Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκτίμηση κατάστασης φόρτισης μπαταριών (ΑΑ κλπ)


Arche

Recommended Posts

μεταφορά από άλλο θέμα - miltos

 

γειας σας, εγω δεν τα πολυκαταλαβα αυτα που λετε με τη μετρηση τους πυκνωτες, με ενδιαφέρει να μετραω το πόσο γεμάτη ειναι μια μπαταρια ΑΑ και επίσης να μπορω να μετρήσω το ποσο "γεματες" ειναι μπαταριες ΑΑΑ, ξέρετε να μου προτεινετε ενα καλό οργανάκι?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε ολίγον off-topic, καλύτερα νέο thread.  ok, ευχαριστούμε.

 

Το απλούστερο είναι (φθηνό) πολύμετρο στη σκάλα 0-3VDC ή όποια έχει εκεί κοντά.
Υπάρχουν και οργανάκια battery testers ποικίλης αξιοπιστίας και τιμής, ρώτα στα ηλεκτρονικάδικα στο κέντρο.
Σε NiCd και NiMH εκφορτίζουμε έως >1.15V, Alkaline και Zinc Carbon μέχρι να σταματήσει το μηχανάκι να λειτουργεί.
Ολες τις προσέχουμε μην βγάλουν ζουμιά και διαβρώσουν επαφές και PCB.

 

Μια ένδειξη για το πόσο γεμάτες είναι η τάση, καλύτερα υπό φορτίο, στις rechargeable αυτό συχνά δεν ισχύει.

 

Info και άλλα για NiMH.
 

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

να σου πω, εγω δεν πολυκαταλαβαινω απ αυτα, μπορεις απο εδω να μου προτεινεις κάτι, μεταξύ 5 και 15?

λέω εγω, δεν ξέρω. μπαταριες παιδικων παιχνιδιων θελω να τσεκαρω. Και ταιστρας κατοικιδιων, αυτο εδω πρεπει να το προσεξουμε λιγο καθως χανω τα ψαρια αν δεν δουλέψει.

μπορεις εσύ, από αυτη τη σελίδα να μου προτείνεις κάτι που εσύ φίλε δείχνει πως τα ξέρεις καλύτερα. :)

http://www.skroutz.gr/c/2262/polymetra.html

Link to comment
Share on other sites

Διάλεξε το φθηνότερο πολύμετρο ή μπαταριόμετρο που έχει το μαγαζί, αναλογικό ή ψηφιακό, όλα κάνουν. Πες και στον υπάλληλο ότι το θες για έλεγχο μπαταριών.

Συνήθως τα πολύμετρα είναι φθηνότερα απο τα μπαταριόμετρα οπότε ξεκινάς απο κεί, πχ αυτό με 5.99 ή 3.99 κάνουν.

 

Για το ενυδρείο πέτα τις αναλώσιμες αν είναι κατω από 1.3V και φόρτισε τις επαναφορτιζόμενες αν <1.2V.

Εννοείται ότι μια φορά τη βδομάδα θα μετράς τις μπαταρίες για να δείς σε τι κατάσταση είναι.

 

Οι Duracell έχουν/είχαν και μπαταριόμετρο είτε στην συσκευασία τους είτε πάνω τους, όταν τις ζουλάγαμε και μπάρα ήταν κοντά στο κόκκινο τις πετάγαμε, πάρε Duracell.

Είναι το απλούστερο.

Ο έλεγχος μια φορά τη βδομάδα ισχύει και γιαυτές.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τις μπαταρίες τις ελέγχω με πολύμετρο. Η βασική εξυπηρέτηση είναι ότι μπορώ να διαλέξω γρήγορα ποιά μεταχειρισμένη μπαταρία από το σωρό που διατηρώ μπορώ να βάλω στην εκάστοτε συσκευή αποφεύγοντας τις δοκιμές.. Ένα πολύμετρο αξίζει διότι ελέγχει και μπαταρίες αυτοκινήτου και άλλα πράγματα που ανακαλύπτεις σταδιακά.

 

Εάν η συσκευή δεν είναι φορητή προτείνω αντικατάσταση των μπαταριών με τον κατάλληλο μετασχηματιστή που θα παίρνει ρεύμα από μια πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ Αμηχανε, είναι πολύτιμη η βοήθεια σου, ήδη εγώ τύπωσα τις οδηγίες σου ώστε να τις έχω μαζί.

Ευχαριστώ

αυτό που λες Συνάδελφε για μέτρηση μπαταριών αυτοκινήτου ή μηχανής είναι ενδιαφέρον καθώς αναρωτιέμαι αν με κάποια απλή συσκευή θα υπήρχε η δυνατότητα επίσης να μετρηθεί μια μπαταρία αυτοκινήτου.

Σίγουρα θα χρειάζονται οδηγίες και οι ειδικοί θα ξέρουν καλύτερα, ορίστε όμως που ο ΑΜΗχανος με ένα κατατοπιστικό τρόπο, κάπως μου εξήγησε πως να μετράω τις ΑΑ που χρησιμοποιώ οικιακά.

Σας ευχαριστώ πολύ Συνάδελφοι. Ευχομαι υγεία να έχετε πάντα και οι οικογένειες σας.

Να συστηθώ εγώ Χάρης λέγομαι πέρα από το Arche που προκύπτει απότο Architect και e ;) έτσι να το κάνω λίγο ψηφιακό.

Ευχαριστώ και ελπίζω να τα ξαναπούμε στη συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Το πολύμετρο είναι αυτή η απλή συσκευή. Αν και για τα οχήματα αξίζει μια πιο εξειδικευμένη συσκευή που συνδυάζει έλεγχο (κι όχι μόνο της τάσης), φόρτιση και συντήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταριες του αυτοκινητου εχουν και το λαμπακι πανω, το τζαμακι σωστοτερα που το χρωμα απο κατω δειχνει, την κατασταση τους.

Σε ευχαριστω συναδελφε για τη βοηθεια σου. Καλο απογευμα.

Link to comment
Share on other sites

Για το ενυδρείο πέτα τις αναλώσιμες αν είναι κατω από 1.3V

 

μα 1,3v δεν ειναι λιγο? Λογικά αφου η μπαταρια ειναι 1,5 μόλις φτάσει 1,3 την πετάω?

 

(το κρατο του με τα πλμετρα, τι ν αυτα τα 1,5κva kvh σκ δεν καταλαβαίνώ τιποτ ο Αρχιτεκτονας)

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.