Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εμβαδά-πλάτη εξωστών και εξωτ θερμομόνωση


Recommended Posts

παίδες 

παραθέτω το σχέδιο

 

ΕΞΩΣΤΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΩΣΗ.pdf

 

και θέλω  να σας ρωτήσω

αν οι εξώστες μου λογίζονται με διαστάσεις

α.  2,10μ και 1.32μ

ή

β. με διαστάσεις 1,98 και 1.20

 

με δεδομένα

1. ότι τα πλάτη που στην ουσία χρησιμοποιούνται   ως εξώστες (κατά τον ορισμό του ΝΟΚ) είναι 1,98 και 1,20μ

άσχετα που φέρων οργανισμός  προβάλει  πέραν του κτιρίου κατά 2,10 & 1.32μ

 

σχετ:

Ανοικτός Εξώστης (μπαλκόνι) είναι η οριζόντια προεξοχή του δαπέδου ορόφου ή του δώματος που προβάλλεται πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου και χρησιμοποιείται για την προσωρινή παραμονή ανθρώπων ή και την προσπέλασή τους προς χώρους κύριας ή βοηθητικής χρήσης

 

Οι ανοικτοί εξώστες μπορούν να προεξέχουν της οικοδομικής γραμμής έως πλάτους 1/10.Π και όχι περισσότερο των 2,00 μ. Όταν αυτή ταυτίζεται με τη ρυμοτομική γραμμή πρέπει να κατασκευάζονται σε ύψος τουλάχιστον 3,00 μέτρων από τη στάθμη του πεζοδρομίου.

 

 

42.   Κτίριο είναι η κατασκευή που αποτελείται από χώρους και εγκαταστάσεις και προορίζεται για προσωρινή ή μόνιμη παραμονή του χρήστη.

Διευκρινίζεται ότι οι διαστάσεις του κτιρίου καθορίζονται από τον φέροντα οργανισμό αυτού και τους εξωτερικούς τοίχους πλήρωσής του. Στις ανωτέρω διαστάσεις δεν συμπεριλαμβάνονται τα υλικά επένδυσης του κτιρίου (σοβάδες, διακοσμητική λιθοδομή, μεταλλικές και ξύλινες επενδύσεις, μαρμαρόπλακες κλπ μεγίστου πάχους έως 15 εκ.) καθώς και η άνω των 6 εκ. επιφάνεια εξωτερικής θερμομόνωσης(σ.σ δες και άρθρο 11 παρ 6ιθ  ιθ.     Η επιφάνεια θερμομόνωσης στο σύνολό της εφόσον έχει πάχος άνω των 6 εκατοστών στις κατασκευές νέων κτιρίων.)

 

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

σε αντίστοιχη περίπτωση που είχα, μέτρησα τα πλάτη μαζί με τη μόνωση (περίπτωση α) , ο ελεγκτής της υδομ δεν μου ειπε κατι αρνητικο(αν και πιστευω οτι δεν εδωσε σημασια), στο ΔΔ ειχα και τις δυο διαστασεις (με μονωση και χωρις). δεχομαι οτι σαν εξωστης (οπως και στους υπολογισμους στους ξυλοτυπους) συμμετέχει όλο το πλάτος

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον προηγουμενο, δεδομενο οτι "στις διαστασεις του κτιριου, δεν λογιζονται οι επενδυσεις και οι ανω των 6 εκ μονωσεις", το εμβαδον που "καταλαμβανει η μονωση" πρεπει να ληφθει στον εξωστη.

Καλησπερα

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα προκύπτει για δύο λόγους 

1. επειδή ο χώρος του προβόλου που καταλαμβάνεται από την μόνωση δεν χρησιμοποιείται ως εξώστης!

 

δες ορισμό του εξώστη

 "Εξώστης είναι η οριζόντια προεξοχή του δαπέδου ορόφου ή του δώματος που προβάλλεται πέρα από τις επιφάνειες των όψεων του κτιρίου και χρησιμοποιείται για την προσωρινή παραμονή ανθρώπων ή και την προσπέλασή τους προς χώρους κύριας ή βοηθητικής χρήσης" 

και

2. επειδή άσχετα με το ότι οι διαστάσεις του κτιρίου ορίζονται  από τον Φ.Ο και τους εξωτερικούς τοίχους,

τα  υλικά επένδυσης του κτιρίου (σοβάδες, διακοσμητική λιθοδομή, μεταλλικές και ξύλινες επενδύσεις, μαρμαρόπλακες κλπ)

δεν παύουν να αποτελούν στοιχεία των όψεων του κτιρίου ευρισκόμενα στον πρόβολο (και όχι στοιχεία του εξώστη-υπό την έννοια του χρησιμοποιούμενου εξώστη) 

 

και επομένως από τον συνδυασμό των παραπάνω προκύπτει ότι

ο εξώστης μου έχει πλάτος 1.98 και 1,20 μ και όχι 2.10 και 1.32

Link to comment
Share on other sites

Μην είσαι τόσο αυστηρός με το περιεχόμενο των ορισμών Βασίλη. Καλησπέρα.

Και πριν το ΝΟΚ δεν αφαιρούσες το πάχος του σοβά ή της επένδυσης από το πλάτος του εξώστη επειδή δεν το χρησιμοποιούσες.

Εξ' αλλου ακριβώς μπροστά στις πόρτες το χρησιμοποιείς. Αυτή η πρόσβαση δε μετράει πουθενά ;

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε καλησπέρα

 

ο Εξώστης λόγω πρασιάς 3.0 μ και οδού 12μ δύναται να εξέχει από την Ο.Γ 1,5μ 

(το οποίο το τηρώ)

Ερώτημα:

μπορεί ο εξώστης μου κατά το ΝΟΚ να είναι 2.10μ (λόγω της υποχώρησης του κτιρίου από την Ο.Γ)

ή μπορεί μεν αλλά τα 0,1 Χ 3,44 =0,344 τ/μ να συμπεριληφθούν στην κάλυψη και δόμηση??

Link to comment
Share on other sites

Τα 2,0 μ. που λες είναι ένας πρόσθετος περιορισμός του Π/10 μέσα στην πρασιά και δεν έχει σχέση με την υποχώρηση που εσύ θα κάνεις.

 

Δηλαδή είναι :

πλάτος εξώστη εντός πρασιάς ή πέραν της ΟΓ <= min {Π/10, 2μ} ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το καταλαβαίνω και ήδη το έχω παραθέσει στο αρχικό μήνυμά μου

αλλά δεν μου απάντησες όμως τι γίνεται κατά ΝΟΚ 

αν έχω εξώστη π.χ 2,3 ή 2.5 μ Χ10,0μ!

 

Υ.Γ

αν δεν κάνω λάθος στον ΓΟΚ υπήρχε εγκ που έλεγε ότι το εμβαδόν του πέραν των 2.00μ μετρούσε σε κάλυψη και δόμηση

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι άλλο Βασίλη.

Ίσως θυμάσαι αυτό που ίσχυε με το ΓΟΚ73, ότι το πάνω από 1,80 μέτραγε μόνο στην κάλυψη, δεν ίσχυε όμως κάτι αντίστοιχο στο ΓΟΚ85.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα 

δηλ μπορώ να κάνω τον εξώστη 2,10

χωρίς κανένα πρόβλημα

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.