Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΕΑ σε καφενειο


asxetos222

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

ειμαι νεος στα ΠΕΑ (εχω κανει 6-7) τα περισσοτερα σε κατοικιες και τωρα κανω για ενα καφενειο που βρισκεται στο ισογειο  διωροφης οικοδομης του 1992 με κατοικια απο πανω.

Δυο μερες τωρα εχω κολλησει στη κατηγορια που μου βγαζει το προγραμμα.  Με βγαζει κατηγορια Γ με το ζορι!

ουτε air-condition εχει

ενα τζακι απλο και λεβητα πετρελαιου που δε χρησιμοποιειται αλλα τον βαζω στην επιθεωρηση

τζαμια και κουφωματα απλα 

πως ειναι δυνατον?

 

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες η κατηγορία. Π.χ. Από κάτω υπάρχει υπόγειο ή είναι μπαζωμένο; Υπάρχουν τέντες και λοιπές σκιάσεις; Το καφενείο είναι εκτεθειμένο ή είναι προστατευμένο γύρω του από διπλανές οικοδομές; Τι U βάζεις στους τοίχους; Τι γίνεται με μηχανικό αερισμό; Με φωτισμό; Επαρκεί; Οι ανάγκες σε ΖΝΧ πως καλύπτονται; Με ηλιακό ή με ηλεκτρικό θερμ. κλπ

Link to comment
Share on other sites

Ο υπολογισμός του φωτισμού είναι σωστός?

 

η αληθεια ειναι δεν υπολογισα καθολου φωτισμο...

εκει ειναι το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες η κατηγορία. Π.χ. Από κάτω υπάρχει υπόγειο ή είναι μπαζωμένο; Υπάρχουν τέντες και λοιπές σκιάσεις; Το καφενείο είναι εκτεθειμένο ή είναι προστατευμένο γύρω του από διπλανές οικοδομές; Τι U βάζεις στους τοίχους; Τι γίνεται με μηχανικό αερισμό; Με φωτισμό; Επαρκεί; Οι ανάγκες σε ΖΝΧ πως καλύπτονται; Με ηλιακό ή με ηλεκτρικό θερμ. κλπ

 

το κτιριο ειναι εκτεθειμενο απο κατω ειναι εδαφος σκιασεις εχω βαλει. Στους τοιχους βαζω U=1.1

εχει ηλεκτρικο θερμοσιφωνα

φωτισμο και μηχανικο αερισμο δεν εβαλα τιποτα... (στις κατοικιες δεν ειχα ασχοληθει καθολο με αερισμο και φωτισμο) 

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε πολύ να μην εκτεθείς και ίσως έχεις και κυρώσεις για λάθος ΠΕΑ. Στα καταστήματα βάζουμε φωτισμό και μηχ. αερισμό. Επίσης, τα καφενεία έχουν και απαίτηση για ΖΝΧ. Το ΠΕΑ καταστήματος είναι αρκετά δυσκολότερο από το ΠΕΑ κατοικίας και υπάρχουν διαφορετικοί υπολογισμοί, λχ στο ΖΝΧ, στα θεωρητικά συστήματα θέρμανσης/ψύξης κλπ. Δες προσεκτικά τους πίνακες των ΤΟΤΕΕ ειδικότερα για χρήση καφενείου!
Δεν είναι τυχαίο που η αμοιβή ΠΕΑ καταστ. ήταν η ακριβότερη με 2,5e/τμ και min 300e!!! Έχει αρκετή δουλίτσα σε σχέση με το ΠΕΑ κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά την παραπάνω δουλειά σε σχέση με κατοικία. Αν κάνεις σενάρια φωτισμού, με ζώνες φυσικού φωτισμού (αν έχει νόημα βέβαια σε ένα μικρό καφενείο), τότε ναι. Αλλιώς απλά πράγματα είναι.

Για τον μηχανικό αερισμό, η βοήθεια του προγράμματος, για απλές περιπτώσεις, υπερεπαρκεί.

Για τον φωτισμό, δες αν θες σε αυτό, την ερωταπάντηση 5.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Σιγά την παραπάνω δουλειά σε σχέση με κατοικία. Αν κάνεις σενάρια φωτισμού, με ζώνες φυσικού φωτισμού (αν έχει νόημα βέβαια σε ένα μικρό καφενείο), τότε ναι. Αλλιώς απλά πράγματα είναι.

Δεν είπε κανείς πως το ΠΕΑ είναι πολυσύνθετη ενεργειακή μελέτη. Κατά βάση είναι αποτύπωση και υπολογισμοί. Απλώς ανέφερα πως το ΠΕΑ καταστήματος είναι πιο χρονοβόρο από το ΠΕΑ κατοικίας. Ο asxetos222

υπολόγισε ενεργειακή κατάταξη χωρίς σημαντικούς παράγοντες και προσπάθησα να τον προφυλάξω από το σφάλμα υπολογισμού ΠΕΑ καταστ. με μεθοδολογία υπολογισμού ΠΕΑ κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.