Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έρχονται 11 νέοι διαγωνισμοί για 994 μόνιμες θέσεις -δείτε τις θέσεις μηχανικών & τεχνικών


Engineer

Recommended Posts

όταν δεν έχουμε προσωπική εμπειρία σε θέματα... καλό είναι να μην εκφέρουμε αδιάλακτη άποψη!

 

Στην Ελλάδα, υπάρχουν εργαστήρια που κάνουν  ΣΟΒΑΡΗ έρευνα, πολύ υψηλού επιπέδου, αναλαμβάνοντας χρηματοδοτούμενα ευρωπαϊκά προγράμματα. Προφανώς, θα μπορούσαμε να έχουμε περισσότερα τέτοια εργαστήρια, και να είναι η έρευνα "εξαγώγιμο προϊόν...", αλλά είναι άλλη συζήτηση.

 

Το διδακτορικό δεν το κάνεις για να βρεις δουλειά... 

Είναι προσωπική εμβάθυνση σε συγκεκριμένο αντικείμενο που στόχο έχει την καλλιέργεια τρόπου σκέψης... 

Δεν κάνεις διδακτορικό για να εφαρμόζεις κανονισμούς, πρότυπα οδηγίες κτλ που είναι η καθημερινότητα ενός επαγγελματία επιστήμονα.

Ενδεχομένως να είσαι ο συντάκτης των παραπάνω, αν και εφόσον η έρευνά σου έχει άμεση πρακτική εφαρμογή...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 40
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

όταν δεν έχουμε προσωπική εμπειρία σε θέματα... καλό είναι να μην εκφέρουμε αδιάλακτη άποψη!

 

Στην Ελλάδα, υπάρχουν εργαστήρια που κάνουν  ΣΟΒΑΡΗ έρευνα, πολύ υψηλού επιπέδου, αναλαμβάνοντας χρηματοδοτούμενα ευρωπαϊκά προγράμματα. Προφανώς, θα μπορούσαμε να έχουμε περισσότερα τέτοια εργαστήρια, και να είναι η έρευνα "εξαγώγιμο προϊόν...", αλλά είναι άλλη συζήτηση.

 

Το διδακτορικό δεν το κάνεις για να βρεις δουλειά... 

Είναι προσωπική εμβάθυνση σε συγκεκριμένο αντικείμενο που στόχο έχει την καλλιέργεια τρόπου σκέψης... 

Δεν κάνεις διδακτορικό για να εφαρμόζεις κανονισμούς, πρότυπα οδηγίες κτλ που είναι η καθημερινότητα ενός επαγγελματία επιστήμονα.

Ενδεχομένως να είσαι ο συντάκτης των παραπάνω, αν και εφόσον η έρευνά σου έχει άμεση πρακτική εφαρμογή...

Αδιαλλακτη δεν ηταν , ανεφερα οτι υπαρχουν εξαιρεσεις που κανουν ερευνα, και καλη μαλιστα. Αυτο το αναφερω απο προσωπικες εμπειριες.

Αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο Ελληνικων group ειναι σε χαμηλα επιπεδα.

 

 

Το μειονεκτημα ειναι οτι η ερευνα σε διδακτορικο επιπεδο στην Ελλαδα ειναι σε θεματα μη-αμεσα με την τελευταια τεχνολογια

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα στην Ελλαδα ειναι οτι δινονται πτυχια χωρις αντικρυσμα, χωρις επιστημονικη και τεχνικη καταρτιση για μηχανικα εργα, οτι τα πανεπιστημια μας ποτε δεν κοιτανε να εκπαιδευσουν κοσμο βαση του τι γινεται στην καθε επιστημη. Αντιθετως μενουμε ακομα σε γνωσεις κ τεχνικες του 1950.

 

Αυτο δυστυχως ειναι ενα απο τα μειονεκτηματα, τωρα τα μορια απλα ειναι για να δικαιολογησουν το ποσο αποκομμενη ειναι η Πανεπιστημιακη εκπαιδευση, και με τα μορια δικαιολογουν την στρατια τους

 Σωστος 100%

Οταν το ρητο "Κι ενα μουλαρι να φερεις εδω θα παρει πτυχιο" ακουγεται και ΕΠΑΛΗΘΕΥΕΤΑΙ μεσα στις σχολές, χαϊρι δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα...Γνώστο μου πρόσωπο και φιλικό μάλιστα, τελείωσε ΑΤΜ, 2 μεταπτυχιακά, πάνω από 8 βαθμός πτυχίου, 2 ξενες γλώσσες (Γ2+Β2), και μπλα, μπλα.

Όταν ήμουν φαντάρος, χτυπάει το τηλέφωνο και ακούω μία τρεμάμενη φωνή να μου λέει: Ρε συ, ξέχασα πως κάνουμε όδευση και πως λύνουμε δίκτυα και προέκυψε μία μελέτη που έχω την ευθύνη...

 

Με το που εξηγώ 3-4 πράγματα, λέω ότι πρέπει να ανοίξει ένα βιβλίο να το διαβάσει...Και μου απαντά: Πάλι βιβλίο να ανοίξω;

 

Το κατά τα άλλα συμπαθές άτομο, με ένα τηλέφωνο κατέδειξε την νεολλεηνική μιζέρια: Βιομηχανία τίτλων και διπλωμάτων και μηδενική κριτική σκέψη...

 

 

Τα ιδια και σε εμενα.

Ο προισταμενος μου με διδακτορικα και δεν συμμαζευεται, ρωταει εμενα για το πώς θα κινηθεί.....

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να μοιραστείς μαζί μας από ποια ελληνικά εργαστήρια έχει προσωπική άποψη?

 Εαν επιθυμεις μπορω να μοιραστω σε PM, 

Το ιδιο ισχυει κ για οποιον ενδιαφερεται

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

μπορείς να μοιραστείς μαζί μας από ποια ελληνικά εργαστήρια έχει προσωπική άποψη?

 

 

Συνάδελφε, ένα 20% και αν...

 

Τώρα αν περιμένεις να μιλήσουμε δημόσια για αυτά, άστο...

Link to comment
Share on other sites

είναι δλδ κακό να αναφέρετε "δημόσια" ότι έχω άποψη (καλή ή κακή δεν έχει σημασία) 1 - 2 - 5 - 10 - 50 εργαστήρια, όχι γενικά τμήματα - σχολές?

 

Στο χώρο που "κινούμαι" και έχω προσωπική και εκ του σύννεγγης άποψη, άνω το 40% τρέχουν σοβαρά χρηματοδοτούμενα ερευνητικά προγράμματα και παράγουν αποτελέσματα που είναι αρκετά μπροστά από αυτό που θα εκμεταλλευτεί εμπορικά τα επόμενα 5-10 χρόνια σε παγκόσμιο επίπεδο...

 

Δεν έχουμε αρκετά σοβαρά "εξοπλισμένα" εργαστήρια... αλλά αυτό δεν είναι πάντα απαραίτητο...

Link to comment
Share on other sites

είναι δλδ κακό να αναφέρετε "δημόσια" ότι έχω άποψη (καλή ή κακή δεν έχει σημασία) 1 - 2 - 5 - 10 - 50 εργαστήρια, όχι γενικά τμήματα - σχολές?

 

Στο χώρο που "κινούμαι" και έχω προσωπική και εκ του σύννεγγης άποψη, άνω το 40% τρέχουν σοβαρά χρηματοδοτούμενα ερευνητικά προγράμματα και παράγουν αποτελέσματα που είναι αρκετά μπροστά από αυτό που θα εκμεταλλευτεί εμπορικά τα επόμενα 5-10 χρόνια σε παγκόσμιο επίπεδο...

 

Δεν έχουμε αρκετά σοβαρά "εξοπλισμένα" εργαστήρια... αλλά αυτό δεν είναι πάντα απαραίτητο...

 

Για εμενα ειναι κακο να αναφερω δημοσια, γιατι ειναι η απολυτα προσωπικη μου υποκειμενικη αποψη.

 

Κοιταξε ειναι πολυ απλο να δεις τι λεφτα παιρνει η Ελλαδα σε ερευνα και δη σε ερευνητικα. Συνηθως οι συνεργασιες δεν γινονται οπως νομιζει ο κοσμος, αλλα ενεχουν πολυ συχνα προσωπικες γνωριμιες.

Σοβαρα groups υπογραμμισα οτι υπαρχουν, αλλα απο τις προσωπικες μου εμπειριες κ το τι εχω δει δεν ειναι η πλειονοτητα.

 

Παμε τωρα στα λεφτα, στην χρηματοδοτηση, εαν καλος φιλος μου σε ενα καλο Ελληνικο Πανεπιστημιο με καλο ranking (εντος Ελλαδος φυσικα) πηρανε σαν group 80-100 κ για 2 χρονια ερευνας ( κ αυτα απο Ελληνικα - EU funds). Αυτα δεν ειναι σοβαρα λεφτα.

 

Τα σοβαρα ποσα που μιλαμε για σοβαρη ερευνα που τα αποτελεσματα της χρησιμοποιουνται ειναι εκατομμυρια Ευρω, ενδεικτικα για 3 πανεπιστημια απο την Ευρυτερη ΕΕ το proposal απεσπασε 5-6 million μονο για 3 χρονια, αυτο ειναι μονο ενα. Επισης εαν κατεβει Ελληνικο πανεπιστημιο μονο του οι πιθανοτητες μειωνονται απο επιπεδο ranking, φημης και prior published work number 

 

Για να γινω απολυτα καθαρος,τμηματα και group καλα υπαρχουν στην Ελλαδα ΑΛΛΑ εξαρτωνται μοναχα απο το μερακι ορισμενων. Αυτη η γνωση ομως δεν αφορα φοιτητες ουτε φυσικα και το μηχανηλικι στην Ελλαδα

 

Σαν Ελληνικο συστημα δεν παραγουμε ερευνα σε τοσο σοβαρο επιπεδο που να μπορουμε να συναγωνιστουμε, μας λειπουν και οι υποδομες και πολλες φορες οι ανθρωποι. Σan μηχανικοι χωρις υποδομες δεν κανεις ερευνα, τελος. Τωρα εαν θεωρεις να ξαναλυνεις Kirkoff ή Green functions ερευνα με αλλα coefficients, που μπορω να βαλω ενα προ-πτυχιακο εξω να μου το κανει πτυχιακη τοτε οκ. τα αποτελεσματα τις ερευνας αποτυπωνονται σε πολλους δεικτες, οπως δημοσιευσεις, πατεντες, spin-off, proprietary software, commercial software, standards protocols (international) κλπ

 

Πιστευεται οτι εξω ειναι χαζοι που στελεχωνουν τα πανεπιστημια τους με ενα καρο εθνικοτητες (?), κοιτανε τους καλυτερους για να αναπτυξουν ερευνα. Στην Ελλαδα δεν ισχυει.

Το συστημα εξω ειναι απλο

 

Εξωτερικο

1. φερε λεφτα (πολλα λεφτα)= συνεχεια κατεβαζε proposal 

2. Γραφε paper= ωστε να αυξανετε το ερευνητικο outreach, να γινεται νεα ερευνα στηριζομενη στην παλια, να παρεις ranking

3. Εχε network international = νεες ερευνες

4. Teach state of the art= ωστε να αυξανετε το ερευνητικο outreach,

 

Εαν αποτυχεις σε ενα απο αυτα απολυεσαι

 

Εξωτερικο

 

1. φερε λεφτα = δεν σε αναγκαζει κανεις εχει μονιμοτητα/ εχεις κομματικες πλατες

2. Γραφε paper = δεν σε αναγκαζει κανεις εχει μονιμοτητα/ εχεις κομματικες πλατες

3. Εχε network international = δεν σε αναγκαζει κανεις εχει μονιμοτητα/ εχεις κομματικες πλατες

4. Teach state of the art = δεν σε αναγκαζει κανεις εχει μονιμοτητα/ εχεις κομματικες πλατες

 

Εαν αποτυχεις σε ενα απο αυτα = δεν σε αναγκαζει κανεις εχει μονιμοτητα/ εχεις κομματικες πλατες

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Παμε τωρα στα λεφτα, στην χρηματοδοτηση, εαν καλος φιλος μου σε ενα καλο Ελληνικο Πανεπιστημιο με καλο ranking (εντος Ελλαδος φυσικα) πηρανε σαν group 80-100 κ για 2 χρονια ερευνας ( κ αυτα απο Ελληνικα - EU funds). Αυτα δεν ειναι σοβαρα λεφτα.

 

ζήτησα αριθμό... όχι ονομαστικά...

 

θα σου πω πως υπάρχουν εργαστήρια στην Έλλαδα που πληρώνουν 50Κ € έκαστο ερευνητή ετήσια...

Ξαναλέω, ότι θα μπορούσαν να είναι περισσότερα...

Και για να δίνονται αυτά τα χρήματα, χωρίς να είναι πάρα πολλά, σημαίνει ότι γίνεται δουλειά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.