Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Παύση εργασιών στη ΔΟΥ δε συνεπάγεται απαλλαγή από τις ασφαλιστικές εισφορές των μηχανικών. Μόνη λύση η διαγραφή από ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πήγα από ΤΜΕΔΕ (πλ. Κλαυθμώνος) και στο τμήμα Εισφορών δεν είχαν ξεκάθαρη απάντηση.

Μου ζήτησαν να επιστρέψω σε μία εβδομάδα που θα έχουν καλύτερη γνώση.

Συγκεκριμένα, για το ύψος των εισφορών, ειπώθηκε ότι δε θα έπρεπε να πληρώσω τίποτα βάσει νόμου καθότι διέκοψα 30/12/2016 ή, αν πληρώσω, θα πληρώσω το ελάχιστο ποσό.

Μας δόθηκε διαφορετική απάντηση, την ίδια ημέρα;

 

 

Γενικώς,

οι πληροφορίες είναι και για τους ίδιους συγκεχυμένες, και άκουσα διαφορετικά πράγματα και εξηγήσεις, όπως:

 

α) ότι ο ΕΦΚΑ δεν είναι updated μετά την 31/12/2016 για τις διακοπές εργασιών

 

Σημειώνεται ότι το ΤΣΜΕΔΕ δε γνωρίζει αν έχουμε διακόψει εργασίες, αυτό φαίνεται μόνο ΓΓΔΕ, αλλά θα πρέπει να γνωρίζει πότε αναγγέλεται μία σύμβαση εργασίας μισθωτού μηχανικού. 

 

β) ότι μπορείς να πληρώσεις το ελάχιστο ποσό αντί της υψηλής εισφοράς που κακώς έχει υπολογιστεί, έως ότου ομαλοποιηθεί η κατάσταση.

Όμως αυτό ήταν λόγια του αέρα από τον αρμόδιο υφυπουργό και δεν είναι απόφαση.

 

Τελικό συμπέρασμα:

Οι υπάλληλοι στο ΤΣΜΕΔΕ δεν έχουν ενημερωθεί αρμοδίως και λειτουργούν όπως εμείς.

 

Συνάδελφοι δυστυχώς η κατάσταση είναι για γέλια.

 

Εγω έχω την εξής περίπτωση.

1. Κλείσιμο βιβλίων 16/2 με ημερομηνία όμως (31/12/16) και 100 ευρω πρόστιμο

2. Απλήρωτες δόσεις για εφκα 1 και 2/17

3. Σε αναμονή για πρόσληψη ως μισθωτός μηχανικός, μόλις ο λογιστής του εργοδότη μπορέσει να προχωρήσει την διαδικασία.

 

Δεν έχω ακούσει/διαβάσει κάπου οτι (κλειστά βιβλία)=(μη καταβολή εισφορών) ή (καταβολή ελάχιστων, εφόσον το 2016 είχες εισόδημα απο μπλοκάκια)

Μακάρι να είναι όπως τα λέτε αλλά μην ξεχνάτε οτι το τσμεδε αν δεν ήσουν μισθωτός σε θεωρούσε ΕΕ και σου ζητούσε εισφορές ως τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλημέρα.

Εγώ πήγα από εκεί και μου είπαν πως η χρέωση ισχύει κανονικά αφού είμαστε υπόχρεοι ασφάλισης λόγω ιδιότητας και οι εισφορές υπολογίζονται βάση του εισοδήματος του τελευταίου εκκαθαρισμένου φορολογικού έτους.

Την απάντηση μου την έδωσε το τμήμα εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ και μία υπάλληλος του υπουργείου εργασίας στο οποίο πήγα και ζήτησα διευκρινήσεις.

Μπορείς να μας δώσεις περισσότερα στοιχεία βάση του email που σου έστειλαν?

Που ακριβώς θα ζητήσουμε να ακυρωθούν οι χρεώσεις????

Στο ΤΣΜΕΔΕ πάντως αρνήθηκαν να παραλάβουν το αντίγραφο διακοπής εργασιών από την ΔΟΥ λέγοντάς μου πως δεν είναι αρμόδιοι για αυτό. 

 

επειδή έβλεπα το αλαλούμ να έρχεται είχα στείλει email στις 19 Ιανουαρίου στο [email protected]

 

"

Το ΤΕΕ, στα πλαίσια της παροχής των νέων υπηρεσιών νομικής και φοροτεχνικής υποστήριξης προς τους μηχανικούς μέλη του, ανακοινώνει ότι οι ενδιαφερόμενοι μηχανικοί μπορούν να επικοινωνούν ηλεκτρονικά για αυτά τα θέματα στις κατωτέρω διευθύνσεις:

Μου επιβεβαίωσαν οτι:

 

δεδομένου ότι από 1/1/2017 δεν θα έχετε κάποια ασφαλιστέα ιδιότητα

(καταλαβαίνουμε ότι από την ημερομηνία αυτή δεν έχετε ανοιχτά βιβλία ούτε

απασχολήστε ως μισθωτός) δεν θα υποχρεούστε σε καταβολή ασφαλιστικών

εισφορών από το 2017 και στο εξής.

 

 

Τελικά μου ήρθε ΕΦΚΑ και τους ξαναέστειλα. Οπότε μου απάντησαν: 

 

αν κλείσατε τα βιβλία σας την 31/12/2016 (όχι εντός του 2017 με αναδρομική

ισχύ), δεν θα έπρεπε να σας έχουν υπολογιστεί εισφορές. ενδέχεται ο ΕΦΚΑ

να μην ενημερώθηκε εγκαίρως από την αρμόδια ΔΟΥ ή από ΤΣΜΕΔΕ (αν

ενημερώσατε το ταμείο σας για την διακοπή).

 

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ζητήσετε από τον ΕΦΚΑ να ακυρώσει τις

οφειλές που έχουν βεβαιωθεί.

 

 

Καλό είναι να ασχοληθούμε όλοι ενεργά με το θέμα, με τηλέφωνα, email κτλ

Έχω μεταναστεύσει εδω και 3 μήνες, δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω ευρώ, ειδικά από την στιγμή που το όποιο χρέος δεν περνάει στο taxis

Link to comment
Share on other sites

Παύση εργασιών στη ΔΟΥ δε συνεπάγεται απαλλαγή από τις ασφαλιστικές εισφορές των μηχανικών. Μόνη λύση η διαγραφή από ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ.

 

Έλα όμως που το ΤΕΕ έχει άλλη άποψη! Δες παραπάνω στο ποστ μου την απάντηση του ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

επειδή έβλεπα το αλαλούμ να έρχεται είχα στείλει email στις 19 Ιανουαρίου στο [email protected]

 

"

Το ΤΕΕ, στα πλαίσια της παροχής των νέων υπηρεσιών νομικής και φοροτεχνικής υποστήριξης προς τους μηχανικούς μέλη του, ανακοινώνει ότι οι ενδιαφερόμενοι μηχανικοί μπορούν να επικοινωνούν ηλεκτρονικά για αυτά τα θέματα στις κατωτέρω διευθύνσεις:

Μου επιβεβαίωσαν οτι:

 

δεδομένου ότι από 1/1/2017 δεν θα έχετε κάποια ασφαλιστέα ιδιότητα

(καταλαβαίνουμε ότι από την ημερομηνία αυτή δεν έχετε ανοιχτά βιβλία ούτε

απασχολήστε ως μισθωτός) δεν θα υποχρεούστε σε καταβολή ασφαλιστικών

εισφορών από το 2017 και στο εξής.

 

 

Τελικά μου ήρθε ΕΦΚΑ και τους ξαναέστειλα. Οπότε μου απάντησαν: 

 

αν κλείσατε τα βιβλία σας την 31/12/2016 (όχι εντός του 2017 με αναδρομική

ισχύ), δεν θα έπρεπε να σας έχουν υπολογιστεί εισφορές. ενδέχεται ο ΕΦΚΑ

να μην ενημερώθηκε εγκαίρως από την αρμόδια ΔΟΥ ή από ΤΣΜΕΔΕ (αν

ενημερώσατε το ταμείο σας για την διακοπή).

 

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να ζητήσετε από τον ΕΦΚΑ να ακυρώσει τις

οφειλές που έχουν βεβαιωθεί.

 

 

Καλό είναι να ασχοληθούμε όλοι ενεργά με το θέμα, με τηλέφωνα, email κτλ

Έχω μεταναστεύσει εδω και 3 μήνες, δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω ευρώ, ειδικά από την στιγμή που το όποιο χρέος δεν περνάει στο taxis

 

Καλημέρα,

ως μηχανικός είσαι υπόχρεος ασφάλισης λόγω ιδιότητας ακόμη και με κλειστά βιβλία.

Το μόνο ερώτημα κατά την δικιά μου άποψη είναι αν πας με το minimum ή με βάση το τελευταίο εκκαθαριστικό.

 

Η μόνη περίπτωση να γλυτώσεις τον ΕΦΚΑ ως άνεργος μηχανικός είναι η διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ-ΤΕΕ

Edited by pmark
Link to comment
Share on other sites

Σημερινή ενημέρωση: Ακόμη και με κλειστά βιβλία πληρώνεις κανονικά με βάση το 2015. Και με την εκκαθάριση του 2016, γίνονται οι διορθώσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

έχω διαγραφεί από το ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ από τις 29-12-2015 και από τη ΔΟΥ και μου έχουν καταχωρηθεί κανονικά εισφορές ΕΦΚΑ.

Με κάποια δικηγόρο που το συζητούσα χθες με συμβούλεψε να κάνω ένσταση στο ΕΦΚΑ 

Edited by APSP
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

έχω διαγραφεί από το ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ από τις 29-12-2015 και από τη ΔΟΥ και μου έχουν καταχωρηθεί κανονικά εισφορές ΕΦΚΑ.

Με κάποια δικηγόρο που το συζητούσα χθες με συμβούλεψε να κάνω ένσταση στο ΕΦΚΑ 

 

Οι δικηγόροι καταθέτουν ένσταση στον "ΕΦΚΑ-Ταμείο Νομικών" βάση οδηγιών του δικηγορικού συλλόγου για λάθη στα ποσά.

Φαντάζομαι πως σε αυτήν την φάση μόνο σκοπό έχει να διασφαλίσεις πως δεν αναγνωρίζεις το χρέος γιατί διορθώσεις δεν βλέπω να γίνονται σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τρελλαθώ εντελώς.Πληρώσαμε ΤΣΜΕΔΕ το 2015 και μας υπολογίζουν πάλι εισφορές για το ίδιο έτος;

 

Να σας δώσω το δικό μου παράδειγμα και πείτε μου κάποιος υπεύθυνα αν μπορεί τι συμβαίνει.

 

Έχω ανοικτά μπλοκάκια και μου ήρθε ο ΕΦΚΑ ένα χ ποσό.Η εταιρεία με συνεχίζει με μπλοκάκι και μου ζητάει να γράψω στο μπλοκάκι ό,τι "υπάγομαι στο άρθρο 39 του Ν.4387/16" έτσι ώστε να με βάλει στην ΑΠΔ της.Ως εδώ καλά.

 

 Θα πρέπει για όλο το 2017 να συνεχίζω να πληρώνω ΕΦΚΑ άσχετα αν με έχει βάλει η εταιρεία στην ΑΠΔ και πληρώνει συνολικά 46,06% (20 δικό μου και 26,06 δικό της);

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.