Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εγκατάσταση εσωτερικής μονάδας κλιματιστικού σε δοκάρι


zisisv

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Δεν δημοσιεύω στις εργασίες μηχανικού καθώς το θέμα δεν αφορά εργασία μηχανικού.

Σε λίγες μέρες θα έρθει συνεργείο από γνωστή εταιρεία ηλεκτρικών για την εγκατάσταση κλιματιστικού στο σπίτι μου. Ο τοίχος στον οποίο θα εγκατασταθεί η εσ. μονάδα έχει ύψος 3μ και η δοκός ύψος 30-35 cm περίπου. Το θέμα είναι όμως ότι από κάτω υπάρχει βιβλιοθήκη με ύψος 2μ περίπου και θα πρέπει να μπει όσο το δυνατόν πιο ψηλά για να μην διακόπτεται η ροή αέρος οπότε να τοποθετηθεί στον τοίχο λίγο δύσκολο.

Το ερώτημά μου είναι υπάρχει πρόβλημα αν ανοιχτούν τρύπες στη δοκό; Έίναι πιθανό να πληγωθεί ο οπλισμός; Αν γίνεται τοποθέτηση σε δοκό προφανώς θα γίνει κάπου στο μέσο του ύψους καθώς ως γνωστόν ο πυκνός οπλισμός βρίσκεται στο κάτω μέρος.

Πιστεύω πως οι τεχνικοί θα το γνωρίζουν αλλά θα ήθελα να ξέρω τι να να τους πω σε περίπτωση που θέλουν να το στηρίξουν στη δοκό.

Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου ρωτάς, μαλλον εισαι ψυλιασμενος για την απαντηση η οποια ειναι σαφής και κατηγορηματικη : ΟΧΙ στο δοκαρι

 

Ακου, όμως τι θα γινει  στην πραξη  :

 

-Δεν βολευει αλλου παρα μόνο στο δοκάρι. Μου ειπαν, όμως οτι δεν κάνει να μπει στο δοκάρι

-Δεν υπάρχει κανενα πρόβλημα, έχουμε βάλει δεκάδες σε δοκάρια

-ΟΚ 

 

και ζησαν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι σε δοκαρι να βαλουν τεσσερα ουπα;

Φσνταζομαι δεν εχουν σκοπο να περασουν σωληνωσεις με καροτιερα εκει το αποκλειουμε.για το βιδωμα ομως γιατι κατηγορηματικά οχι;

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν μαγνητογράφο και δεν βρούνε οπλισμό κατά το τρύπημα + κάνουν χημική συγκόλληση στις ντίζες Φ4-Φ6 δεν θεωρώ ότι θα υπάρχει πρόβλημα.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Ροδοπουλε σε λαθος χωρα γεννηθηκες.....

 

μου το έχουν πει και άλλοι :smile:

Link to comment
Share on other sites

όσο θές.....

τι λες τωρα Didoni??? ενοω οτι αν εχει 3 ποντους σοβα, που μπορει να έχει 4... και 1 ακόμα να τρυπήσει το μπετό, δεν θα έχει 3 επικάλυψη ο οπλισμός?

αλλά πες 3 σοβά και εισχωρησει 0,3 στο μπετό, δεν αντέχει να κρατήσει την επιφάνεια που εδραζεται το a/c?

Εν αναγκη αν στηριζεται με 4 βιδες ας βάλει 8.

Ευκολο ειναι, αν δεν ζυγιζει 100 κιλα (σχημα λογου) το a/c ας το βάλει.

Link to comment
Share on other sites

Εσωτ.μοναδα λεει.πολυ μικροτερο βαρος.αλλα και να τρυπηθει δοκαρι τι πρόβλημα υπαρχει να μπουν 4 εξαρακια ουπα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.