Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκινά η ηλεκτρονική υποβολή τοπογραφικών διαγραμμάτων και η έκδοση ψηφιακών πιστοποιητικών


Engineer

Recommended Posts

Αν συμβεί αυτό θα υπάρχει πρόβλεψη για το ποιοι θα μπορούν να συντάξουν άρα και να ανεβάσουν τοπογραφικά? Διάβασε κανείς τι προβλέπεται? Γιατί μέχρι σήμερα οι συμβολαιογράφοι δέχονται τα πάντα από τους πάντες με τη λογική ότι "δεν θα σας ελέγξουμε εμείς αν μπορείτε να υπογράψετε ή όχι". Έχει ένα ενδιαφέρον το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα ξεκινησει την λειτουργια του μετα τα νεα ΕΔ του 4439...ειναι λογικο και θα εχουν ξεκαθαρισει ολα..συμφωνα με αυτα που λενε παντα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά είπα ότι η ενέργεια αυτή μπορεί να δημιουργήσει σε βάθος χρόνου το υλικό για να προχωρήσει πιο εύκολα και με μικρότερο κόστος το Εθνικό κτηματολόγιο και απορούσα γιατί άργησαν τόσο Εγώ θα έδινα κίνητρα να υποβάλουν εκεί τα τοπογραφικά τους όλοι , ακόμα και αυτοί που δεν θέλουν να κάνουν συμβόλαια άμεσα 

 

Ακόμα και έτσι υπάρχει κόστος Τα 35 ευρώ είναι σχετικά λογικό ποσό Η πολιτεία για ν φτιάξει οτιδήποτε από ένα πεζοδρόμιο , μέχρι δασικούς χάρτες και κτηματολόγιο , βασίζεται στα χρήματα των πολιτών που αποτελούν άλλωστε την πολιτεία , με τους φόρους και τις σχετικές εισφορές . Δεν θα έρθουν τα χρήματα από το υπερ πέραν Αρκεί αυτά να είναι λογικά  και σύμφωνα με  τις δυνατότητες του πολίτη , όπως το γράφει το σύνταγμα αν δεν το μεταφέρω καλά .

Η Ηλεκτρονική Υποβολή αφορά περιοχές με τελειωμένο Κτηματολόγιο (τέλος το Υποθηκοφυλάκειο, ΦΕΚ και τα σχετικά).

 

Για τις περιοχές που δεν έχουν κτηματογραφηθεί ακόμα και το εξαρτημένο Τοπογραφικό που κατατίθεται σε έντυπο με κάθε νέο τίτλο ή κατά την υποβολή δηλώσεων καλό είναι. Εδώ στην Αν. Αττική είδαμε ελάχιστα προβλήματα στην περυσινή ανάρτηση σε συμβόλαια που είχαν εξαρτημένα Τοπογραφικά. Είχαν περαστεί σχεδόν ταυτόσημα.

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα σας, όπως επιβάλλεται από τους κανόνες συμμετοχής. 

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Άραγε αυτά τα τοπογραφικά θα τα δέχονται στις ΥΔΟΜ, ως προς την εξάρτηση; Στην δικιά μου πάντως σε κάθε δουλειά κάνεις νέα εξάρτηση, γιατί η παλιά μπορεί να είναι λάθος... :P

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚΟΛΑΣΧΡΥΣ κάνεις λάθος. Ο νόμος ήταν σαφής:

 

"Τοπογραφικά διαγράμματα, τα οποία, κατά την κείμενη νομοθεσία, συντάσσονται και
προσαρτώνται σε πράξεις εγγραπτέες στα βιβλία μεταγραφών και υποθηκών και στα
κτηματολογικά βιβλία
, υποβάλλονται, υποχρεωτικά, με ηλεκτρονικό τρόπο από τον συντάκτη
μηχανικό στη βάση δεδομένων της εταιρείας «ΕΘΝΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΧΑΡΤΟΓΡΑΦΗΣΗ
Ανώνυμη Εταιρεία» (ΕΚΧΑ Α.Ε.)."

 

Αυτό θεωρητικά έγινε και για να βοηθηθεί η σύνταξη του ΕΚ στις μελλοντικές μελέτες. Επειδή όμως έχει αργήσει και αυτό ξεκινήσει και με τη μείωση φυσικά των μεταβιβάσεων δε θα δοθεί τόση βοήθεια τελικά.

 

Και για σένα Γιώργο να επισημάνω ότι αυτό το μέτρο αφορούσε μόνο τη δημιουργία μια βάσης δεδομένων τον οριογραμμών των μεταβιβαζόμενων ακινήτων ώστε να χρησιμοποιηθεί από τον εκάστοτε ανάδοχο της μελέτης ΕΚ. Δεν είχε καμία επίπτωση στην αμοιβή του. Άλλωστε ο διαγωνισμός έχει γίνει, έχουν ανοίξει οι περισσότερες οικονομικές προσφορές και η έναρξη ισχύος της ηλεκτρονικής υποβολής δε θα αλλάξει την αμοιβή του μελετητή.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Αυτό θεωρητικά έγινε και για να βοηθηθεί η σύνταξη του ΕΚ στις μελλοντικές μελέτες. Επειδή όμως έχει αργήσει και αυτό ξεκινήσει και με τη μείωση φυσικά των μεταβιβάσεων δε θα δοθεί τόση βοήθεια τελικά.

 

Και για σένα Γιώργο να επισημάνω ότι αυτό το μέτρο αφορούσε μόνο τη δημιουργία μια βάσης δεδομένων τον οριογραμμών των μεταβιβαζόμενων ακινήτων ώστε να χρησιμοποιηθεί από τον εκάστοτε ανάδοχο της μελέτης ΕΚ. Δεν είχε καμία επίπτωση στην αμοιβή του. Άλλωστε ο διαγωνισμός έχει γίνει, έχουν ανοίξει οι περισσότερες οικονομικές προσφορές και η έναρξη ισχύος της ηλεκτρονικής υποβολής δε θα αλλάξει την αμοιβή του μελετητή.

Το ξέρω αλλά σίγουρα βοηθά και στο τέλος είμαι σίγουρος ότι θα αποτελέσει το κύριο εργαλείο για να ολοκληρωθεί Εγώ αν είχα το γενικό πρόσταγμα θα μπορούσα να κάνω τουλάχιστον στην περιοχή μου το κτηματολόγιο με το 1/4 του κόστους που διαβάζω Απλά θα συνεργαζόμουν με τοπικούς φορείς και μηχανικούς σαν και εμένα που δραστηριοποιούνται χρόνια πολλά στην περιοχή , με ένα τεράστιο ψηφιακό αρχείο ιδιοκτησιών και επίσης με υπηρεσίες που διατηρούν ένα αντίστοιχο αρχείο πχ δασονομία Θα αξιοποιούσα και παλαιούς αγροφύλακες ή δασικούς υπαλλήλους συνταξιούχους και ότι άλλα άτομα λόγο της δραστηριότητας τους ξέρουν την κάθε πέτρα στην περιοχή . Θα συγκέντρωνα υλικό από τα μεγαλύτερα ταλέντα στο κουτσομπολιό της περιοχής . θα έμενε μόνο το τεχνικό μέρος που θα απαιτούσε ένα κόστος πoυ και αυτό με τα open source software μπορεί να μειωθεί Σε δυο χρόνια θα είχα ΕΚ για όλη την νότια Εύβοια 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τεύχος τεχνικών προδιαγραφών για την ηλεκτρονική υποβολή διαγραμμάτων στο Κτηματολόγιο

 

http://www.ktimatologio.gr/Pages/News.aspx?id=349

 

συνάδελφοι τοπογράφοι, μελέτη & σχόλια, οι εξελίξεις είναι μεγάλες

 

(σε αναμονή μίας υπουργικής απόφασης για να ξεκινήσει το πάρτυ...)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.