Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια δόμησης δεν δίνεται από Πολεοδομία (συνεχώς)


Recommended Posts

Καλημέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω: Σε Πολεοδομία, δεν μου δίνουν άδεια για να ολοκληρώσω εργασίες εντός της οικίας μου επικαλούμενοι ότι δεν μπορώ να πειράξω την πρόσοψη, ούτε και την κοινή ταράτσα.

 

Σημειώσεις.

1. Το οικόπεδο είναι εξ' αδιαιρέτου και ΔΕΝ υπάρχει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας.

2. Ο συνιδιοκτήτης κατέχει τα 271 χιλιοστά βάσει πίνακα αναλογισμού, ενώ εγώ τα 729 χιλιοστά. Επιπρόσθετα, δεν υπάρχει περίπτωση συνεννόησης και άρα συναίνεσης με αυτόν. (χρόνια δικαστήρια κ.λπ.)

 

Ερωτήσεις: 

1. Υπάρχει κάποιος νόμος που να ορίζει ότι όποιος έχει το μεγαλύτερο ποσοστό, μπορεί να παρέμβει στα κοινόχρηστα μέρη; (Στην κοινή ταράτσα εν προκειμένω, το σπίτι από κάτω έχει μουχλιάσει και έχουν ξεφτίσει τα χρώματα)

2. Γιατί μου αρνείται η Πολεοδομία την άδεια να φτιάξω την πρόσοψή μου αφού εγώ βλέπω στην οδό Α, ενώ ο αντίδικος βλέπει στην οδό Β;

 

Παρακαλώ δείτε την συνημμένη φωτογραφία.

 

Στην άμεση διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία!

Ευχαριστώ.post-110861-0-85209000-1489476533_thumb.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

αν "δεν υπαρχει συσταση ΟΙ" όπως ειπες....

αυτο σημαινει οτι εισαστε ολοι σε ολα  "εξ αδιαιρετου"

 

Επομενως, για να λες οτι υπαρχει συνιδιοκτητης με δικα του χιλιοστα,  προφανως  εχει γινει συσταση.

 

Κατα τα λοιπα

- η ταρατσα ειναι κοινοχρηστη

- για την μονωση απαιτειται αποφαση του 100% και συμμετεχουν ολοι οι συνιδιοκτητες

-το ιδιο συμβαινει και με την οψη

 

Επομενως, σωστα πραττει η ΥΔΟΜ οταν αρνειται  να "εγκρινει" εργασιες επι κοινοχρηστων χωρις την συναινεση του 100%

 

Εσυ εχεις πλειοψηφια,  υπαρχει προβλημα επηρεασμου ολης της οικοδομης απο την υγρασια στην ταρατσα

εχεις δικαιωματα  απο τις διαταξεις "διοικησης κοινου"

 

θα σου τα πει ο δικηγορος σου.

 

καλη συνεχεια

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την "αστραπιαία" απάντηση.

Ο δικηγόρος μου, μου έχει πει ότι πρέπει να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας. (Τα χιλιοστά τα έβγαλε ο αντίδικος του, μόνος του με τον μηχανικό του. Εμείς απλά τα αποδεχτήκαμε....)

 

Μια τελευταία ερώτηση:

Εάν βγάλω νέα άδεια δόμησης χωρίς να αναφέρω ότι θα παρέμβω στα συγκεκριμένα δύο κοινόχρηστα μέρη, αλλά θα κάνω εργασίες μόνο στο δικό μου εσωτερικό, θα έχω πρόβλημα με τον αντίδικο; (Συγχώρησε την άγνοιά μου, λόγω της ειδικότητάς μου...)

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως αυτά τα νούμερα που αναφέρεις είναι τα εξ' αδιαιρέτου ποσοστά σας επί του οικοπέδου?

Όπως και να χει αν δεν υπάρχει σύσταση όπως λες, τα πάντα είναι κοινόχρηστα. Τό ότι εσυ έχεις το ένα και ο άλλος το άλλο είναι μια προφορική μεταξύ σας συμφωνία αλλά νομικά όλα ανήκουν σε όλους. Επομένως για να βγει οποιαδήποτε άδεια σε οποιοδήποτε τμήμα χρειάζεστε και οι δυο.

Το μόνο που μπορείς ίσως να κάνεις είναι αν μπορείς να επικαλεστείς εργασίες επισκευής για λόγους επικινδυνότητας και ασφάλειας και να ζήτήσεις άδεια μονομερώς.

π.χ. αν πέφτουν σοβάδες στο κεφάλι σου και θες να το επισκευάσεις θα στο επιτρέψουν και ας μη συναινεί ο συνιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι επί του οικοπέδου. Ακριβώς!

Σύσταση όντως δεν υπάρχει....

 

"Το μόνο που μπορείς ίσως να κάνεις είναι αν μπορείς να επικαλεστείς εργασίες επισκευής για λόγους επικινδυνότητας και ασφάλειας και να ζήτήσεις άδεια μονομερώς.

π.χ. αν πέφτουν σοβάδες στο κεφάλι σου και θες να το επισκευάσεις θα στο επιτρέψουν και ας μη συναινεί ο συνιδιοκτήτης."

 

Ισχύουν ακριβώς όλα τα πιο πάνω! Εγώ τι μπορώ να κάνω τώρα; Την διαδικασία δεν ξέρω.... Με μια απλή αίτηση π.χ. στην Πολεοδομία καλύπτομαι; Θα βγει η άδεια χωρίς να έχει δικαίωμα λόγου ή ένστασης ο αντίδικος συνιδιοκτήτης και άρα θα κάνω απρόσκοπτα τις εργασίες μου;

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

" Ο Θεός να σε φυλάει από τον κακό γείτονα...."

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τέτοιες περιπτώσεις αιτιολογόυνται με αναλυτική τεχνική έκθεση μηχανικού και φωτογραφίες της υφιστάμενης κατάστασης. Δεν γνωρίζω ακριβώς τι είδους εργασίες θέλεις να κάνεις. Αν εκτείνονται έξω από τα πλαίσια της 48ωρης (που και σε αυτή την περιπτωση εξαρτάται από την πολεοδομία γιατί πολλά έχουν δει τα μάτια μου) δεν μπορείς να κάνεις απλά μια αίτηση μόνος σου. Θα χρειαστείς μηχανικό κατάλληλης ειδικότητας. Οπότε απευθύνσου σε μηχανικό της περιοχής σου και αφού του εξηγήσεις ακριβώς τι εργασίες θέλεις να κάνεις θα σε κατευθύνει ως προς το αν και τι μπορείτε να κάνετε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.