Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

"μεταχειρισμενα" κτιρια


 
liv

Recommended Posts

Συνάδερφοι καλημέρα και Χριστός Ανέστη σε όλους

θα ηθελα να μοιραστώ μαζί σας την τελευταία μου επαγγελματική εμπειρία

οικογενειακός φίλος αποφάσισε να κατασκευάσει ισόγειο βιοτεχνικό κτίριο διαστάσεων σε κάτοψη 12*30, ύψος κολώνας 6,00

για το σκοπό αυτό αγόρασε χωρίς πρωτού συμβουλευτεί κανέναν απο βόρεια Ελλάδα κάποιο έτοιμο αποσυναρμολογημένο κτίριο με το τυπικό πλαίσιο όπως φαίνεται στο συν/νο

το ψαλίδι οροφής είναι πλήρως συγκολημένο

τα ψαλίδια προβλέπεται να μπουν ανα 2,5μ ενω τα υποστυλώματα ανα 5,00μ (θα έχουμε δλδ εμμεσες στηριξης ζευκτών σε κεφαλοδοκό)

Το κτίριο θα τοποθετηθεί σε πεδινή έκταση του νομού Βοιωτίας χωρίς εμπόδια, ag = 0.24

τα πεδιλάκια του παλαιού κτιρίου ήταν 1,50*1,50*0,80 και φυσικά θέλει να κάνει τα αντίστοιχα

 

Στο δια ταυτα....του είπα οτι δεν παίζουν ολα αυτα....

Αποτελεσμα...την άδεια την βγάζει άλλος συνάδερφος ο οποίος του υπογράφει ότι το συγκεκριμένο κτίριο είναι απολύτως ασφαλές...

 

Τόσο λάθος έχω κάνει????

plaisia.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ε αυτό το πράγμα, εχει γίνει απίστευτη μόδα εδώ Β.Ελλάδα.

 

Μου τα εχουν κάνει τσουρέκια καποιοι φιλοι-πελάτες/πελάτες-φίλοι, ρίχνοντας άδεια για να πιάσουν γεμάτα.

 

Τους έχω πεί, πως απ'τη στιγμή που ξεστήνεις ένα κτίριο, ο Χ μηχανικός, πρεπει να πατήσει πάνω στα έτοιμα σίδερα για να κάνει τα στατικά. Αν δε λυθεί; εδώ έρχεται ο συνάδελφος που λες που το "έλυσε".

 

Θα μείνω στο θέμα καθαρά του κόστους.

 

Η τιμές που παίζουν εδώ-απ'οσο μου χουν πει- ειναι στα 0.50/χλγ. Βέβαια, κανείς δεν ειπε σε χλμ στατικών ή ζυγολογίου, μικρή σημασία.

 

Ενα συνεργείο για να έρθει ΞΕΣΤΗΣΕΙ, χωρίς μτφ, ΞΑΝΑΣΤΗΣΕΙ θέλει άλλο 0.60/χλγ

 

Οπότε πήγαμε στα 1.10/χλγ (και πολυ σχετικο αν θα υπάρχει τιμολόγιο για τα 0.50 της αγοράς). Το ίδιο συνεργείο για ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ κατασκευή ήθελε κεινη την εποχη 1.20/χλμ

 

Οπότε ο αγρόταρος τι έκανε; αγόρασε μτχ κτίριο με 1.10, όταν θα μπορουσε με 1.2 να παρει καινουργιο. Με ότι περιορισμους, μπαλαμουτια, ενισχύσεις,κολλήσεις,χ,ψ μπορεί να φέρει το μτχ.

Link to comment
Share on other sites

liv εκανες καποιον υπολογισμο?

 

Πως του ειπες οτι "δεν παίζουν ολα αυτα..."

 

Εγω μια χαρα το βλεπω το κτηριο.

Με μερικες επεμβασεις δε το θεωρω απιθανο να επαρκει.

Link to comment
Share on other sites

Και στη Δυτικη Ελλαδα εχει γινει μοδα.Μεγαλη προσοχη τοσο απο τους συναδελφους που αναλαμβανουν τις αδειες οσο και απο τους ιδιοκτητες.

(και σε  δικη μου περιπτωση μου  ο ιδιοκτητης μου εφερε σχεδια απο αποσυναρμολογημενο κτιριο .Οι υπολογισμοι μου εδειξαν οτι πρεπει να αλλαξουν καποιες διατομες .Ο πωλητης επεμενε οτι δεν υπαρχει προβλημα καθοσον υπαρχει και στατικη μελετη.Του ζητησα μεσω του ιδιοκτητη να μου φερει τη στατικη μελετη του προσφερομενου κτιριου.Εκει διαπιστωσα οτι η μελετη ,βασει της οποιας ειχε υλοποιηθει το προς πωληση κτισμα , αναφεροταν σε διαφορετικες διαστασεις απο το δικο μου!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

terry εβαλα τις διατομες αλλα μου χτυπαει απο παντου!!!!

το προβλημα ειναι οι κολωνες κατα βαση....6 μετρη κυκλικη Φ168, πακτωμενη στη βαση αναγκαστικα μιας και εχω ζευκτο επανω

και ο ελεγχος εκκεντροτητας πεδιλου δεν βγαινει με τπτ με το πεδιλακι που λεει οτι ειχε ο προηγουμενος

εκανα μια προχειρη επιλυση με το metalcad με φορτια ανεμου και χιονιου "αλα παλια" για να δω που βρισκομαστε. ασε που δυσκολευομαι να εμπιστευτω αυτο το "ολο συγκολητο" γιατι οπως φανταζεσαι το στησιμο θα γινει απο ντοπια μαστοραντζα

την στατικη μελετη της υποτιθεμενης αδειας δε μου την εφεραν ποτε

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να χει, με επεμβασεις προφανως λογικου μεγεθους, υπαρχει περιπτωση να επαρκει.

πχ γτ να μην κανεις αρθρωτες εδρασεις? Αν και εφασον ειναι εφικτο.

πχ γτ να μην ενισχυσεις τους στυλους? Συγκολλώντας Τ διατομη (ετσι μου ηρθε τωρα)

 

Οκ, ολο και καποιος θα βρεθει "να το κανει να βγαινει"...

Link to comment
Share on other sites

αρθρωση κατω-αρθρωση πανω (υπενθυμιζω εχω ζευκτο) πανε περιπατο οι πλευρικες μετατοπισεις

ενισχυση στυλών...τοπικες ενισχυσεις ψαλιδιων...ολες αυτες οι επεμβασεις τις οποιες φυσικα και προτεινα ή μαλλον επεβαλλα για να προχωρησω...οσο κ αν ειναι στα πλαισια του λογικου δεν νομιζετε εμπειρικα μιλώντας οτι ουσιαστικα εξανεμίζουν το όποιο οικονομικό όφελος είχε η συγκεκριμένη κατασκευή σε σχέση με μια απλη...νεα κατασκευή??

αυτο ομως που με τρελένει είναι ότι ο συνάδερφος που θα προχωρήσει τη δουλεία "μου υπέγραψε χαρτί ότι το κτιριο όπως είναι αρκεί" όπως μου είπε ο πελάτης

οταν πεσει στα χερια μου η εγκεκριμένη μελέτη (στην επαρχια τπτ δε μενει κρυφο!!!) θα σας ενημερωσω....

Link to comment
Share on other sites

αρθρωση κατω-αρθρωση πανω (υπενθυμιζω εχω ζευκτο) πανε περιπατο οι πλευρικες μετατοπισεις

 

 

Εγραψα, "αν και εφοσον ειναι εφικτο".

 

 

αυτο ομως που με τρελένει είναι ότι ο συνάδερφος που θα προχωρήσει τη δουλεία "μου υπέγραψε χαρτί ότι το κτιριο όπως είναι αρκεί" όπως μου είπε ο πελάτης

οταν πεσει στα χερια μου η εγκεκριμένη μελέτη (στην επαρχια τπτ δε μενει κρυφο!!!) θα σας ενημερωσω....

 

 

 

Με μπακαληδες, δεν μπορεις να κοντραρεις.

Πως να το κανουμε...

Ας τους στη μοιρα τους, αλλα ενημερωσε τον πελατη, σχετικα.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο....απλα ηθελα να πω τον πονο μου και να επισημανω οτι πλεον το επαγγελμα μας εχει (ή μάλλον το έχουμε) καταντησει ξεφτίλα!!!!

δε βαριεσαι...τα βραδια θα κοιμαμαι φτωχοτερος μεν...ησυχος δε....

Link to comment
Share on other sites

Εδώ στην Αθήνα , πελάτης μου έφερε αποσυναρμολογημένο κτίριο από το Τσέρνομπιλ. Μόνο αυτό σας λέω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.