Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορία σχετικά με μεταλ κτηριο στο Robot Structural Analysis


Theofilos_P

Recommended Posts

       Καλημέρα σας και συγχαρητηρια για το forum σας. Είμαι φοιτητής και ξεκινάω την πτυχιακή μου στις μεταλικές κατασκευές χρησιμοποιώντας το Robot Structural Analysis 2014. Ο καθηγητής μου προκειμένου να μου δώσει θέμα μου είπε οτι πρώτα πρέπει να μάθω το προγραμμα καλά απο μόνος μου ( εξάσκηση στο σπίτι). Επειδή δυστηχώς δεν μπορώ να τον συναντώ συχνά για τις όλες απορίες μου λόγω απόστασης είπα να ρωτήσω εδώ πέρα με την ελπίδα ότι κάποιος θα μπορέσει να μου λύσει τις πολύ βασικές απορίες μου.

       Λοιπόν αφού έκανα τους υπολογισμούς διατομών για όλο το δικτύωμα πάνω στην στέγη ( 1η εικόνα http://imgur.com/a/dCARD) , οι μόνες ράβδοι που δεν ικανοποιούν τον έλεγχο είναι του 1ου και τελευταίου πλαισίου(κοκκινισμένες στην εικόνα). 'Εχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα μεγέθη της διατομής αλλά οι ράβδοι συνεχίζουν να αστοχούν στην δυσμενή περίπτωση vx (http://imgur.com/a/dCARD). Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τί κάνω λάθος?Διαστάσεις κτηρίου 65m x 20m. Yψος υποστηλώματος 10m και απόσταση υποστηλώματος απο κορυφή δικτυώματος 3m. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

       Καλή σας ημέρα.

 

 

      post-109151-0-29293400-1487842251_thumb.pngpost-109151-0-99251800-1487842272_thumb.png

Edited by Theofilos_P
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το calculation note για κάθε διατομή να δείς ποιός έλεγχος αστοχεί. Μπορεί να σου δώσει αναλυτικούς ελέγχους για κάθε διατομή. 

Δες τι παραμέτρους bar type έχεις ορίσει και τι ελέγχους κάνει. Έλεγξε αν τα στοιχεία που έχεις βάλει είναι truss (παίρνουν μόνο αξονικά φορτία) ή κάτι άλλο. Επίσης τι σύνδεση έχεις των μετωπικών υποστυλωμάτων με τον ελκυστήρα του ζυγώματος. 

Η ερώτησή σου είναι πολύ γενική. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με πολύ πιο απλές κατασκευές για να κατανοήσεις πώς δουλεύει το πρόγραμμα. Λύσε κάποια παραδείγματα από γνωστή βιβλιογραφία και μετά προχώρα σε ένα τόσο μεγάλο μοντέλο. 

Μπορείς πλέον να βρείς πολύ υλικό στο διαδίκτυο για την εκμάθησή του, πχ https://www.youtube.com/watch?v=ylwnB4S2lX0&list=PLTGGkpW4NrNyli0AWiXp3XrX0ALqvJRwg&index=1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Στο Calc Note ο έλεγχος που αστοχεί είναι ο( vy = 0.9 cm  >  vy max = L/150.00 = 0.7 cm    ΔΕΝ ΕΠΑΛΗΘΕΥΕΤΑΙ) για τις μετακινήσεις. Στο youtube τα 99/100 βίντεο είναι βίντεο γεωμετρίας των φορέων και δείχνουν περισσότερο μακροεντολές και τρόπους για γρηγορότερη χρήση. Αυτό είναι το 3ο μεταλικό που αναλύω οπότε δεν νομίζω οτι χρειάζεται να κάνω κάτι μικρότερο ξανά. Η δική μου ερώτηση είναι πώς αντιμετωπίζω αυτόν τον έλεγχο καθώς με vx , vy εγώ καταλαβαίνω τέμνουσες κατα x και y.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι παραμόρφωση  εκτός επιπέδου για κατακόρυφο στοιχείο κοίτα τις παραμέτρους στο bar type του στοχείου. Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση αυτή την στιγμή στο RSA.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι έλεγχος μετακινήσεων, ότι διατομή κ να βάλεις δεν θα καταφέρεις κάτι. Προφανώς τα ακριανά σου πλαίσια λόγω ανέμου "βουλιάζουν" εκεί που οι κόκκινες ράβδοι συναντούν τα υποστυλώματα, και αφού έχουν μικρό L για την ίδια μετακίνηση κόμβου αστοχούν, ενώ τα υποστυλώματα από κάτω τους με μεγάλο L περνούν τον έλεγχο. 

 

Η κάνεις αλλαγή στη μόρφωση να περιορίσεις τις μετακινήσεις, ή αγνοείς τον έλεγχο, ή βρίσκεις ένα τρόπο να μεγαλώσεις το μήκος τους (π.χ. να αποτελούν 1 ράβδο με τα υποστυλώματα από κάτω τους). 

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι έλεγχος μετακινήσεων, ότι διατομή κ να βάλεις δεν θα καταφέρεις κάτι. Προφανώς τα ακριανά σου πλαίσια λόγω ανέμου "βουλιάζουν" εκεί που οι κόκκινες ράβδοι συναντούν τα υποστυλώματα, και αφού έχουν μικρό L για την ίδια μετακίνηση κόμβου αστοχούν, ενώ τα υποστυλώματα από κάτω τους με μεγάλο L περνούν τον έλεγχο. 

 

Η κάνεις αλλαγή στη μόρφωση να περιορίσεις τις μετακινήσεις, ή αγνοείς τον έλεγχο, ή βρίσκεις ένα τρόπο να μεγαλώσεις το μήκος τους (π.χ. να αποτελούν 1 ράβδο με τα υποστυλώματα από κάτω τους). 

Σε ευχαριστώ δοκίμασα να αλλάξω την μόρφωση και όντως τώρα δεν παρουσιάζουν πρόβλημα. Να'σαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

         Καλημέρα παιδιά. Ξαναγράφω σε αυτό το πόστ για να μήν ανοίγω άλλο. Έχω τελειώσει σχεδόν με την κατασκευή (αποθήκη σχήμα πιο πάνω) έκανα ελέγχους μελών και τώρα είμαι στο σημείο που συλέγω πληροφορίες απο τα τελικά αποτελέσματα. Σε κάποια βίντεο - οδηγούς βλέπω να κάνουν προσομοίωση για τα φορτία ανέμου (wind load simulation) μα εγώ όταν πάω στην καρτέλα των φορτίων (Loads) δεν μου βγάζει αυτή την επιλογή. Υποπτεύομαι ότι φταίει ο τρόπος με τον οποίο έβαλα τα φορτία και όχι κάτι άλλο (π.χ έκδοση προγράμματος , κάποιο add-in κτλπ). Τα φορτία χιονιού και ανέμου τα έβαλα απο το simulate wind/snow 2D/3D ακολουθώντας τον κλασικό οδηγό του kravar22_engineer στο Youtube (καρτέλα με τις παραμέτρους που ορίζεις κατηγορία εδάφους , ανοίγματα , υψοσταθμικό ύψος απο την επιφάνεια της θάλασσας κλπ). Ξέρει κάποιος πως μπορώ να κάνω την προσομοίωση?. Είναι κάτι που σίγουρα θα ήθελα να το δείξω στην πτυχιακή στο τέλος.

        Ευχαριστώ και καλή σας μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.