιοχή σου καταστήματα ή (πολυ)κατοικίες.

 

Αυτό που αναφέρω πάντως με το σύστημα προστασίας δεν το αναφέρω απλά για να περάσει η ώρα. Έχω ακούσει για περιπτώσεις που πτώσεις ΔΔΕ οφείλονταν σε αυτό, ακόμα & αν γκουγκλάρεις θα βρεις αντίστοιχα προβλήματα με το δικό σου που σχετίζονται με το σύστημα προστασίας (όπου εφαρμόζεται η άμεση γείωση).

Edited by Ghostrider
Link to comment
Share on other sites

Για να να βγουν ασφαλή συμπεράσματα θα πρεπει να γίνουν μετρήσεις στην εγκατάσταση.

Μέτρηση της αντίστασης γείωσης.

Μέτρηση του βρόχου σφαλματος σε καθε πινακα της πολυκατοικίας και σε καθε μετρητή.

Μέτρηση της αντίστασης μόνωσης σε καθε εγκατάσταση και στις παροχές(γραμμή πίνακα μετρητή).Αφού γίνουν οι μετρήσεις θα εχεις μια εικόνα για το τι επικρατεί στην εγκατάσταση.

Αν το σύστημα είναι ΤΤ εγω πιστεύω ότι εχει γινει τεχνιτος κομβος μεταξύ Ν και ΡΕ καπου στην εγκατάσταση και σου κανει επιστροφή μέσω του ουδέτερου και σου διεγείρει τα ρελε διαρροής ταυτόχρονα.

Σίγουρα η αντίσταση γείωσης στην εγκατάσταση ειναι πολύ μεγάλη η και ανύπαρκτη τελείως.

Ο βρόχος σφάλματος μπορεί να σου δώσει πολυ χαμηλή τιμή γιατι μπορεί να κλείνει κύκλωμα μεσω του ουδετερου.

Εμενα μου εχει τυχει κάτι αντίστοιχο σε εκπαιδευτήρια πριν χρονια με ταυτόχρονη ενεργοποιήσει σε όλα τα ρελε της εγκατάστασης και βρέθηκε μετα απο πολυ ψαξιμο στην εγκατάσταση.

Ο κηπουρός ειχε εγκαταστήσει αυτόματο πότισμα και ειχε κοψει κατα λαθος τον αγωγό της κεντρικής γείωσης χωρις να το παρει είδηση.

Οταν μαγειρευαν σε ενα μεγάλο επαγγελματικό φούρνο που κατα λαθος ειχαν γεφυρώσει τον ουδέτερο με την γείωση το οποίο δεν το προστάτευαν με ρελε διαφυγής ξαφνικά διεγείραν ολα τα ρελε διαρροης.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.