Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ερώτηση για την εγγραφή στο ΗΜΑ


tonyd

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ρωτήσω κάποια πράγματα.
Θέλω να δω για ένα ξενοδοχείο. Λογικά πρέπει να εγγραφεί στο ΗΜΑ, ανεξαρτήτου ποσότητας αποβλήτων που παράγει; Επίσης τι ΕΚΑ χρησιμοποιούμε; Μπορώ να τα βρω από κάπου αναλυτικά με τις υποκατηγορίες τους; Αν αυτοί που παραλαμβάνουν τα απόβλητα δεν είναι εγγραμμένοι στο ΕΜΠΑ τότε τι γίνεται;  Επίσης έχω μπερδευτεί τι γίνεται στις εκθέσεις αποβλήτων δηλαδή στην παραγωγή αποβλήτων πότε επιλέγουμε Ανάκτηση/διάθεση αποβλήτων εντός της εγκατάστασης και πότε αποθήκευση αποβλήτων εντός της εγκατάστασης (προκαταρκτική αποθήκευση);; Και τι επιλέγουμε στην αποθήκευση αποβλήτων;; Και στις εργασίες Διάθεσης και Ανάκτησης πως επιλέγουμε τους κωδικούς μέσα από κάποιο ΦΕΚ ή από μόνοι μας ανάλογα τι είναι τα απόβλητα;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Στην περίπτωση που έχουμε αδειοδοτημένη αποθήκη για χαρτί και παραλαμβάνω χαρτί από διάφορους (πχ εμπορικά καταστήματα, εστιατόρια, σουπερ μαρκετ) που δεν είναι υπόχρεοι να γραφτούν στο ΗΜΑ.

Θα πρέπει να κάνω ξεχωριστή εγγραφή για τον καθένα από αυτούς με τα στοιχεία τους, ανεξαρτήτως ποσότητας και ανεξαρτήτως αν είναι ιδιώτης ή επαγγελματίας ?

 

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Γνωρίζουμε αν υπάρξει παράταση για τις 31/05?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς για να απαντήσω στο φίλο Leonardo, για να εγγραφείς στο ΗΜΑ πρέπει να έχεις περιβαλλοντική αδειοδότηση (ΑΕΠΟ ή ΠΠΔ). Τα ξενοδοχεία είναι υπόχρεα σε περιβαλλοντική αδειοδότηση? Τους ΕΚΑ ή εγγράφονται στην περιβαλλοντική αδειοδότηση ή τους επιλέγεις εσύ. Πολλές από τις ερωτήσεις σου είναι στις ερωτοαπαντήσεις του ΗΜΑ.

Για το φίλο Thanz, σε αυτή την περίπτωση δεν ξέρω αν το νούμερο 17 στις ερωτοαπαντήσεις σε καλύπτει. Γενικά ο κανόνας είναι να κλείνει ο κύκλος παραγωγός, μεταφορέας και εγκατάσταση επεξεργασίας αποβλήτου.

Link to comment
Share on other sites

tonyd ευχαριστώ για την απάντηση, δεν νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο.

Προσωπικά καταλαβαίνω ότι πρέπει να γίνει λεπτομερής καταχώριση στο μητρώο, που συνεπάγεται τεράστιος όγκος εργασίας, από την στιγμή που δεν μπορεί κάποιος να ανεβάσει κάποιο αρχείο με όλες τις εγγραφές.

 

Στο helpdesk που επικοινώνησα (μετά από άπειρες προσπάθειες) εκτός από αγενής μου απαντούσε με γρίφους και ερωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω συνεργείο που άνοιξε το 2017 οπότε μπορώ απλά να βάλω για τα προηγούμενα έτη μηδενική έκθεση αποβλήτων.

 

Ο ίδιος όμως εκμεταλλευτής είχε μέχρι το 2016 άλλο συνεργείο σε άλλο χώρο (το οποίο και έκλεισε όταν πήγε στο καινούργιο του) πρέπει να του κάνω άλλο λογαριασμό για το παλιό συνεργείο ίσα ίσα για να υποβάλει για τα δύο προηγούμενα έτη 2015,2016;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όπως το λες είναι σωστό, έναν λογαριασμό για το παλιό και έναν για το καινούργιο με μηδενικές 

 

Πάντως αν δεν πάρει παράταση, αυτό που θα σταλεί στο υπουργείο (αυτομάτως μάλιστα) θα είναι μια τεράστια πατάτα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.