Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΑΡΚΙΓΚ ΣΕ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑ


Furious7

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

 

Παρακαλώ πολύ αν μπορει να με ενημερώσει κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει πραγματικά το θέμα.

Σε πολυκατοικία έχω μία θέση πάρκιγκ σαν ιδιοκτήτης. Εχω υπογράψει ενα χ συμβόλαιο με τον μηχανικό που μου πούλησε το διαμέρισμα για αύτην την θέση πάρκιγκ.

Στα σχέδια όμως που έχει προσκομήσει στην πολεοδομία και που έχει εγκριθεί απο την ίδια, η θέση πάρκιγκ μου είναι σε άλλη θέση.

Τελικά πια θέση είναι η νομιμή????Αυτή που έχω υπογράψει σαν ιδιοκτήτης ή αυτή που έχει εγκρίνει η πολεοδομία?

 

Επίσης αν εχεις σε αποκλειστική χρήση ενα χώρο, μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και σαν χωρο στάθμευσης παραπάνω του ενός αύτοκινήτου? (Στο συμβόλαιο της πολυκατοικίας αναφέρει 1 θέση πάρκιγκ).

Αν όχι τι χρειάζεται να γίνει για να είναι νόμιμη η χρήση στάθμευσης πέραν του ενός αυτοκινήτου?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

- εχεις μια διαφορετικη χωροθετηση θεσεων του ν. 1221

τακτοποιεις με το αρθρο 23 παρ. 11

 

- γραφει "μια" θεση σταθμευσης .....  δεν γραφει "ενος" αυτοκινητου ούτε "ενος αυτοκινητου και μιας μηχανης" ή "δυο ποδηλατων¨"

 

δλδ αν εχεις δυο ΣΜΑΡΤ και χωρανε, ποιος θα σου πει  και "τί"????

 

  τεσπα

οποιος εχει αντιρρηση, ας προσφυγει να κριθει  το θεμα απο τα δικαστηρια.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

- εχεις μια διαφορετικη χωροθετηση θεσεων του ν. 1221

τακτοποιεις με το αρθρο 23 παρ. 11

 

- γραφει "μια" θεση σταθμευσης .....  δεν γραφει "ενος" αυτοκινητου ούτε "ενος αυτοκινητου και μιας μηχανης" ή "δυο ποδηλατων¨"

 

δλδ αν εχεις δυο ΣΜΑΡΤ και χωρανε, ποιος θα σου πει  και "τί"????

 

  τεσπα

οποιος εχει αντιρρηση, ας προσφυγει να κριθει  το θεμα απο τα δικαστηρια.

Υπάρχει όμως μια αντιπαραθεση καθως υπάρχει και άλλος ιδιοκτήτης. Δλδ εγω αν επικαλεστώ το σχεδιο της πολεοδομιας και αυτος το σχέδιο που εχουμε υπογραψει και οι δυο με τον μηχανικο, τοτε βρισκόμαστε να έχουμε ενα χώρο (μισο παρκιγκ κοινο). Ποιος απο τους 2 εχει δικιο σε αυτη την περίπτωση? Δλδ τι υπερισχυει? Το σχεδιο της πολεοδομιας ή το σχέδιο που εχουμε υπογράψει (εν αγνοια μας του τι εχει δώσει ο μηχανικός στην πολεοδομία)? Αν πάω να το τακτοποιησω βάση του νόμου που μου αναφέρετε, θα φάινεται οτι η μισή θέση πάρκιγκ του αλλου ιδιοκτήτη (βάση του σχεδιου του μηχανικού) μου ανήκει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειται να "επικαλεστεις το σχεδιο της πολεοδομιας"

Στην  μεν  αδεια οι θεσεις φαινονται "εκει"

στα δε συμβολαια, για λογους που -συνηθως - αφορουν την λειτουργικοτητα,

οι θεσεις εχουν παει "αλλου", ολων των αγοραστων.

 Αυτο τακτοποιεις.

Αυτο καλυπτει το αρθρο.

Θα μιλησεις με τον μηχανικο σου.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς μιλάμε για θέσεις που δεν έχουν δεσμευθεί προ της έκδοσης της Ο.Α., δηλαδή για τις μη υποχρεωτικές.

Σε αυτήν την περίπτωση, θα μπορούσε ο συνάδελφος που είχε την Ο.Α. να κάνει ενημέρωση του σχεδίου και να ταυτίζονται συμβόλαια και εγκεκριμένα σχέδια, οπότε να μην υπάρχει θέμα.... λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

χμ...

προφανως, αφου  ανεφερε οτι περιλαμβανονται στην αδεια,  μιλαμε για τις υποχρεωτικες.

Για αυτες απαιτειται η τακτοποιηση, ωστε να συμπεσει η αδεια με το συμβολαιο.

 

Οι υπολοιπες  που δημιουργουνται απο ιδιωτικη πρωτοβουλια...εκει ειναι μονον θεμα σωστης απεικονισης, ωστε να μην επικαλυπτονται.

Κι αν υπαρχει καποιο θεμα "επικαλυψης" αυτο αποτελει "ιδιωτικη διαφορα", αλλα δεν ειναι αυθαιρεσια.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω δείξει 6 Θ.Σ στην κάτοψη αλλά έχω κάνει δέσμευση μόνο για τις υποχρεωτικές (4). Δεν είναι απαραίτητο όσες φαίνονται να δεσμεύονται...

Η Δέσμευση Θ.Σ. έχει σαν συνημμένο σχέδιο, το σχέδιο που θα εγκρίνει η πολεοδομία αφού θα πρέπει η περιγραφή στο συμβόλαιο να είναι ίδια με το κατατεθειμένο προς έγκριση.. 

Δεν μπορεί δηλαδή να λέει το συμβόλαιο πως η θέση P1 συνορεύει ανατολικά με το κλιμακοστάσιο και στο κατατεθειμένο σχέδιο να συνορεύει με τον ακάλυπτο!!!

Οπότε ας μας διαφωτίσει ο ενδιαφερόμενος!!!!

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι....

 

μονον οι "δεσμευμενες"  υποχρεωτικες σε δεσμευουν, επειδη αυτες μεταγραφονται.

 

οι υπολοιπες...ειναι  "μετακομισιμες"...ελευθερως...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστω για την ανταποκρισή σας.

 

 

Στα παραπανω σας απαντω πως αν παω να κανω διευθετηση με τον μηχανικο ωστε τα σχεδια (εγκεκριμενα σχεδια πολεοδομιας- σχεδια συμβολαιου) να ταυτιζονται, τοτε στην πολυκατοικια θα γινει μυλος!!!!

Υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις και στις αλλες θεσεις παρκινγ και των υπολοιπων ιδιοκτητων. Αρα ολη η πολυκατοικια θα τιναχτει στον αερα!!!

Αρα εγω τι πρεπει να κανω για να ειμαι νομιμος, σε σχεση με τον ιδιοκτητη που συμπιπτει το παρκιγκ μου και γενικα με τον νομο, ουτως ωστε να ειμαι νομικα καλυμένος?

Edited by Furious7
Link to comment
Share on other sites

τπτ δεν τιναχτει στον αερα..

να κανετε συνελευση και να καταλαβουν ολοι οτι προκειται για "τυπικη"  παραβαση

και οτι, στην ουσια, οχι μονον δεν  χανουν τα δικαιωματα τους, αλλα τα κατοχυρωνουν.

Κι αν δεν θελουν,

Εσυ μιλας με τον μηχανικο σου και κανεις αυτο που αναφεραμε απο την αρχη

Τακτοποιηση διαφορετικης χωροθετησης ΘΣΑ.

 

καλη συνεχεια
 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.