Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υδραυλικό Πλήγμα; και οσμές στη τουαλέτα.


Νικόλαος Σ.

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Μετά απο πρόσφατη ανακαίνιση των υδραυλικών της κατοικίας μου, έχω τα εξής ζητήματα:

1)

Θόρυβος/χτύπημα σωληνώσεων κατα το κλείσιμο της βρύσης (κυρίως του ζεστού νερού)

Έχω εγκαταστήσει ηλ.θερμοσίφωνα. Ο ήχος είναι αρκετά έντονος στο ζεστό και λιγότερα έντονος στο κρύο.

Λίγο που το κοίταξα, υποθέτω ότι πρόκειται για υδραυλικό πλήγμα και υποτίθεται με μια αντιπληγματική βαλβίδα, θα λυθεί.

- Τίθεται ζήτημα μη σωστής εγκατάστασης/τσιμέντωσης των σωληνώσεων;

- Υπάρχει κάτι επιπλέον που θα πρέπει να τσεκάρω ή να αλλάξω;

- Που ακριβώς τοποθετείται η αντιπληγματική βαλβίδα;.. κάτω απο το νιπτήρα ή στον ηλιακό;

 

 

2)

Οι έντονες οσμές παρατηρούνται όταν π.χ. μια μέρα δεν ανοιχτεί κάποια βρύση ή γενικά τρέξει νερό και παραμείνει το δίκτυο χωρίς ροή. Ορισμένες φορές παρατηρώ ότι μπορεί να μυρίσει και αν περάσουν μερικές ώρες μετά το τελευταίο άνοιγμα βρύσης.

Οι οσμές κυρίως προέρχονται απο το σιφώνι ή απο την μπανιέρα.

 

- Υπάρχει περίπτωση να είναι λάθος εγκατάσταση στο αλφάδιασμα των σωληνώσεων;

- Στο σιφώνι υπάρχει τάπα για τις οσμές. Ωστόσο χρειάστηκε να κοπεί ένα μικρό μέρος της γιατί δεν γινόταν αποτελεσματική αποστράγγιση.

 

 

Έχετε καμιά ιδέα/πρόταση για τα παραπάνω;

Ομολογώ ότι δεν θα ήθελα να ξηλώσω πάλι το μπάνιο. Είναι κρίμα γιατί μόλις τώρα τελείωσα... Αλλά είναι να γίνει κάτι σωστά... οκ...

 

Ευχαριστώ!!

Edited by Νικόλαος Σ.
Link to comment
Share on other sites

1) Εγώ θα το έβαζα οσο πιο κοντά στην βρύση που έχει το πρόβλημα, με ενα ταφ στον διακόπτη του ζεστού. (υποθέτω είναι και η πιο μακρινή διαδρομή εκεί που υπάρχει το πρόβλημα).

 

2) Λίγο στραβά να μπήκε το σιφώνι, λίγο το γεγονός οτι έχει χαμηλό προφιλ το σιφώνι για να μην κάνει ο υδραυλικός ελβετικό τυρί την πλάκα, έτσι η στάθμη του νερού είναι στο όριο. Με λίγο αέρα (άμα είναι απροστάτευτος ο ανωδικός αγωγός) λίγο με ξηρό και ζεστό καιρό αποκτάς όμορφες μυρωδιές.

Link to comment
Share on other sites

1) Ο υδραυλικός που μίλησα, μου είπε να το βάλει στον Ηλιακό... Παραξενεύτικα λίγο αλλά υπέθεσα ότι κάποιο λόγο θα έχει.

Υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να ξανα ανοίγω τοίχους για να "τσιμεντώσω" του σωλήνες;

Το χτύπημα επικεντρώνεται στο χώρο της τουαλέτας.

Μήπως γνωρίζει κάποιος, καμιά αξιόπιστη μάρκα αντιπληγματικών βαλβίδων;..

 

2) Το πρόβλημα των οσμών δηλαδή επικετρώνεται στο σιφώνι;... Σκέφτομαι να δοκιμάσω να βάλω την αρχική τάπα να δω αν θα σταματήσει.. Βέβαια δεν θα μπορώ να ρίξω πολλά νερά ...αλλά χαλάλι αν πάψουν οι οσμές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.