Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αγορά Αυτοκινήτου


Mitsos Ribopaido

Recommended Posts

Ωωω ναι το καθένα ειναι διαφορετικό ακόμα και ίδιο μοντέλο να ναι..Είναι τι θα σου τύχει.. Όλοι λένε για diesel τόσο που με κάνει να το σκέφτομαι.. Θα κάνω αλλη μια ψακτική σήμερα μετα την δουλειά...

 

Καλα ''μάστορες'' άπειροι σε κάθε δουλεια.. Εγω έτυχα σε γατόνι και έμαθα πολλά... 8-) 8) Και γέλαγα πολύ με ''προβλήματα'' αυτοκινήτων απο τραγική διαχείριση

 

Αν οι αποστάσεις που κάνεις είναι πολύ μικρές μην κοιτάς για Diesel πάντως

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν οι αποστάσεις που κάνω ειναι 30-40 χλμ την μέρα όλες μέσα πόλη μαξ 50-60χλμ ..Περιστέρι- Μενίδι- ίλιον και τέτοια.. αλλα όπου και να πάς πόσο να τρέξεις..?

Απο την άλλη λες έχεις βενζινη +lpg και πάλι κινείσαι φθηνά

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν οι αποστάσεις που κάνω ειναι 30-40 χλμ την μέρα όλες μέσα πόλη μαξ 50-60χλμ ..Περιστέρι- Μενίδι- ίλιον και τέτοια.. αλλα όπου και να πάς πόσο να τρέξεις..?

Απο την άλλη λες έχεις βενζινη +lpg και πάλι κινείσαι φθηνά

 

Αυτές δεν είναι μικρές αποστάσεις. Γενικά τα diesel δεν είναι καλή επιλογή αν κάθε σου διαδρομή είναι λιγότερο από 20 λεπτα για πολλούς και διάφορους λόγους. Ο πιο σημαντικός είναι ότι δεν γίνεται σωστή ή ολοκληρωμένη αναγέννηση του DPF (Diesel Particulate Filter).

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Αυτές δεν είναι μικρές αποστάσεις. Γενικά τα diesel δεν είναι καλή επιλογή αν κάθε σου διαδρομή είναι λιγότερο από 20 λεπτα για πολλούς και διάφορους λόγους. Ο πιο σημαντικός είναι ότι δεν γίνεται σωστή ή ολοκληρωμένη αναγέννηση του DPF (Diesel Particulate Filter).

Δεν είναι μικρές αλλα το πρωί που πάω έρχομαι σιγα για οικονομία ούτως η άλλως . Γενικά δεν πάω με χιλιόμετρα..

Ξέρω για το dpf αγαπητέ αλλα καλά κανεις και το επισημαίνεις..Γενικά το diesel δεν νομίζω οτι θα μου έκανε με τις αποστάσεις και την κίνηση στο γυρισμό μεγάλη οικονομία

Ααα και αγαπώ e-Cvt

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα.

Είναι ωραίο αυτοκίνητο και ιαπωνέζικο:)

Από ότι διάβασα ο ηλεκτροκινητήρας λειτουργεί μέχρι ταχύτητα  50χλμ κια μετά μπαίνει ο βενζινοκινητήρας?

Αφού έχεις δύο φίλους που το έχουν γιατί δεν τους λες να σε πάνε μια βόλτα τη διαδρομή που κάνεις ώστε να δεις πραγματικά τι καίει στην καθημερινή σου διαδρομή;

Πόσα χλμ κάνεις με ηλεκτροκινητήρα και πόσα με βενζίνη ώστε να δεις αν αξίζει τα παραπάνω για την υβριδική τεχνολογία;(Δηλαδή αν από τα 50χλμ που κάνεις τα 40χλμ είναι ηλεκτροκίνηση σε συμφέρει)Αντάλλαξε καμιά άποψη με κάποιον ταξιτζή ή από συνεργείο της TOYOTA για την αξιοπιστία(είναι κορυφαία δεν την αμφισβητώ για πετρελαιοκινητήρες και βενζινοκινητήρες) της συγκεκριμένης τεχνολογίας (τι ακουμπάνε στα σέρβις και ανά πόσο) Μήπως σε συμφέρει να έχεις βενζινοκινητήρα και φυσικό αέριο;Δες εδώ https://www.toyota.gr/service-and-accessories/ypiresies/lpg.json

Το SAAB ωραίο αυτοκίνητο και ιδιαίτερα το AERO... Πάντως αν σκέφτεσαι να κάνες οικογένεια το yaris θα έχει μικρούς χώρους(θα βάζεις ένα καρότσι και θα γεμίζει το πορτμπαγκαζ). Μετά θα ποτίζεις συνέχεια το SAAB:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα stet..Ναι είναι κορυφή το saab του έχω lpg και γλυτώσαμε πολλά...Σήμερα που ερχόμουνα στην δουλεια επειδή πάω απο μια παράλληλη του τρένου για να μην έχει κίνηση και ο δρόμος είναι χάλια μια φορά ανέβασα ταχύτητα πάνω απο 50 και αυτό για πολύ λίγο.. Γενικά η οδήγηση μου είναι σε χαμηλές ταχύτητες . Λόγω κίνησης κυρίως.. Χιλιόμετρα την μέρα 40-50 κάνω μαξ στις ταχύτητες αυτές απλά λόγω saab το ξεκαπνίζω καμια φορά να μην μένει παραπονεμένο..

Για συνεργείο μίλησα με ξάδερφο στον πασπαλιάρη (αν δεν λέμε επωνυμίες, να με συγχωρείτε ) και με έχει καθοδηγήσει πολύ.

Το μόνο μου θέμα είναι οι χώροι αλλα επειδή είδα οικογένειες να βολεύονται με την κατηγορία αυτή πιστεύω δεν θα ναι τόσο θέμα..Βέβαια δεν έχω και εμπειρία σε αυτό..

Σημερα πάω για το test drive και θα ρωτήσω και τα σερβις να σας τα πώ αναλυτικά

Link to comment
Share on other sites

Στους χώρους θα έχεις θέμα δε ταξίδι πχ αν έχεις πολλές ώρες άτομα πίσω.. Στην πόλη παλεύεται.

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

.... ..Περιστέρι...

 

καθημερινές που κυκλοφορώ στα πέριξ.... χτυπάμε και μια καλή φραπεδιά στο μπουρνάζι ε.....

 

Τέλος οφφ τόπικ

Link to comment
Share on other sites

καθημερινές που κυκλοφορώ στα πέριξ.... χτυπάμε και μια καλή φραπεδιά στο μπουρνάζι ε.....

 

Τέλος οφφ τόπικ

 

Ακόμη φραπεδιές πίνετε εκεί κάτω?

Link to comment
Share on other sites

καθημερινές που κυκλοφορώ στα πέριξ.... χτυπάμε και μια καλή φραπεδιά στο μπουρνάζι ε.....

 

Τέλος οφφ τόπικ

Άνετα όποτε μ πεις!!!!!

 

Ακόμη φραπεδιές πίνετε εκεί κάτω?

Αντε ενα freddo espresso αν μας έρθεις

Για τους χώρους μπα δεν θα βάζω πολύ ώρα.. κρίμα παντως που κόψαν το μονοημερο τεστ που το χόρταινες..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.