Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όλα τα απαιτούμενα αποδεικτικά για την έκδοση έγκρισης - άδειας δόμησης μετά το ν. 4387/2016


georgecv

Recommended Posts

πολύ σωστά όσα αναφέρει η ΕΕΤΕΜ

Και αν δεν βγάλει αυτή το φίδι από τρύπα

(ώστε να μην χρειάζεται πλέον η άσκοπη, χρονοβόρα και χωρίς κανένα  αποτέλεσμα  διαδικασία αμοιβών ΤΕΕ)

μην περιμένετε να το κάνει το ΤΕΕ (πυροβολώντας  τον εαυτό του)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει αρκετά σωστά αλλά τα περισσότερα και τα βασικά στη συζήτηση τα λέει λάθος.

Οι συντάκτες παρόμοιων εγγράφων καλά θα κάνουν να ξαναδιαβάζουν τις διατάξεις νόμων που ισχυρίζονται ότι ισχύουν ή καταργούνται.

Αν οι κύριοι της ΕΕΤΕΜ διάβαζαν ξανά το άρθρο 7 του ν.3919/2011, δεν θα τα έγραφαν όλα αυτά.

Μάλιστα θα πρότεινα να διαβάσουν κατά σειρά την παρ.10 πρώτα, μετά την 1.α και τέλος την παρ.2.

 

Το συμφωνητικό με τα στοιχεία νόμιμης, συμβατικής, συνομολογίας και συνημμένη αναφορά του ΤΕΕ κατατίθεται υποχρεωτικά στο ΤΕΕ από όλους όσους εξασκούν το επάγγελμα και βγάζουν άδεια ή πληρώνονται επίβλεψη.

Πάντα σύμφωνα με το άρθρο 7 του ν.3919/2011 που επικαλούνται.

Οι πολεοδομίες ελέγχουν μόνο αν η απαιτούμενη σύμφωνα με τις μελέτες αναφορά υπάρχει ήδη στο ΤΕΕ. Τίποτε άλλο.

Έμμεσα ασκούνται και άλλοι έλεγχοι που οι κύριοι της ΕΕΤΕΜ θέλουν να τους αγνοούν : άδεια άσκησης επαγγέλματος, κατατίθενται από τις ΥΔΟΜ στο ΤΕΕ αναφορές για τις άδειες που έχουν βγάλει, γίνεται έλεγχος των ΔΥ μηχανικών αν έχουν άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου, αν υπάρχουν απαλλαγές και άλλα ... πάντα σύμφωνα με κάποιους νόμους.

 

Πουθενά οι παραπάνω νόμοι δε λένε ΕΕΤΕΜ αλλά πάντα ΤΕΕ.

Το να θέλεις να προστατέψεις το μαγαζί σου είναι θεμιτό. Όμως όταν δίπλα υπάρχει μαγαζί γωνία που ήδη πιστοποιεί δια νόμου, τότε δε λες πιστοποιώ και εγώ ...

Παίρνεις την επάρκεια για πιστοποίηση με κάποια διαπιστωτική, το περνάς σε νόμο και μετά δέχεσαι το κοινό ... αλλιώς κοροϊδεύεις τους πελάτες.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που έλυσε είναι αυτό που δημιούργησε το χαρτί του πρ. του ΤΕΕ και είναι η ομηρία του ελ. επαγγελματία μηχανικού.

Αυτό είναι το βασικό.

Τα άλλα δέκα εγώ δεν τα βλέπω. Αν μπορείς να τα απαριθμήσεις ώστε να πιέσουμε να λυθούν καλό θα ήταν.

Και σε ό,τι αφορά το ΕΜΠ ΥΔΟΜ Αργυρούπολης, Καλλιθέας το ζητάνε και μάλιστα η δεύτερη ξανάρχισε μετά το χαρτί του ΤΕΕ. Για άλλες δεν ξέρω γιατί έχω καιρό να βγάλω άδεια αλλού.

Συγνώμη συνάδελφε αλλά ποιο θέμα έλυσε?

Μην με πεις της ασφαλιστικής ενημερότητας, γιατί δεν κάνει καμμιά αναφορά σε αυτήν.... Αν κάνει θα σε παρακαλούσα να με την υποδείξεις.

Αντίθετα, μόνο προβλήματα δημιουργεί....

Link to comment
Share on other sites

kan62
Όλα αυτά ίσχυαν (και καλώς καθότι οι αμοιβές νόμιμες ή ελάχιστες μας συνέφεραν  όλους)

Επίσης ίσχυαν προκειμένου το ΤΕΕ να εισπράττει το 2%

και το ΤΣΜΕΔΕ τα αντίστοιχα δικαιώματα του

 

Σήμερα ποιο πρακτικό αποτέλεσμα  έχουν

για μας - ΤΕΕ και  ΤΣΜΕΔΕ!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ποιό θέμα έλυσε ; πήγα στην ΥΔΟΜ και πέρασα φορολογικά χωρίς ασφαλιστική και πλήρωσα ΕΜΠ 17 ευρώ από το τίποτα κάτι έγινε δεν νομίζετε ; επίσης παρατήρησα μια τάση μηχανικών προφανώς δεν οφείλουν να προσπαθούν να βγάλουν άκυρο το έγγραφο αντί να ζητάν να διορθωθεί για ευνόητους λόγους ,το λιγότερο λυπηρό το φαινόμενο. τάχουμε πεί και αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή συνάδελφε panosf, από το συγκεκριμένο έγγραφο, η ΥΔΟΜ αποφάσισε ότι προκύπτει μη προσκόμιση ασφαλιστικής? Από ποιο σημείο του εγγράφου? 

Ήξερε η ΥΔΟΜ γιατί ζητούσε πριν το έγγραφο την ασφαλιστική ή το έκανε από κεκτημένη ταχύτητα?

Προσωπικά ξέρω ΥΔΟΜ που συνεχίζουν να ζητούν την ασφαλιστική και προσωπική μου άποψη είναι πως ορθά πράττουν αφού δεν έχουν κάποιο έγγραφο που να τις λέει το αντίθετο.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν λέω αν πρέπει ή δεν πρέπει να ζητάνε ασφαλιστική αλλά αν προκύπτει από νομοθεσία το να ζητάνε ή όχι.....

 

Συνάδελφε ΚΑΝΑ, μπορεί να μην πληρώνουμε πλέον υπέρ ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ αλλά δυστυχώς μας ζητάνε να πληρώσουμε υπέρ ΕΜΠ (πλέον έχουν και έγγραφο...)

Επίσης η αναφορά των αμοιβών από το ΤΕΕ αναφέρει επάνω την συμβατική αμοιβή η οποία πρέπει να είναι ίδια με αυτή που αναφέρει το ιδιωτικό συμφωνητικό το οποίο πρέπει να κατατεθεί στο ΤΕΕ.

Προσωπικά, με βολεύει να καταθέτω το συμφωνητικό στο ΤΕΕ από το να πρέπει να το υποβάλλω με 3μηνιαία κατάσταση στις ΔΟΥ.

Έτσι και αλλιώς, θα μπω στο σύστημα για να δω που παίζει η αμοιβή.

Βέβαια το σύστημα του ΤΕΕ, υπολογίζει λάθος την νόμιμη αφού χρησιμοποιεί λάθος ΕΤΑ.

Πάντα φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

διαβάστε παιδιά και λίγο ποιο πίσω μην τα ξαναγράφουμε , όπως επικοινώνησα εγώ τηλεφωνικά επικοινώνησε και ο υπάλληλος και το διευκρίνησε , καλά αν υπάρχει αμφιβολία ας στείλουν αυτοί που αμφιβάλλουν έγγραφο ερώτημα στο υπεκα αυτό θα έκανα εγώ αν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.