Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

θα ήθελα απλά να επιβεβαιώσω κάποια πράγματα και να θέσω και κάποια νέα ερωτήματα αν έχει κάποιος από εσας ασχοληθεί σχετικά.

 

είμαι αγγλία και μόλις έλαβα κι εγώ το εντυπο Α1 από το HMRC. είχα στειλει τη σχετική αίτηση αλλά αρχικά μου έστειλαν μια επιστολή με την οποία

ζητούσαν να τους στείλω κάποιο γράμμα στο οποίο να εξηγώ την επαγγελματική μου κατάσταση τόσο εδώ όσο κα στην Ελλάδα για να διαπιστώσουν

αν όντως δικαιουμαι το Α1 εντυπο. Συνεταξα μια επιστολη την εστειλα και μετα από περιπου ενα μηνα παρέλβα το Α1 οπότε τώρα μενει να το καταθέσω στο ΤΣΜΕΔΕ και να πάρω την πολυπόθητη εξαίρεση.

 

απλά θα ήθελα να θέσω εναν προβληματισμό σχετικά με τα αρνητικά αυτης της απαλλαγής. αυτή τη στιγμή η νομοθεσία ορίζει οτι με 40 χρόνια εργασίας ανεξαρτήτου ηλικίας

η στα 67 βγαίνεις στην σύνταξη. πρακτικά αν το γνωρίζω σωστά η σύνταξη που δίνει το ΤΣΜΕΔΕ πρέπει να είναι κάπου στα 1200 αν έχεις τις παραπάνω προδιαγραφές.

στην αγγλία σαν μισθωτος, όπως υποθετω ειναι οι περισσότεροι απο εμας, πληρώνουμε εισφορές που θα σου αποδώσουν την ελάχιστη σύνταξη 155.65 λίρεςτην εβδομαδα

δηλαδή 155.65x52/12 = 674.48 λιρες το μηνα τα οποία δεν γνωρίζω αν είναι μικτά η καθαρά. αυτό το ποσό το εισπράτεις μετά από 35 χρόνια εργασίας η στα 67 σου χρόνια.

 

επειδή στο ΤΣΜΕΔΕ αυτη τη στιγμή εχω 12 χρόνια και τα ελάχιστα ειναι 15 κατέθεσα ερώτημα αν πάρω απαλλαγή τα χρόνια στο εξωτερικό θα μου θεμελιώσουν συνταξιοδοτικό δικαίωμα?

η απάντηση ηταν θετική αλλά το ποσό που θα εισπραχθεί θα είναι αναλογικό των ετών ασφαλισης στο Ταμείο, τα υπόλοιπα θα πρέπει να απαιτηθούν από την Αγγλία.

 

συνεπώς παίρνοντας απαλλαγή από το τσμεδε η συνταξη θα προκύψει αναλογικά 11/40 για τα 1200 και μάλλον 29/40 για τις 674 λιρες. φυσικά ουτε και την συγκεκριμένη παραδοχή μπορεί κάποιος

να εγγυηθει αλλά με τα σημερινα δεδομένα αυτό ισχύει.

 

θα ηθελα λοιπον να ρωτήσω αν κάποιος συνεδελφος έχει κάποια ενημερωση σχετικά με το θέμα και μπορεί να επιβεβαιώσει η να αντικρούσει τους ισχυρισμού μου. απλά ηθελα να γίνει σε όλους μας κατανοητο οτι για να εξασφαλιστεί κάποιο ικανοποιητικό ποσο σύνταξης πρέπει να υπάρξει και η αναλογη εισφορά.

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Φιλικά

Θάνος

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμενα μου ειχαν πει οτι τα συνταξιμα χρονια της ΑΓΓΛΙΑς δεν μπορεις να τα προεσθεσεις στα ελληνικα...ειναι 2 εντελως διαφορετικα πραγματα...στην θεση σου δεν θα διεκοπτα αλλα θα συνεχιζα να πληρωνω ωστε να συμπληρωσω 15ετια και να κατοχυρωσω την ελαχιστη...ψιχουλα για σπουργιτια θα ειναι αλλα ειναι καλυτερο απο το τπτ...

 

oσο για την αγγλικη συνταξη ποσοι απο εμας θα μεινουμε να δουλεψουμε αγγλια μεχρι τα 65+;;;;

 

Και επισης σκεφτονται ν αυξησουν τα ορια για τους αντρες στα 70...για τις γυναικες ηδη αυξηθηκε απο τα 62 στα 67

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

οπως ανεφερα και προηγουμενος τα χρόνια μπορούν να συμψηφιστουν και να δώσουν συνταξιοδοτικο δικαιωμα, ειχα υποβαλει γραπτο ερώτημα στο τσμεδε και έχω την απαντηση τους που την επισυναπτω προς ενημερωση των συναδελφων.

 

Φιλικα

Θανος

 

TSMEDE_2016.pdf

Edited by thanos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aυτο σημαινει τοτε πως η υπαλληλος στο αρμοδιο γραφειο ειχε το μυαλο της αλλου...Την  ρωτησα 2 φορες αν συμψηφιζονται τα χρονια και η απαντηση της ηταν ΟΧΙ...Βεβαια να δουμε τι θα γινει τωρα που η Αγγλια βγαινει εκτος ΕΕ και τι γινονται τα υπολοιπα χρονια που θα ειμαστε εδω μιας και επιστροφη στο αχουρι της Ελλαδας δεν προβλεπεται στο αμεσο μελλον..

Edited by ANEMONA
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Aυτο σημαινει τοτε πως η υπαλληλος στο αρμοδιο γραφειο ειχε το μυαλο της αλλου...Την  ρωτησα 2 φορες αν συμψηφιζονται τα χρονια και η απαντηση της ηταν ΟΧΙ...Βεβαια να δουμε τι θα γινει τωρα που η Αγγλια βγαινει εκτος ΕΕ και τι γινονται τα υπολοιπα χρονια που θα ειμαστε εδω μιας και επιστροφη στο αχουρι της Ελλαδας δεν προβλεπεται στο αμεσο μελλον..

 

Η διαδοχική ασφάλιση από χώρα σε χώρα είναι προϊόν διμερών συμβάσεων όσο και νομοθεσίας της ΕΕ. Ακόμη και μετά το Brexit (όταν κι όποτε αυτό γίνει), σίγουρα θα υπάρχει πρόβλεψη για αυτό, όπως συμβαίνει με Ελβετία και Νορβηγία που είναι εκτός ΕΕ.

 

Προς το παρόν θεωρώ προσωπικά πολύ πιο εύκολη διαδικασία την αίτηση κάθε 2 χρόνια για ένα έντυπο Ε101 και απαλλαγή από ΤΣΜΕΔΕ, παρά το αντίθετο.

 

Ζώντας to μεγαλύτερο μέρος του έτους στο Ηνωμένο Βασίλειο, έχω ιατροφαρμακευτική κάλυψη χωρίς να μπαίνω σε διαδικασίες ευρωπαϊκής κάρτας ασφάλισης ασθένειας ή ιδιωτικής ασφάλισης. Εδώ και το ίδιο το HMRC γνωρίζει πλήρως την κατάσταση, όταν μια από τις ερωτήσεις στην αίτηση του Ε101 είναι αν ο λόγος που θες το Ε101 είναι για να παραμείνεις μέλος του professional association.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδοχική ασφάλιση από χώρα σε χώρα είναι προϊόν διμερών συμβάσεων όσο και νομοθεσίας της ΕΕ. Ακόμη και μετά το Brexit (όταν κι όποτε αυτό γίνει), σίγουρα θα υπάρχει πρόβλεψη για αυτό, όπως συμβαίνει με Ελβετία και Νορβηγία που είναι εκτός ΕΕ.

 

Προς το παρόν θεωρώ προσωπικά πολύ πιο εύκολη διαδικασία την αίτηση κάθε 2 χρόνια για ένα έντυπο Ε101 και απαλλαγή από ΤΣΜΕΔΕ, παρά το αντίθετο.

 

Ζώντας to μεγαλύτερο μέρος του έτους στο Ηνωμένο Βασίλειο, έχω ιατροφαρμακευτική κάλυψη χωρίς να μπαίνω σε διαδικασίες ευρωπαϊκής κάρτας ασφάλισης ασθένειας ή ιδιωτικής ασφάλισης. Εδώ και το ίδιο το HMRC γνωρίζει πλήρως την κατάσταση, όταν μια από τις ερωτήσεις στην αίτηση του Ε101 είναι αν ο λόγος που θες το Ε101 είναι για να παραμείνεις μέλος του professional association.

 

Σήμερα παρέλαβα ταχυδρομικά το Α1 για 2017/2018, μόλις μια βδομάδα αφού κατέθεσα την αίτηση. Μάλλον με έχουν μάθει πλέον εκεί στο HMRC :P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξερει κανένας τι γίνεται με το ΤΣΜΕΔΕ και το ΕΦΚΑ τωρα?
Ένα μικρό ιστορικό: Είχα απαλλαγή από εισφορές μέσω Α1 για δυο χρόνια μέχρι Σεπτεμβριο του 2016. Τον Οκτώβριο παρέλαβα νέο Α1 (μέχρι 09/2018) και το έστειλα από Αγγλία στο ΤΣΜΕΔΕ στην Αθήνα.
Πριν 2 μέρες με ειδοποίησαν οι δικοί μου ότι μου ήρθε χαρτί να πληρώσω τον ΕΦΚΑ! Μπαινω online και προφανως δεν πηραν ποτέ το Α1 που έστειλα πριν 6 μήνες.
 
Τωρα τι κάνουμε? Έκανα αίτηση στην Αγγλία να πάρω νέο Α1 (με ισχύ από 09/2016 και πάλι), αλλά που το στελνω στην Ελλάδα? Θέλω να ελπίζω ότι θα διαγραφούν τα ποσά που πρέπει να πληρώσω στον ΕΦΚΑ!
 

 

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μια απο τα ιδια, 12 χρονια εξαιρεση και σημερα με ανακαλυψε το ΕΦΚΑ. Και μαλιστα ηρθε χαρτι χτες στην Ελλαδα, να πληρωσω εως σημερα!

 

Και ενω ειχα διαγραφει και απο τον κλαδο υγειας (ΚΥΤ?) , το ΕΦΚΑ περιλαμβανει και εισφορα συνταξης και υγειας

 

Νομιζω ηρθε η ωρα της οριστικης διαγραφης, δεν ησυχαζεις ποτε με αυτους.

Link to comment
Share on other sites

Απλά από οτι καταλαβαίνω απο τις τοποθετησεις των συναδελφων παραπάνω ο ΕΦΚΑ δεν εχει την παραμικρη ενημερωση από το ταμείο μας (ΤΣΜΕΔΕ) για την πραγματική ασφαλιστική κατάσταση του καθενός μας, αν π.χ. εχει εξαιρεθεί λόγω εργασίας στο εξωτερικό.

 

χρησιμοποίησαν απλά από την εφορία τα έσοδα μας του 2015 και αποστέλουν τις αντιστοιχες εισφορές. επειδή κι εγω βρισκομαι στο εξωτερικό και προτιθεμαι να πάρω εξαίρεση προβλέπω οτι θα ταλαιπωρηθούμε αρκετά μέχρι να μπορέσει να γίνει οριστική διαγραφή των ασφαλιστικών χρεών που τώρα εμφανίζουν οτι έχουμε.

 

διαπιστώνεις για αλλη μια φορά οτι έκανες το σωστό και έφυγες αφου δεν υπάρχει η παραμικρη βελτίωση στις λειτουργιες του κράτους.

 

καλή δύναμη σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Απλα να συμπληρωσω οτι συμφωνα με την ενημερωση που ειχα απο το ΤΣΜΕΔΕ σημερα, θα στειλουν τις εξαιρεσεις στον ΕΦΚΑ και θα ρυθμιστουν τα 'χρεη', αλλα εχουν μεινει λιγο (!) πισω. Μολις τελειωσαν λεει τις εξαιρεσεις του Ιουνιου 2016. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.