Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kalimera sas k sorry gia ta greeklish alla den exei ellinika to mixanima edw sto UK.

Ekana aitisi eksairesis to Septembri pou elikse i proigoumeni k perimena...perimena.

Esteila email, pira til k eytyxws xtes milisa me ti GG intaffairs k mou eipan "Giati den esteiles A1?" Ela nte de mou irthe epifoitisi.

Tespa. Katevasa to A1 k prospa8w na to sumplirwsw alla exw tis idies apories me Ikoz opws ta eipe teli oktovri.

Exw k ena akomi. To A1 to 8elw gia tous 3 mines paratasi pou pira apo ti douleia pou imoun (gia Sep, Okt, Noe) alla meta epiasa douleia se allo Uni sto kapaki apo 1 dek. Opote ti kanw? 1 aitisi k gia ta 2? 2 aitiseis?

Pros to paron lew na kanw gia to 3mino tis paratasis k 1 epipleon diaforetiki gia ti nea douleia pou den exei imerominia liksis mia k isws monimopoii8w (amin)

Sorry k pali gia ta greeklish. Ka8e voitheia euprosdekti.

Euxaristw.

 

 

 

snapback.pngikoz, on 31 October 2011 - 20:59, said:

Έχει πάρει κανείς έγγραφο Α1 από Αγγλία για να στήλει στο ΤΣΜΕΔΕ; Θα ήταν ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε βοήθεια στην συμπλήρωση της φόρμας CA8421 με την οποία ζητάς το Α1. Αυτή τη φόρμα δε πρέπει να συμπληρώσουμε;

 

Με αυτή τη φόρμα δηλώνεις ότι δουλεύεις ταυτόχρονα σε δύο χώρες. Πως ακριβώς βάζουμε το τσμεδε μεσα; self-employed στην ελλάδα και καλά; Θέλει στοιχεια πχ registered address κτλ και άλλες λεπτομέρειες!

 

Άλλο: τι συμπληρώνει κάποιος που δουλεύει με σύμβαση αορίστου χρόνου στο 'εως' στο πεδίο 17 (For what period do you require form A1/E101)?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Να δωσω εδω ενα update.

Μετα απο ολο αυτο το καιρο ειμαι στο σημειο οπου εχω στηλει το Α1 που μου εστειλαν απο το HMRC στην Ελλαδα και θα το στηλουν στην αρμοδια υπηρεσια αυτη τη βδομαδα οι δικοι μου.

Το Α1 πηρε χρονο για να το παρω στα χερια μου.. Συμπληρωσα εκεινη την αιτηση, την εστειλα, απαντησαν μετα απο 2-3 βδομαδες να στηλω το payslip μου σαν εξτρα δικαιολογητικό και στοιχεια για τη διευθυνση της εταιριας κτλ, τα εστειλα, και μετα απο αλλες 2 βδομαδες πηρα το Α1. Ομως ηταν λαθος... με ειχαν σαν εθνικότητα Βρετανος μεσα! Τους εγραψα γραμμα (!) να τους το πω (όπως μου ειπαν να κανω τηλεφωνικως), στελνοντας πισω και το Α1 στο φακελο. Μου εστειλαν μαιλ οτι τα πηραν και ολα τα σχετικα, και πηρα το σωστο Α1 μετα απο αλλες 2 βδομαδες.

 

Anyway, σχετικα με την αιτηση, καθως ειμαι σε δουλεια 'αοριστου' χρονου, εβαλα το max που βγαινει αυτο το εντυπο, 2 χρονια. Στα αλλα στοιχεια, self-employed στην ελλαδα, normal employed στην αγγλια - με στοιχεια εταιριας κτλ.

 

sustainable τωρα για τις δυο δουλειες δε ξερω να σου πω.. μαλλον 2 αιτησεις πρεπει να κανεις, αλλα ρωτα τους καλυτερα στο τηλεφωνο. Ή στηλε γραμμα :P

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να δωσω εδω ενα update.

Μετα απο ολο αυτο το καιρο ειμαι στο σημειο οπου εχω στηλει το Α1 που μου εστειλαν απο το HMRC στην Ελλαδα και θα το στηλουν στην αρμοδια υπηρεσια αυτη τη βδομαδα οι δικοι μου.

Το Α1 πηρε χρονο για να το παρω στα χερια μου.. Συμπληρωσα εκεινη την αιτηση, την εστειλα, απαντησαν μετα απο 2-3 βδομαδες να στηλω το payslip μου σαν εξτρα δικαιολογητικό και στοιχεια για τη διευθυνση της εταιριας κτλ, τα εστειλα, και μετα απο αλλες 2 βδομαδες πηρα το Α1. Ομως ηταν λαθος... με ειχαν σαν εθνικότητα Βρετανος μεσα! Τους εγραψα γραμμα (!) να τους το πω (όπως μου ειπαν να κανω τηλεφωνικως), στελνοντας πισω και το Α1 στο φακελο. Μου εστειλαν μαιλ οτι τα πηραν και ολα τα σχετικα, και πηρα το σωστο Α1 μετα απο αλλες 2 βδομαδες.

 

Anyway, σχετικα με την αιτηση, καθως ειμαι σε δουλεια 'αοριστου' χρονου, εβαλα το max που βγαινει αυτο το εντυπο, 2 χρονια. Στα αλλα στοιχεια, self-employed στην ελλαδα, normal employed στην αγγλια - με στοιχεια εταιριας κτλ.

 

sustainable τωρα για τις δυο δουλειες δε ξερω να σου πω.. μαλλον 2 αιτησεις πρεπει να κανεις, αλλα ρωτα τους καλυτερα στο τηλεφωνο. Ή στηλε γραμμα :P

 

Ωραιος ο ικοζ!

Σου εστειλα κ μηνυμα πριν απο λιγο αλλα για να μαθαινει κ ο υπολοιπος κοσμος μηπως μπορεις να μας βοηθησεις λεγοντας τι εβαλες στα πεδια 50-61 του Α1? Ξερεις εκει περι self employment στην Ελλαδα (πχ τι VAt, ti registered ktl).

Στειλε σε παρακαλω βοηθεια :grin:

Κ μετα αν αποδειχτει οκ κ στην περιπτωση μου θα το φορμαρω ετσι ωστε να μπορουν κ οι υπολοιποι συναδελφοι να βγαλουν ακρη. Αυξανομαστε οι Ελληνες Μηχανικοι στην Αγγλια. Λες να κανουμε κανα συλλογο στην πλακα;

Link to comment
Share on other sites

παίδες και γω στο γκρουπ, ξεκίνησα πριν 1 μήνα στο Λονδίνο και σπαζοκεφαλιάζω με το Α1. Εννοείται πρέπει να γραφτεί ένας οδηγός. Οι άνθρωποι (τόσο εδώ όσο και στην Ελλάδα) δεν παίζονται

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωραιος ο ικοζ!

Σου εστειλα κ μηνυμα πριν απο λιγο αλλα για να μαθαινει κ ο υπολοιπος κοσμος μηπως μπορεις να μας βοηθησεις λεγοντας τι εβαλες στα πεδια 50-61 του Α1? Ξερεις εκει περι self employment στην Ελλαδα (πχ τι VAt, ti registered ktl).

Στειλε σε παρακαλω βοηθεια :grin:

Κ μετα αν αποδειχτει οκ κ στην περιπτωση μου θα το φορμαρω ετσι ωστε να μπορουν κ οι υπολοιποι συναδελφοι να βγαλουν ακρη. Αυξανομαστε οι Ελληνες Μηχανικοι στην Αγγλια. Λες να κανουμε κανα συλλογο στην πλακα;

 

sustainable

στα ιδια πεδια της φορμας εχω προβλημα και εγω.

Εβγαλες ακρη;

Εαν δεν εχεις κανει εναρξη επαγγελματος στην Ελλαδα υπαρχει προβλημα αραγε;

 

 

Επισης εχω την εξης απορια.

Εγω δουλευω Αγγλια απο Ιουνιο 2010 και σε λιγο καιρο κλεινω 2 χρονια. Ο ikoz ανεφερε οτι η φορμα A1 ισχυει για 2 χρονια μονο! Εγω ελεγα να βαλω στο πεδιο 17 απο την ημερομηνια που ηρθα στην Αγγλια και για καμια 10αρια χρονια!

Link to comment
Share on other sites

δεν έβγαλα άκρη, τα συμπλήρωσα όπως νόμιζα, έγραψα και ένα cover letter και τα έστειλα, και ο Θεός βοηθός... Το είδα οτι ισχύει για 2 χρόνια γι αυτό και έβαλα περίοδο 2 χρόνων. Παρακαλώ όποιος έχει πρόοδο με το συγκεκριμένο θέμα ας ενημερώσει γιατί είναι σημαντικό και μπερδεμένο ταυτόχρονα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι!

 

Το εστειλα και εγω με ενα cover letter. Εκανα αιτηση για 2 ετη μια και αυτο ειναι το οριο.

Καταφερα και μιλησα με μια κυρια απο τη ΓΓ στην Ελλαδα και μου ειπε στα πεδια που λεει περι ελευθερου επαγγελματια να μη βαλω τιποτε. Α! Και να αναφερω καπου οτι η περιπτωση μου αναφερεται στον πινακα 3 του εντυπου Α1 περιπτωση 3.8 που αναφερει οτι ειμαι μισθωτος σε 1 κρατος μελος και μη μισθωτος σε αλλο.

Βεβαια ολα αυτα με καθε επιφυλαξη γιατι παρα την ευγενεια και τη βοηθεια δεν ενιωσα οτι εχουν πραγματικα διαβασει το νεο Α1 ετσι ωστε να γνωριζουν τα πεδια καλα κτλ.

Αλλα καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

Το στειλα και ο Θεος βοηθος.

 

Ngkotsis απο οτι καταλαβα μη βαλεις πανω απο 2 χρονια. Μαλλον πως θα πρεπει καθε 2 χρονια να ζηταμε το χαρτι εκτος αν αλλαξει κατι.

Κostasdel οταν εχω νεα θα σε ενημερωσω αμεσα.

Και στους δυο κ σε οποιον αλλο ενδιαφερεται. Πρεπει να βρουμε ενα τροπο να επικοινωνουμε γιατι το σαιτ εδω δεν το ελεγχω συχνα. Αν θες στειλε μου το email σου να συντονιστουμε.

 

Χριστος Ανεστη και Χρονια Πολλα παρεμπιπτοντως :smile:

Link to comment
Share on other sites

ανέβασα το Α1, νομιζω οτι αυτο πρέπει να ειναι..

 

αν το εχει συμπληρωσει καποιος συναδελφος μπορει να μας πει λεπτομερειες επι της διαδικασιας?

ενα κομματι της αιτησης πρεπει λογικα να συμληρωνεται απο το HR της εταιρειας, μετα το συμληρωνουμε εμεις και μετα το παμε στο τσμεδε?

 

http://www.michaniko...s/file/428-a-1/

Edited by apostolosg
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.