Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοποθέτηση Ηλιακού Συλλέκτη


antykaps

Recommended Posts

Καλημέρα

 

Μπορεί να μου πει κάποιος αν μπορουμε καθετο ηλιακό συλλέκτη  ηλιακου θερμοσίφωνα να τον τοποθετήσουμε οριζόντια χωρίς να υπάρχει προβλημα στην λειτουργία/αποδοση του

 

Ευχαριστώ!!

Edited by antykaps
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ

 

Η μειωμένη αποδοση οφείλετε στη  λαθος τοποθετηση ? η οι οριζόντιοι γενικα εχουν μειωμένη αποδοση τον χειμώνα?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω κανει καμια τοποθέτηση ειμαι σε φάση αναζήτησης - ευρεση λύσης

 

Το ερωτημα εγινε λογω υψηλότερου κοστους του οριζοντίου σε σχεση με τον καθετο

 

Με την ευκαιρία θα σας αναφερω το πρόβλημα που αντιμετωπίζω

Το σπίτι ειναι με κεραμοσκεπή και εχει προσανατολισμό Ν - ΝΔ

Οπως είναι διαμορφωμένη η σκεπή δε υπάρχει καποια ενιαια επιφάνεια με προσανατολισμο Ν-ΝΔ που να μπορεί να τοποθετηθει κάθετος συλλέκτης με διαστασεις περιπου  2χ1 μ

Στην Ν - ΝΔ πλευρα θα μπορουσε οριακά  να τοποθετηθει μόνο οριζόντιος συλλέκτης 1χ2μ και το boiler εντος σκεπής αλλά δεν ξέρω αν θα λειτουργεί σωστα λογω υψομετρικής δαφορας με φυσική ροή και οπως είπαμεκαι  με μεγαλυτερη τιμη σε σχεση με τον καθετο

Η άλλη λύση ειναι να τοποθετηθεί καθετος στην πλευρά με προσανατολισμο Ν - ΝΑ που υπάρχει χώρος αλλα υποθέτω με μειωμένη αποδοση αλλα και με λιγοτερο κοστος

 

Τι λύση προτείνετε ?

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε την περίπτωση των ηλιακών με συλλέκτη "κενού". 

 

Πρέπει όμως να ζητήσεις έντυπο με την απόδοση του συλλέκτη και γενικώς να το ψάξεις λίγο το θέμα. Υπάρχουν αρκετές καλές εταιρείες με σοβαρές πιστοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.