Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΣτΕ: Οι εφορίες πρέπει να καλούν σε εξηγήσεις πριν επιβάλουν κυρώσεις


Recommended Posts

Με βάση την αρχή της προηγούμενης ακρόασης
ΣτΕ: Οι εφορίες πρέπει να καλούν σε εξηγήσεις πριν επιβάλουν κυρώσεις

 

εδω

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500134004#ref=newsroombox

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με βάση την αρχή της προηγούμενης ακρόασης

ΣτΕ: Οι εφορίες πρέπει να καλούν σε εξηγήσεις πριν επιβάλουν κυρώσεις

 

εδω

 

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500134004#ref=newsroombox

 

Δεν είναι (ήταν) δεδομένο αυτό ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έλαβα πριν λίγες μέρες από τον αδερφό μου που είναι ταχυδρόμος ραβασάκι από την εφορία (ΔΟΥ Κύμης ) που γράφει ότι κατέθεσα εκπρόθεσμα δήλωση φόρου εισοδήματος για το 2014 πράγμα πυο δεν ισχύει γιατί ήμουν μέσα στο χρόνο της παράτασης Το ίδιο ισχύει για ένα σύνολο επαγγελματιών που μερικοί κατάθεσαν ένσταση και θα δικαιωθούν . Το πρόβλημα με εμένα είναι ότι ποτέ δεν ήρθε ειδοποίηση από ταχυδρομείο ή επειδή λείπω αρκετό χρόνο εκτός γραφείου λόγο της φύσης της εργασία μου δεν την βρήκα (αν την έστειλαν ) με αποτέλεσμα να περάσουν οι 45 μέρες για την ένσταση Είναι δυνατόν να χρεώνομαι 250 ευρώ πρόστιμο χωρίς να έχω ευθύνη για λάθος της υπηρεσίας σε μια εποχή που προσπαθούμε με ιδρώτα να μαζέψουμε τα χρέη μας ? Έλεος . Έχει συνάδελφος παρόμοιο θέμα ? Αν θυμάμαι καλά η παράταση τότε ήταν μέχρι 6 Σεπτεμβρίου του 2015 και εγώ την κατέθεσα στις 5/9/2015 (αν θυμάμαι καλά γιατί το ραβασάκι το έχω στην λογίστρια μου )

Link to comment
Share on other sites

 εσυ "σημερα¨" ελαβες γνωση

 

"σημερα" αρχιζει η προθεσμια

 

6. Ποια είναι η προθεσμία υποβολής της;

Η ενδικοφανής προσφυγή πρέπει να κατατίθεται στην αρμόδια φορολογική αρχή εντός τριάντα (30) ημερών από την κοινοποίηση της πράξης στο φορολογούμενο ή από τη συντέλεση της παράλειψης. Η προθεσμία αναστέλλεται για το χρονικό διάστημα από 1 έως 31 Αυγούστου, το οποίο δεν προσμετράται στον υπολογισμό της.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη για την απάντηση Και εγώ έτσι πιστεύω ότι είναι Ο θεός βοηθός Θα αρχίσω αύριο ενέργειες γιατί αυτά τα 250 ευρώ  δεν μου περισσεύουν και θα μου λείψουν από  άλλες υποχρεώσεις . Δε είναι ένα ή δυο τα κτυπήματα αλλά απανωτά καθημερινά 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.