Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια οικοδόμησης προυφισταμενο 1962 εκτός σχεδίου


body125z

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Θα ήθελα μια συμβουλή από τους πιο έμπειρους συναδέλφους. Εργάζομαι σε μια κατασκευαστική που πρόκειται να εκδοσει άδεια και να κατασκευάσει οικία σε οικόπεδο με βαση το κανονισμό του προυφισταμενο του 1962 Δ270 εκτός σχεδίου, ενω στην ουσία το οικόπεδο εχει δημιουργηθεί από αγοραπωλησίες του σήμερα (κοπτοραπτική).

Ο τοπογραφος υπογράφει την Υ.Δ. οτι είναι άρτιο και οικοδομήσιμο ενώ δεν είναι. Το ερώτημα μου ειναι σα πολιτικός μηχανικός μπορώ να κάνω κάποια μελέτη π.χ στατικά, ενεργειακή κλπ που θα περιλαμβάνονται στην άδεια χωρίς να φέρω ευθύνη στο οτι δεν έπρεπε από την αρχή να βγει η άδεια; Η πολεοδομία κανονικά δεν πρέπει να τους πιάσει;

Link to comment
Share on other sites

αν προκειται να χτισεις "με παρεκκλιση"

υποχρεουσαι  να προσκομισεις τα συμβολαια

 

ΦΕΚ Β 251/12

 

υγ

δεν γνωριζω εάν   εσυ "οφειλεις" εκ του νομου να ελεγξεις το αρτιο και οικοδομησιμο

για το οποιο  αρμοδιος ειναι να το "βεβαιωσει"  άλλος...

 

αλλα να πληρωθεις εκ των προτερων....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

αν προκειται να χτισεις "με παρεκκλιση"

υποχρεουσαι  να προσκομισεις τα συμβολαια

 

ΦΕΚ Β 251/12

 

υγ

δεν γνωριζω εάν   εσυ "οφειλεις" εκ του νομου να ελεγξεις το αρτιο και οικοδομησιμο

για το οποιο  αρμοδιος ειναι να το "βεβαιωσει"  άλλος...

 

αλλα να πληρωθεις εκ των προτερων....

Φίλε Δημήτρη όταν λες οτι υπεύθυνος είναι άλλος εννοείς την πολεοδομία;;

Απλά στη συγκεκριμένη περίπτωση είμαι 100% σίγουρος πως το οικόπεδο δεν είναι με τη μορφή που έχει σήμερα και στα περασμένα έτη, μιας και οι γείτονες μεταξύ τους κάνουν αγοραπωλησίες οικοπέδων για να δημιουργήσουν το σχήμα (10μέτρα πρόσωπο) και το εμβαδό που απαιτείται...

Link to comment
Share on other sites

εννοω για το "αρτιο και οικοδομησιμο"

το οποιο αφορα τον τοπογραφο που υπογραφει το τοπογραφικο.

 

Νομιζω οτι εσυ δεν συμμετεχεις σε αυτο και οτι αλλη ειναι η δουλεια σου...

 

[μπορει να κανω λαθος]

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά εσύ θα κάνεις την σχεδίαση του κτίσματος, δηλ. αρχιτεκτονικά , στατικά κλπ και σαν πολιτικός μηχανικός που είσαι και ξέροντας όλο το ιστορικό του γηπέδου, φοβάσε και δικαίως θα έλεγα,  μήπως κολλήσει η υπόθεση στην πολεοδομία και ίσως να εκτεθείς και εσύ? Αλλά το σπουδαιότερο θα μείνεις ...απλήρωτος για την δουλειά που θα κάνεις? Αν τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες, οι συνάδελφοι στην πολεοδομία, από την πορεία και μόνο των συμβολαίων, μπορούν, αν θέλουν (λέω αν θέλουν γιατί ...έχουν δει τα μάτια μου), να το "πιάσουν". Αν το "πιάσουν' δεν προχωρά η άδεια και στο χωράφι βάζουμε λαχανικά και ραπανάκια. Ο Δημήτρης σε μια άλλη συζήτηση έδειξε λάτρης στα κρεμμυδάκια. Η παρέκκλιση αυτή του Π.Δ. μιλάει για γήπεδα που υπάρχουν στη σημερινή τους μορφή από το 1962  με εμβαδόν 750μ2 κλπ, κλπ. Αν αυτό το χωράφι βγαίνει στην σημερινή του μορφή...με τσόντες και συμπληρώματα, τοτε αυτό θα φανεί απ' τα συμβόλαια. 

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά εσύ θα κάνεις την σχεδίαση του κτίσματος, δηλ. αρχιτεκτονικά , στατικά κλπ και σαν πολιτικός μηχανικός που είσαι και ξέροντας όλο το ιστορικό του γηπέδου, φοβάσε και δικαίως θα έλεγα,  μήπως κολλήσει η υπόθεση στην πολεοδομία και ίσως να εκτεθείς και εσύ? Αλλά το σπουδαιότερο θα μείνεις ...απλήρωτος για την δουλειά που θα κάνεις? Αν τα πράγματα είναι έτσι όπως τα λες, οι συνάδελφοι στην πολεοδομία, από την πορεία και μόνο των συμβολαίων, μπορούν, αν θέλουν (λέω αν θέλουν γιατί ...έχουν δει τα μάτια μου), να το "πιάσουν". Αν το "πιάσουν' δεν προχωρά η άδεια και στο χωράφι βάζουμε λαχανικά και ραπανάκια. Ο Δημήτρης σε μια άλλη συζήτηση έδειξε λάτρης στα κρεμμυδάκια. Η παρέκκλιση αυτή του Π.Δ. μιλάει για γήπεδα που υπάρχουν στη σημερινή τους μορφή από το 1962  με εμβαδόν 750μ2 κλπ, κλπ. Αν αυτό το χωράφι βγαίνει στην σημερινή του μορφή...με τσόντες και συμπληρώματα, τοτε αυτό θα φανεί απ' τα συμβόλαια. 

Νομίζω πως περιγράφεις την κατάσταση με όσο το δυνατόν καλύτερο τρόπο μπορείς.

Όντως θα ασχοληθώ με αρχιτεκτονικά και στατικά και φοβάμαι μη μείνω κρεμασμένος.

Από την άλλη έχω την απορία σε περίπτωση που προχωρήσει η δουλειά και γίνει η κατασκευή και μετά από μερικά χρόνια αποδειχθεί οτι αυτή είναι αυθαίρετη ποιον θα κυνηγάει ο τότε ιδιοκτήτης - ενδιαφερόμενος; Την ευθύνη θα τη φέρει ο τοπογράφος μηχανικός (που έκανε και Υ/Δ οτι όλα είναι ΟΚ 'αρτιο-οικοδομήσιμο) ή και εγώ που ασχολήθηκα με αρχιτεκτονικα - στατικά - επιβλέψεις;;

Link to comment
Share on other sites

Tην ευθύνη έχει όποιος υπογράψει το τοπογραφικό που θα μπει στον φάκελο της άδειας. {Νομίζω πως γίνεται ένας πρώτος έλεγχος τοπογραφικού). Μπορεί κάλλιστα να είναι και ένας πολιτικός μηχ. Φυσικά ακ'ομη και ο συνάδελφος που υπέγραψε στο τελευταίο Τοπ. διαγρ. την δήλωση του Ν.651. Η δήλωση αυτή πρέπει να αναγράφεται και στο συμβόλαιο. Εσύ πήρες ένα Τοπ. διάγραμμα που είναι ΟΚ (εννοείται έγιναν οι έλεγχοι των συμβολαίων (???) και έπεσαν υπογραφές)  και εκεί επάνω σχεδιάζεις τα σπίτια σου. Τώρα ΑΝ πιαστεί απο την πολεοδομία (εκτιμώ ΔΕΝ θα πιαστεί !!) εσύ να έχεις πάρει τα λεφτά σου μέσω κατάθεσης στην τράπεζα. Αυτό να το κάνεις αφόυ πρέπει να μπουν αυτά τα παραστατικά των καταθέσεων στον φάκελο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.