Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

συνθετο θεμα ΥΔ σε οικισμο


Recommended Posts

αν σε μια διοροφη κατοικια οικισμου, έχουμε ... μια μικρη υπερβαση δόμησης.
Συνολικά ομως δεν έχουμε. Οταν κτιζόταν η κατοικία το 1984 δεν γνωριζω γιατί, την μια πλευρα προς τον δρόμο την κάναν μικρότερη. Και προς την αυλή της κατοικίας προεκτείναν την κατοικία κατά 32εκ.
Συνολικά δεν έχω υπερβαση δόμησης, ομως η μια  πλευρά παρουσιάζει αυξηση του μήκους της άνω του 2%. Θα το βάζατε παράβαση?
Και αν το βάλω, θα μπορούσα να αφαιρέσω το τμήμα που χάνει από "παραχώρηση σε δρόμο " αυτό θα μπορούσε και να ήταν διαφορετικό σχήμα πραγματικού γηπέδου από ότι φαινόταν στο τοπογραφικό. Δεν θυμούνται οι ιδιοκτήτες.
Και να έλεγα πχ η μια πλευρά κάνει "παραχώρηση" δόμησης" 0,85τμ η άλλη κάνει υπέρβαση, τώρα δεν τα έχω μετρήσει ακριβώς να ξέρω αν κάνει υπέρβαση κατά 0,75 ή 1,05. Οπότε δεν ξέρω καν αν υπάρχει υπέρβαση, αν το δω συνολικά, έστω ότι κάνει κατά 1,05. Θα μπορούσα να πω οτι έχω υπέρβαση δόμησης 0,20τμ ?

 

 

 

Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να περιγράφουν με σαφήνεια το αντικείμενο και να μην είναι αόριστοι.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

...ι αυξηση του μήκους της άνω του 2%. Θα το βάζατε παράβαση?

 

>Πέραν του 2% το μήκος υπέρβασης σε εκ πόσο είναι? αν μεγαλύτερο απο 8εκ το βάζεις το μετράς και είναι παράβαση.

 

 

 

 

Και αν το βάλω, θα μπορούσα να αφαιρέσω το τμήμα που χάνει από "παραχώρηση σε δρόμο " ...

 

>Όχι δεν κάνεις συμψηφισμό. Και ότι δεν κατασκευάστηκε και προβλεπόταν στην άδεια αλλά δεν έγινε δεν θα λάβει πρόστιμο που δεν το έκανε.

Σε καμία όμως περίπτωση +- το ένα με το άλλο.

 

 

κι προσπάθησε παρακαλώ οι τίτλοι να εμπεριέχουν την ουσία του θέματος και όχι γενικές φράσεις, "σύνθετο" κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση σου, το υποπτευομουν 

κανεις δε γλιτωνει με το νομο

και καλα που υπαρχει

αν περιμεναμε τον αλλο να καναμε καμια μεταβιβαση

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.