Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργασία στην Αγγλία και ΤΣΜΕΔΕ


ICSD

Recommended Posts

Αφού

- Δεν χρειάζεται να πληρώνω ιατροφαρμακευτική στο ΤΣΜΕΔΕ γιατί θα πληρώνω ιατροφαρμακευτική στην Αγγλία

- Δεν είναι υποχρεωτικό να γραφτώ σε κάποιο pension scheme στην Αγγλία

 

Γράφομαι στο ΤΣΜΕΔΕ, πληρώνω μόνο για την σύνταξη και έτσι στο τέλος όταν γυρίσω πίσω θα ξέρω τι μου γίνεται και δεν θα ψάχνομαι με το αν μου αναγνωρίζουν τα συντάξημα, πόση σύνταξη θα πάρω από εδώ και από εκει, πόσο μειωμένη θα είναι....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 234
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα το αντέχεις όμως οικονομικά να πληρωνείς τις ασφαλιστικές εισφορές στο ΤΣΙΜΕΔΕ, τις υποχρεωτικές ασφαλιστικές και ιατροφαρμακευτικές εισφορές στην Αγγλία συν την Αγγλική φορολογία κάθε μήνα?

Είναι πολλά τα λεφτά Άρη...(Από γνωστή ελληνική ταινία :P :p :P)

Link to comment
Share on other sites

Ενα λεπτο

-taxes θα πληρώνω αγγλία

-ασφάλεια υγείας θα πληρώνω Αγγλία

-για σύνταξη θα πληρώνω Ελλάδα

 

Υπάρχει κάτι που ξεχνάω ότι θα πληρώνω και θα το πληρώνω δύο φορές?

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία θα πληρωνεις τα εξής:

1) Υποχρεωτική Σύνταξη στην Αγγλία

2) Υποχρεωτική Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη στην Αγγλία

Τα 1) και 2) τα πληρώνεις μαζί κάτω από το κωδικό National Insurance.

 

3) Μηνιαία Αγγλική φορολογία (taxes)

 

Σύνολο: £600 (£400 για taxes + 200 για το μήνα σε £2000 μεικτά = £1400 καθαρά (χοντρικό αλλά έγκυρο παράδειγμα για περίπου £25,000 μικτά το χρόνο)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωτικό να πληρώνω για σύνταξη στην Αγγλία. Είναι?

Το συμβόλαιο λεει:

On commencing employment with .... you will be automatically admitted as a member of the

... Retirement Plan and will contribute 4% of your gross basic salary to the Plan by salary

deduction. A booklet will be posted to you which describes the provisions of the ....

Retirement Plan along with a Membership Form. Membership of the plan is not compulsory

and you may opt out if you wish, by completing and returning the enclosed opt out form on or

before the first day of your employment with .....

Please read and complete the pensions forms if you want to change the amount you

contribute or where it is invested and return in the envelope we’ll provide.

Link to comment
Share on other sites

Το pension scheme της εταιρείας σου δεν είναι υποχρεωτικό.

Το National Insurance όμως είναι. Το ποσό που θα δίνεις για το National Insurance συμπεριλαμβάνει σύνταξη και ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

 

Πήγαινε και τσέκαρ τι θα πληρώνεις κάθε μήνα.

http://listentotaxman.com/

 

Μην μπερδευτείς!Εκεί που έχει ένα κουτάκι που γράφει I pay no NI ΜΗΝ το τσεκάρεις. Προκειται για ειδικές κατηγορίες στις οποίες εσύ δεν συμπεριλαμβάνεσαι.

Επείσης το πεδίο Pension (% of gross or amount) το αφήνεις κενό γιατί δεν θα πληρώνεις το pention scheme της εταιρείας σου.

Link to comment
Share on other sites

Η σύνταξη που παίρνεις μόνο με το national insurance δεν φτάνει ούτε για γαριδάκια στην Αγγλία. Γι αυτό όλοι οι Άγγλοι πληρώνουν τα ιδιωτικά pension schemes.

Αν αποφασίσεις να το πληρώνεις και εσύ, όταν θα φύγεις θα μπορέσεις να πάρεις κάποια χρήματα πίσω (δεν ξέρω πόσα, ίσως και όσα) αλλά δεν λαμβάνεται υπόψιν για την Ελληνική Σύνταξη.

 

P.S. Δες το edit μου στο προηγούμενο post μου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε tectonator προτίνεις να γραφτώ στο pension scheme με το 4% να μην γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ και όταν με το καλό γυρίσω Ελλάδα βλέπω ή κάτι αλλο?. Η να μην γραφτώ στο pension scheme να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ και στο τέλος να παίρνω δύο συντάξεις (αμα ζω). Η να μην γραφτώ ουτε στο pension scheme ουτε στο ΤΣΜΕΔΕ

 

Επισης πόσο είναι το ΤΣΜΕΔΕ για νεο μηχανικό χωρίς ιατροφαρμακευτική?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκου την δική μου γνώμη.

1)Πριν γραφτείς στο pension scheme μάθε τι γίνεται ΑΚΡΙΒΩΣ σε περίπτωση που κάνεις relocation abroad (έτσι να το γράψεις) δηλαδή, αν αποφασίσεις να φύγεις από Αγγλία αν και τι ποσό σου επιστρέφεται. Δηλαδή μήπως υπάρχει περίπτωση αυτές οι εισφορές να τοκίζονται και στο τέλος να παίρνεις και κάτι παραπάνω??? Χλωμό άλλα ρώτα. Αν ισχύει μάθε το επιτόκιο, και σύγκρινε το με το επιτόκιο μια αγγλικής τράπεζας. Αν δεις ότι είναι μεγαλύτερο κάντο και σαν μια μακροχρόνια επένδυση.

Επαναλαμβάνω ότι αυτό το pension scheme δεν λαμβάνετε υπόψιν από όσο ξέρω στην Ελληνική σου σύνταξη. Είναι μόνο για να πάρεις μια βαρβάτη 2η Αγγλική σύνταξη γιατί η 1η (National Insurance) είναι αρκετά χαμηλή.

 

2)Κοίτα να δεις ποιο είναι τώρα το πρόβλημα εάν πληρώνεις ταυτόχρονα και ΤΣΙΜΕΔΕ και National Insurance. Όταν θα έρθει η ώρα να πάρεις σύνταξη θα πεις στο ΤΣΙΜΕΔΕ.

-Κύριοι, εγώ από πχ το 2009 μέχρι το 2014 δούλευα στην Αγγλία και θέλω να λάβετε υπόψιν αυτά τα χρόνια για την συνταξιοδότηση μου.

-Πολύ ευχαρίστως κύριε, αλλά τα τεφτέρια μας λένε ότι για εκείνη την περίοδο πληρώνατε κανονικά εισφορές στο ΤΣΙΜΕΔΕ.

 

Το ερώτημα που γεννάτε λοιπόν είναι: Πως να λάβει υπόψιν το ΤΣΙΜΕΔΕ τα χρόνια ασφάλισης σου στην Αγγλία αφού για την ίδια ακριβώς περίοδο πλήρωνες κανονικά τις εισφορές στο ΤΣΙΜΕΔΕ και ήταν ουσιαστικά σαν να δουλεύεις Ελλάδα?Θα σου διπλό-κολλήσει ένσημα???Χλωμό. Πρέπει να ρωτήσεις στο ΤΣΙΜΕΔΕ και να το ξεκαθαρίσεις γιατί είναι το πιο σημαντικό της υπόθεσης. Ελπίζω να κατάλαβες τι εννοώ!

 

Αυτό που ξέρω είναι ότι εάν ασφαλίζεσαι π.χ. στο ΙΚΑ όταν θα τους πεις ότι δούλευες στην Αγγλία θα σου ζητήσουν το National Insurance Number. Το ΙΚΑ τότε θα πάρει τις εισφορές για τα χρόνια που δούλευες στην Αγγλία από το Αγγλικό Κράτος και θα θεωρήσει ότι για εκείνα τα χρόνια ήσουν ασφαλισμένος κανονικά στο ΙΚΑ.

π.χ. Ας πούμε ότι για να πάρεις σύνταξη στο ΙΚΑ χρειάζονται 30 χρόνια εργασίας. Αν δουλέψεις 3 χρόνια στην Αγγλία τότε χρειάζεσαι ακόμα 27 στην Ελλάδα. Προϋπόθεση ότι 1 Αγγλικό ένσημο = 1 Ελληνικό. Αν θυμάμαι όμως καλά επειδή οι εισφορές στην Αγγλία είναι μεγαλύτερες από ότι στην Ελλάδα και λόγω τις ισοτιμίας Ευρό - Λίρας ισχύει 1 Αγγλικό ένσημο = 1.5 Ελληνικά ένσημα. Αλλά μην σε μπερδέψω περισσότερο.

 

3) Για να πάρεις δύο συντάξεις που ρώτησες παραπάνω να σου πω ότι είναι αρκετά δύσκολο. Υπάρχει κάποιος ελάχιστος χρόνος ασφάλισης (τουλάχιστον 15 νομίζω) που πρέπει να μείνεις και να ασφαλίζεσαι στην Αγγλία για να θεμελιώσεις συνταξιοδοτικό δικαίωμα. Άρα την διπλή σύνταξη ξέχνα τη.

 

Ούτε ο εργατολόγος που βγαίνει στον Αυτιά να ήμουν. χαχαχαχα

Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα περισσότερο! :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.