Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερωτήσεις για το σωστό ξεκίνημα


gadgetakias

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω διάφορα θέματα στο κεφάλι μου και προσπαθώ να βγάλω μία άκρη για το πως να κινηθώ και να αποφασίσω τι με συμφέρει τελικά.

Έχω στην κατοχή μου το 1/3 ενός οικοπεδου. Το αρχικό κτίσμα (πυλωτή και 1ος όροφος) έγινε κάπου το 1970 και μετά από 10 χρόνια

χτίστικαν οι κολώνες για τον 2ο όροφο. Οι αρχικές κολώνες όταν έπεσαν είχαν διστάσεις διπλάσιες από αυτές που θα χρειάζονταν για 

3 ορόφους και πυλωτή.

Αυτή την στιγμή υπάρχουν χτισμένοι και κατικοιμένοι οι 2 πρώτοι όροφοι και εγώ έχω την δυνατότητα να χτισω το τελευταίο όροφο γύρω

στα 200μ2. 

Έχει έρθει πριν από καμιά 5 ετία μηχανικός της πολεοδομίας Αθηνών και έχει κάνει στατική μελέτη με πόρισμα ότι το κτισμα μπορεί να

χρησιμοποιηθεί ώς έχει μιας και οι κολώνες είναι επαρκείς και δεν έχουν φθορές αλλά προτείνει την ενίσχυση των εξωτερικών κολωνών .

 

Τα ερωτήμτα που μου έχουν γεννηθεί είναι τα εξής

Ποια η τιμή πώλησης του μεριδίου μου? Εάν θελήσω να το πουλήσω να υπολογίσω το 1/3 της τιμής του οικοπεδου εάν αυτό πωλούνταν

άχτιστο?

 

Εάν αποφασίσω να χτίσω τα 120 από τα 200μ2 τι υλικά μπορώ να χρησιμοποιήσω για μια ελαφριά κατασκευή έτσι ώστε να αποφύγω τις

ενισχύσεις μιας και θα χρειαστεί η σύμφωνη γνώμη και των άλλων ιδιοκτητών κάτι που μάλλον θα φέρει και άλλα προβλήματα?

Αυτά για αρχή. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.