Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναδρομικές εισφορές ΕΦΚΑ(ΤΣΜΕΔΕ) απο δεκαετία '80


apapadakp

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θα εκτιμούσα μερικές συμβουλές γύρω από ένα σοβαρό θέμα που αυτές τις μέρες με απασχολεί.

 

Διορίστηκα στο Δημόσιο το 1985, και το 1988 πήρα το πτυχίο της αρχιτεκτονικής και έδωσα τις εξετάσεις του ΤΕΕ. Στο Δημόσιο επί 30 χρόνια ουδέποτε χρησιμοποίησα το πτυχίο της Αρχιτεκτονικής ούτε για την εργασία μου ούτε για την εξέλιξη μου. Όπως επίσης, ουδέποτε πήγα να γραφτώ και στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Συνταξιοδοτήθηκα το 2012, κ πριν 10 μέρες ήρθε ειδοποιητήριο από ΕΦΚΑ (ΤΣΜΕΔΕ) να πληρώσω ..όλα τα οφειλόμενα στο ΤΣΜΕΔΕ από το 1988.

 

Πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ, κ συμπλήρωσα γενικές αιτήσεις (όπως με καθοδήγησαν οι υπάλληλοι), για να διαγραφώ από τον κλάδο υγείας + ειδ. προσαυξήσεων + εφάπαξ. Αλλά δεν μπορούσαν να δεχτούν διαγραφή από τον κλάδο κύριας σύνταξης όσο και εαν προσπαθήσα να εξηγήσω ότι δεν άσκησα πότε το επάγγελμα του αρχιτέκτονα και δεν διεκδικώ καμία σύνταξη από το ΤΣΜΕΔΕ (μιας και παίρνω σύνταξη από το Δημόσιο).

 

Έχετε καμία συμβουλή για να βρω μια λύση χωρίς να οδηγηθώ στα δικαστήρια (ή να προτείνετε κάτι που δεν γνωρίζω)?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε απάντηση.

 

ΥΓ. Για να διαγραφώ από το ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να φέρω διαγραφή, πρώτα, του ΤΕΕ, το οποίο έχει ήδη δεχτεί την αναδρομική διαγραφή όποιων οφειλών, με την προσκόμιση όλων των εκκαθαριστικών από το '88 όπου δεν υπάρχουν έσοδα από ελευθέριο επάγγελμα. Το ΤΣΜΕΔΕ όμως δεν δέχεται τα ίδια δικαιολογητικά για να αποφανθεί επί της περίπτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Αφού έγινες μέλος του ΤΕΕ έγινε και εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ και αφού αυτό έγινε το 88 θεωρείσαι παλιός ασφαλισμένος άρα ισχύει η διπλή ασφάλιση (δημόσιο και ΤΣΜΕΔΕ). 

 

Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς σε έναν καλό δικηγόρο και έμπειρο σε ασφαλιστικά θέματα γιατί για να σου ζητούν εισφορές από το 88 θα έχει μαζευτεί ένα μεγάααααλο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θέλεις την συμβολή νομικού, αλλά έχω μια απορία: εάν όπως αναφέρεις δεν έκανες εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ (τουλάχιστον μια δεκαετία πριν για την οποία έχω προσωπική άποψη, τα απαραίτητα έγγραφα για την εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ τα συμπληρώναμε κατά την αίτηση εξέτασης άδειας άσκησης επαγγέλματος), πώς το ΤΣΜΕΔΕ σε ανακάλυψε τώρα?

 

Εάν είχες εγγραφεί όντως (και ίσως δεν το θυμάσαι), δεν σου απέστειλε μέχρι σήμερα ειδοποιητήρια ποτέ? Γιατί εάν όχι, υπάρχουν και διάφορα χρονικά όρια παραγραφών σε αυτά που μπορούν να διεκδικούν οι διάφοροι φορείς.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θέλεις την συμβολή νομικού, αλλά έχω μια απορία: εάν όπως αναφέρεις δεν έκανες εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ (τουλάχιστον μια δεκαετία πριν για την οποία έχω προσωπική άποψη, τα απαραίτητα έγγραφα για την εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ τα συμπληρώναμε κατά την αίτηση εξέτασης άδειας άσκησης επαγγέλματος), πώς το ΤΣΜΕΔΕ σε ανακάλυψε τώρα?

 

Εάν είχες εγγραφεί όντως (και ίσως δεν το θυμάσαι), δεν σου απέστειλε μέχρι σήμερα ειδοποιητήρια ποτέ? Γιατί εάν όχι, υπάρχουν και διάφορα χρονικά όρια παραγραφών σε αυτά που μπορούν να διεκδικούν οι διάφοροι φορείς.

 

Έλα ντε, μάλλον έχουν βγει στην γύρα για να μαζέψουν από όπου μπορούν τώρα που έγιναν ΕΦΚΑ. Οπότε βάζουν πάνω πάνω στην λίστα να κυνηγήσουν τους μηχανικούς από τους οποίους μπορούν να πάρουν τα περισσότερα υποθέτω.

 

Δεν έχω εγγραφεί στο ΤΣΜΕΔΕ 100%, δεν έχω καν πατήσει το πόδι μου εκεί πέρα έως και πριν μερικές μερες που με καλέσαν με το ειδοποιητήριο.

Τις εξετάσεις του ΤΕΕ είχα δώσει το '88, το οποίο 'αυτόματα' σε εγγράφει στο ΤΣΜΕΔΕ. Ούτε είχε έρθει κανένα χαρτί από το ΤΣΜΕΔΕ στην υπηρεσία μου στο Δημόσιο ώστε να το σκεφτώ και να το ελέγξω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια άλλη απορία.

Αφού ήσουν Δ.Υ. γιατί τις εισφορές τις ζητάνε από εσένα και όχι από το Δημόσιο????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μια άλλη απορία.

Αφού ήσουν Δ.Υ. γιατί τις εισφορές τις ζητάνε από εσένα και όχι από το Δημόσιο????

Γιατί αυτός είναι ο εύκολος στόχος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.