Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ευρεση συντεταγμενων απο ΕΓΣΑ '87


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

είναι η πρώτη φορά που αναρτώ στο forum συγχωρέστε με αν επαναλάμβανω το ίδιο θέμα που ίσως έχει αναλυθεί προηγούμένως. Είμαι νέος μηχανικός και θέλω να συντάξω νέο τοπογραφικό διάγραμμα (υπάρχει ένα παλιό του 89΄χωρίς εξάρτηση) και τώρα πλέον υπάρχει μια νέα αποθήκη στο οικόπεδο και η συμβολαιογράφος μου ζήτησε ένα "υποτυπωδες πρόχειρο" νέο τοπογραφικό με την αποθήκη μέσα εννοείται.Ήθελα να ρωτήσω,

α) εξαρτημένο ή ανεξάρτητο, αν και είμαι σχεδόν σίγουρος εξαρτημένο ότι απαιτείται και να προσθέσω ότι πρόκειται για οικόπεδο δομημένο σε οικισμό εντός οικισμού εντός σχεδίου 

β) ορθοφωτοχάρτες με τριγωνομετρικά σημεία για την συγκεκριμένη περιοχή, εκεί όπου θα βάλω το περίγραμμα του οικοπέδου και στη συνέχεια εύρεση στη κτημανετ, που μπορώ να βρω?

γ) θα συνιστούσατε τη χρήση μετροταινίας γιατί μηχανήματα δυστυχώς δεν υπάρχουν (είναι εύκολο το οικόπεδο λίγες διαστάσεις χωρίς εμπόδια)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς ήρθες στην κοινότητα

 

πες στην/στον συμβολαιογράφο να κάνει ένα "υποτυπώδες πρόχειρο" συμβόλαιο για αρχή 

 

δεύτερον εξάρτηση με μετροταινία δεν γίνεται 

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστοοοος!! Ιδιαιτερα στην αντιμετώπιση του συμβολαιογραφικού θεματος.

 

Σταλθηκε μεσω tapatalk

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, πρόσεχε πάρα πολύ το τι θα κάνεις, γιατί αυτά που έγραψες περιέχουν παγίδες για σένα το ν πελάτη και τον συμβολαιογράφο-σφαγέα. Δες τις απαντήσεις και ΜΗΝ γίνεις συνένοχος σε πειστημονικα εγκλήματα. Έχω την εντύπωση ότι δεν έχεις καταλάβει τί εστί τοπογραφική αποτύπωση. Έχεις χρόνο να αλλάξεις άποψη και να αναθεωρήσεις. Διάβασε συγγράμματα!

 

Δες τις απαντήσεις:

 

Καλημέρα συνάδελφοι,

είναι η πρώτη φορά που αναρτώ στο forum συγχωρέστε με αν επαναλάμβανω το ίδιο θέμα που ίσως έχει αναλυθεί προηγούμένως. Είμαι νέος μηχανικός και θέλω να συντάξω νέο τοπογραφικό διάγραμμα (υπάρχει ένα παλιό του 89΄χωρίς εξάρτηση) και τώρα πλέον υπάρχει μια νέα αποθήκη στο οικόπεδο και η συμβολαιογράφος μου ζήτησε ένα "υποτυπωδες πρόχειρο" νέο τοπογραφικό με την αποθήκη μέσα εννοείται.Ήθελα να ρωτήσω,

 

Απάντηση: Ενα υποτυπώδες τοπογραφικό, σημαίνει προχειροδουλεια και περιφρόνηση του πελάτη του. 5 χρόνια στο πολυτεχνείο και θα κάνεις τοπογραφικό σε κουτία Καρέλια.

Ρώτησε την τί σημαίνει υποτυπώδες.

 

Σημείωση: Από το 2011 χρειάζεται εξαρτημενο Τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ87. Παρανομεί.

 

α) εξαρτημένο ή ανεξάρτητο, αν και είμαι σχεδόν σίγουρος εξαρτημένο ότι απαιτείται και να προσθέσω ότι πρόκειται για οικόπεδο δομημένο σε οικισμό εντός οικισμού εντός σχεδίου 

 

Απάντηση: Δεν διαλέγεις φαγητό στο εστιατόριο. Υποχρεούσαι να κάνεις τοπογραφικό στο ΕΓΣΑ87, τηρώντας τους κανόνες σύνταξης τοπογραφικού.

 

β) ορθοφωτοχάρτες με τριγωνομετρικά σημεία για την συγκεκριμένη περιοχή, εκεί όπου θα βάλω το περίγραμμα του οικοπέδου και στη συνέχεια εύρεση στη κτημανετ, που μπορώ να βρω?

 

Απάντηση: Η χρήση ορθοφωτογραφιών για σύνταξη τοπογραφικών είναι εγκληματική-μπακαλίστικη: Κλίμακα 1. 2000 σημαίνει ακρίβεια 50 εκ.!

τριγωνομετρικά θα πάρεις από την αρμόδια υπηρεσία (ΓΥΣ) ή από τις κατα τόπους υπηρεσίες της αντιπεριφέρειας.

 

γ) θα συνιστούσατε τη χρήση μετροταινίας γιατί μηχανήματα δυστυχώς δεν υπάρχουν (είναι εύκολο το οικόπεδο λίγες διαστάσεις χωρίς εμπόδια)

 

Συνάδελφε, δεν μπορεί να έδωσες τέτοια απάντηση μετά από 5 χρόνια Πολυτεχνείου. Έκανες Γεωδαισία; Χρησιμοποίησες ποτέ μετροταινία για αποτύπωση γεωτεμαχίου; Προσανατολισμό πως θα πάρεις; Από την μάνα του χάνεις 5-10 πόντους στο μηκος. Αν δεν έχεις μηχανήματα, δανείζεσαι-νοικιάζεις ή παρατάς τη δουλειά.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συμβουλή: Το τοπογραφικό δεν είναι αγγαρεία και χρειάζεται επιστημονικότητα. Μου φαίνεται ότι υποτιμάς τη δουλεια του Τοπογράφου, νομίζοντας ότι πάμε για φραπέ ή κάνουμε μπακαλοδουλεια. Άλλαξε τακτική, διάβασε, ρώτα γιατί αυτά που σου είπε η συμβολαιογράφος θα σε οδηγήσουν σε άσχημες ατραπούς...

 

 

Με πολύ φιλική διάθεση στο λέω...

 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν υπάρχει γνώση γεωδαισίας και ο απαραίτητος εξοπλισμός το μόνο που μπορείς να κάνεις τουλάχιστον στα πρώτα βήματα σου είναι να συνεργαστείς μ έναν συνάδελφο της περιοχής σου 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη "προχειρότητα" που μπορεί αν γίνει σε τοπογραφικό είναι να μην έχει ισοϋψείς ή την διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου, κι αυτό με πολλά ερωτηματικά.

 

Τα όρια και τα κτίσματα πρέπει να αποτυπώνονται με ακρίβεια και λεπτομέρεια και δεν γίνεται να "κόψουμε και να ράψουμε" πάνω σε παλιά τοπογραφικά από το γραφείο.

 

Το ότι οι συμβολαιογράφοι κάνουν κουμάντο σε τεχνικά θέματα είναι κάτι τραγικό που αν δεν το αντιμετωπίσουμε θα χειροτερεύει μέρα με τη μέρα.

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συν. Είπες εσύ ΠΩΣ αυτή η κυρία θα συντάξει το συμβόλαιο ;;;???. Εσύ εκεί έπρεπε να την κατσαδιάσεις, αλλά σε βόλεψε. Πόσα λεφτά θα πάρεις από αυτό το τοπογραφικό? πραγματικά θέλω να μάθω. Οι τιμές πάντως των συμβολαιογράφων ειναι πάντα αδιαπραγμάτευτες (είναι ποσοστά κάποιων τιμών). Παρατηρώ τον τελευταίο καιρό πως τα ερωτήματα, προπάντων των νέων συν.,  ειναι άκρως εκνευριστικά. Χθες πχ ο φίλος μας για την οριοθέτηση οικοπέδου(!!). Και οι υσουψεις ακόμη είναι απαραίτητες αν έχει την κλίση του το οικόπεδο. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέτε συνάδελφοι. Το μόνο σημείο διαφωνίας μου είναι ότι όντος υπάρχει και "πρόχειρο τοπογραφικό", το οποίο στην τεχνική ορολογία αποκαλείται σκαρίφημα.

Και με κορδέλα μετράς και σε χαρτοπετσέτα μπορείς να το σχεδιάσεις και να το δώσεις έτσι στη συμβολαιογράφο κι ας το κάνει ότι νομίζει.

Προς Θεού όμως μη γράψεις απάνω τοπογραφικό διάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά και σίγουρα δεν είχα καμία διάθεση να μειώσω κανένα έργο τοπογράφων μηχανικών απλά τυχαίνει να είχα δουλέψει και πρόσφατα σε τεχνικό γραφείο σε απομακρυσμένη περιοχή που τέτοια τοπογραφικά περνούσαν από πολεοδομία και μάλιστα και για καινούριες οικοδομές για αυτό και η συγκεκριμένη απορία...

Η συμβολαιογράφος σε νέα επικοινωνία μου είπε ότι εφόσον η άδεια που είναι του έτους 1989 και το τοπογραφικό που την συνοδεύει δεν έχει συντεταγμένες δεν είναι εξαρτημένο άρα και το νέο τοπογραφικό μπορεί να μην έχει συνταταγμένες.

 

Υ.Γ.υπενθυμίζω στο τελευταίο φίλο ότι είμαι νέος μηχανικός,πρώτη φορά έρχομαι σε επαφή με συμβολαιογράφο για τη δουλειά αυτή και δεν έχω την εμπειρία ούτε να κατσαδιάσω ούτε να ξέρω τις καθαρές αμοιβές ούτε τις "πονηρές"

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.