Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσφυγή του ΤΕΕ και των μηχανικών στο Συμβούλιο της Επικρατείας κατά του ασφαλιστικού νόμου και των νέων ασφαλιστικών εισφορών


miltmats

Recommended Posts

Βασικά εγώ θεωρώ ότι σου λέει :

 

"για να πάρεις 1500 ευρώ σύνταξη στα 70 σου πρέπει να μου δίνεις 1000 ευρώ το μήνα τα οποία εγώ θα επενδύω και θα επιδιώκω το μέγιστο κέρδος για το ταμείο με το ρίσκο πάντα να τα χάσω και όλα".

 

 

αυτό που λέω εγώ παραπάνω ισχύει σε όλες τις οικονομικά προηγμένες χώρες, Γερμανία, κλπ

μαρμαράδες παίρνουν σύνταξη 3500 ευρω, πχ

 

αλλά θέλει Fund Managers με γνώση στις επενδύσεις,

 

αυτό που λες εσύ ισχύει στην Ελλάδα, γιατί υπάρχουν σκοπιμότητες και όχι επειδή δεν είναι ικανοί,

πχ γιατί τα ταμεία αγόραζαν τις φούσκες του χρηματιστηρίου το 1999.

 

επίσης θα πρέπει να υπάρχει και έλεγχος των επενδύσεων, να μην μπορούν να αγοράζουν υπερτιμημένες ή high risk μετοχές, κλπ

 

το πράγμα είναι ολόκληρη επιστήμη δεν είναι μπακαλική.  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξεφεύγετε πάλι από το θέμα. Εσείς θέλετε κεφαλαιοποιητικό ασφαλιστικό. Δηλαδή πλήρωσα Χ τα οποία επενδύθηκαν και θα πάρω σύνταξη Υ.

 

ΔΕΝ έχουμε τέτοιο σύστημα! Έχουμε αναδιανεμητικό. Τι σημαίνει αυτό ? Με λίγα λόγια σημαίνει ότι ο πλούσιος εργαζόμενος πληρώνει τον φτωχό συνταξιούχο. Σημαίνει ότι τα λεφτά του τωρινού εργαζόμενου μαζεύονται και δίνονται στους τωρινούς συνταξιούχους με τρόπο που η ψαλίδα μεταξύ των δύο είναι μικρή.

 

Αυτήν την στιγμή το να πάμε σε Κεφαλαιοποιητικό (στο οποίο είμαι υπέρ) ΔΕΝ φαίνεται στον ορίζοντα. Υπάρχει ακόμη το ταμπού στην κοινωνία ότι ο συνταξιούχος πρέπει να στηρίζει τον νέο. Και σε συνδυασμό και με την κρίση....τέτοια ριζική αλλαγή στο ασφαλιστικό ΔΕΝ θα γίνει.

 

Άρα ας μείνουμε στο θέμα μας....και ας αφήσουμε τις ανταποδοτικότητες, τις επενδύσεις κτλ. 

 

Τι εισφορές θέλετε ? 

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Ειρωνίες, προσωπικές επιθέσεις και οφ-τόπικ θα σβήνονται αμέσως χωρίς άλλη προειδοποίηση. Παρακαλώ συμβάλλετε θετικά στην ανάπτυξη της κουβέντας τηρώντας τους κανόνες συμμετοχής

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος ουτε για διαπληκτισμούς , ούτε για ειρωνίες και γώ ειμαι απο  το μιτ , ο άλλος απο το πανεπιστημιάκι της αγγλίας ή απο το ''θεικό '' ΕΜΠ

Το θέμα ειναι οτι κανείς δεν συμφωνεί με το ρόλο και  το έργο του ΤΕΕ αυτη την στιγμή και θέλουμε να αλλαχτούν πολλά .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.