Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναγνώριση βοσκότοπων


lit

Recommended Posts

Καλησπέρα!Μου ζητήθηκε από πελάτη η αποτύπωση αγρών. Τα τεμάχια αποτελούνταν κατά το ήμισυ από καλλιεργήσιμη έκταση και το υπόλοιπο είτε θαμνώδης έκταση, είτε δέντρα. Παλαιότερα ήταν όλο αγρός. Να σημειώσω πως πρόκειται για περιοχή με ιδιοκτησίες, δεν υπάρχει διανομή/αναδασμός.Τα ερωτήματα μου είναι δύο:

 

1) Στο τοπογραφικό θα κάνω διαχωρισμό καλλιεργήσιμης και μη καλλιεργήσιμης έκτασης. Το υπόλοιπο το χαρακτηρίζω ως βοσκότοπο; Ο πελάτης μου θέλει να το καταθέσει στο δασαρχείο για αναγνώριση βοσκότοπου. Το μόνο που με ανησυχεί είναι η ύπαρξη δέντρων και το πως θα γίνει διάκριση για το αν μπορεί να χαρακτηριστεί ιδιωτική δασική έκταση ή ιδιωτικός βοσκότοπος;

 

2) Πρέπει να κάνω έρευνα στο δασαρχείο για την όλη περιοχή;Να ζητήσω κάτι πιο εξειδικευμένο;

 

Link to comment
Share on other sites

Εκ του νόμου δεν έχεις καμία εξουσιοδότηση να αποφαίνεσαι για θέματα χαρακτηρισμού, αποτελούν αποκλειστική ευθύνη του Κράτους.

Άρα δε θα κάνεις κανένα διαχωρισμό, αποτυπώνεις την ιδιοκτησία όπως σου υποδείχθηκε και από τη στιγμή που θα κατατεθεί στο δασαρχείο, αυτό θα προχωρήσει στο χαρακτηρισμό της έκτασης.

Από το δασαρχείο θα πάρεις μόνο τις προδιαγραφές σύνταξης του (από δασαρχείο σε δασαρχείο υπάρχουν μικροδιαφορές).

Link to comment
Share on other sites

κατ'  αρχας μιλας για διαφορα  "τεμαχια" και οχι για εναν ενιαιο αγρο..

 

επομενως δεν ειναι κατα το "ημισυ" καλλιεργειες και κατα το...'ετερον   "ημισυ"  θαμνοι και δενδρα..

 

ειναι "μερικα"  ετσι και μερικα  "αλλοιως"

 

αρα, θα κανεις οπως λεει ο αγιος

αλλά,  για τιτλους δεν ανεφερες εάν υπαρχουν και τι περιγραφουν

 

- τι ειναι  που λες οτι θελει να κανει  "αναγνωριση βοσκοτοπου"

 

εδιτ

σχετικα με το θεμα αυτο  υπαρχει  το αρθρο 60 του ν 4014/14

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εκ του νόμου δεν έχεις καμία εξουσιοδότηση να αποφαίνεσαι για θέματα χαρακτηρισμού, αποτελούν αποκλειστική ευθύνη του Κράτους.

Άρα δε θα κάνεις κανένα διαχωρισμό, αποτυπώνεις την ιδιοκτησία όπως σου υποδείχθηκε και από τη στιγμή που θα κατατεθεί στο δασαρχείο, αυτό θα προχωρήσει στο χαρακτηρισμό της έκτασης.

Από το δασαρχείο θα πάρεις μόνο τις προδιαγραφές σύνταξης του (από δασαρχείο σε δασαρχείο υπάρχουν μικροδιαφορές).

 

Άρα θα αποτυπωθεί ως δύο ξεχωριστά τεμάχια, το ένα που καλλιεργείται και το άλλο (όμορο παντα) που είναι βραχώδες και έχει διάσπαρτα δέντρα (αλλά σε μία περίπτωση αρκετά πυκνά) εφόσον θέλει να χαρακτηριστεί μόνο το τελευταίο; Ο πελάτης μου μου είπε πως στην περιοχή αυτή ήταν παλαιά αγροί οι οποίοι με τον καιρό εγκαταλείφθηκαν, αλλά του ανήκουν. Δηλαδή ότι τα όρια κάθε χωραφιού του δεν είναι γύρω από την καλλιεργήσιμη έκταση αλλά περιλαμβάνουν και δέντρα-θάμνους-"μη περιποιημένο" έδαφος που είναι γύρω από αυτό.

 

κατ'  αρχας μιλας για διαφορα  "τεμαχια" και οχι για εναν ενιαιο αγρο..

 

επομενως δεν ειναι κατα το "ημισυ" καλλιεργειες και κατα το...'ετερον   "ημισυ"  θαμνοι και δενδρα..

 

ειναι "μερικα"  ετσι και μερικα  "αλλοιως"

 

αρα, θα κανεις οπως λεει ο αγιος

αλλά,  για τιτλους δεν ανεφερες εάν υπαρχουν και τι περιγραφουν

 

- τι ειναι  που λες οτι θελει να κανει  "αναγνωριση βοσκοτοπου"

 

εδιτ

σχετικα με το θεμα αυτο  υπαρχει  το αρθρο 60 του ν 4014/14

Υπάρχει τίτλος του '80, όπου η έκταση που αναφέρεται είναι μικρότερη από την τωρινή αποτυπωθείσα, αλλά ως όμοροι αναφέρονται ονόματα ιδιοκτητών και όχι κάτι που να ανήκει σε δημόσιο,κτλ. Και τα δηλώνει εδώ και χρόνια στη φορολογική του δήλωση ως βοσκοτόπια. Επειδή κι εγώ προβληματίστηκα, γι' αυτό ήθελα κάποια άποψη. Θέλει να κατοχυρωθούν ως ιδιωτικά βοσκοτόπια για να μην υπάρξει κάποια άλλη διεκδίκηση.

Link to comment
Share on other sites

 αν εισαι στους δασικους χαρτες,

 

ειδες αν εχει χαρακτηρισμο?

'Οχι,δεν έχουν αναρτηθεί δασικοί χάρτες για την περιοχή

Link to comment
Share on other sites

μαλλον για αυτο εδω προκειται

 

http://www.paseges.gr/el/news/Se-ishy-oi-nees-rythmiseis-gia-toys-boskotopoys

 

[διορθωσα και τον νομο στο σωστο 4264/14 αρθρο 60...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.