Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άνοιγμα επαγγέλματος μηχανικού, χρήσεις γης & ενέργεια στα προαπαιτούμενα


getsakna

Recommended Posts

.....πλέον οι επόμενες γεννιές -αν ζουν σ' αυτή τη "χώρα"- δεν θα λένε "Τσολάκογλου" (ως αναφορά σε γερμανόφιλο δοσίλογο) αλλά Τσίπρας

 

Όλα αυτά τα μέτρα κατά των ελ.επ. έχουν ξεκινήσει ήδη από το 2009 με κατάργηση ειδικής φορολόγησης, φορολόγησης από το πρώτο ευρώ, κατάργησης ελάχιστων αμοιβών.....εσένα μόνο ο Τσίπρας σου φταίει ! Ο ορισμός της κοντής μνήμης. 

 

Όλοι βλέπουν εδώ και δεκαετίες ότι όλα στην οικονομία πάνε να γίνουν προιόν αντί για υπηρεσία. Πάμε στην τυποποίηση των υπηρεσιών που θα την σχεδιάζει μία εταιρία και θα την κάνει ο οποιοσδήποτε.

 

Εδώ πλέον φτιάχνουν δομικά έργα με λέιζερ πρίντερ τι συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Αυτο το έχω ξανακούσει. Και το ΕΜΠ (νατιοναλ τεκνικαλ γιουνιβερσιτι), ΤΕΙ ειναι με την ιδια λογική. Και φτάνουμε στο γνωστό ανέκδοτο με τον αστυνομικό και το μπουζούκι.

 

2. Οτι ας πούμε, αν δεν υπήρχαν οι γονείς να κατευθύνουν, όλοι θα δηλώναμε πρώτη επιλογή τα τει ανθοκομίας και όχι γεωπονική. Θα φτύναμε την Οξφόρδη για να πάμε να σπουδάσουμε στις Σέρρες.

 

3. Στην Ελλάδα έχω τα ίδια δικαιώματα με τον απόφοιτο ΜΙΤ. Εξακολουθώ όμως να θεωρώ ανώτερο το πτυχίο αυτής της σχολης απο το δικό μου (ακριβώς όπως και οι εργοδότες). Δεν νιώθω καμία ανάγκη επιτεθώ στο "συνάφι" τους και ούτε κομπλεξάρω. Αν απο κάποιο συγκεκριμένο απόφοιτο ειμαι καλύτερη, το αφήνω να φανεί απο τα έργα μου και το βιογραφικό μου.

 

Θέλετε ισα δικαιώματα υπογραφής; Οκ, διεκδικήστε τα. 

Αλλα για εσάς θα ήταν καλύτερο να αποφεύγονται τα αστεία επιχειρήματα γιατι αποδυναμώνουν τη βασική σας διεκδίκηση και την υποβαθμίζουν σε κλάψα/γκρινια.

1. Ειναι τεχνικό πανεπιστήμιο , οπως θα έπρεπε να είναι τα τει..Ασχετα οτι μέσα η συντεχνία πάει φουλ..

2. Φυσικά βλέπεις γονείς να λένε ''οχι σε τει , σε πανεπιστήμιο θα πας΄'..Θέλουν όλοι να κάνουν γιατρούς τα παιδιά τους... Θές οξφόρδη εσυ? Πληρωνε.. εδω μιλάμε για δημόσια παιδεία ..

3. Σωστο και συμφωνώ με το βιογραφικό..Αυτό θα σε κρίνει εξάλλου.. Οπως έξω δεν κοιτάνε το πτυχίο..Ξερεις? δουλεύεις..

Αν εσύ ολα αυτα τα θεωρείς αστεία επιχειρήματα.. μάλλον μπήκες στο τρυπάκι της κλίκας...ΣΕ φωνάζανε και σένα μηχανικάρα μου όταν σπούδαζες? Δυστυχώς οι καθηγητές αυτοί έχουν πάρει απο κάρτερ μέχρι μουαγιε...

Link to comment
Share on other sites

εσένα μόνο ο Τσίπρας σου φταίει ! Ο ορισμός της κοντής μνήμης.

 

Εδώ πλέον φτιάχνουν δομικά έργα με λέιζερ πρίντερ τι συζητάμε.

Σε 2 γραμμές όλο το ζουμί...Μπράβο νικ

Link to comment
Share on other sites

1. Αυτο το έχω ξανακούσει. Και το ΕΜΠ (νατιοναλ τεκνικαλ γιουνιβερσιτι), ΤΕΙ ειναι με την ιδια λογική. Και φτάνουμε στο γνωστό ανέκδοτο με τον αστυνομικό και το μπουζούκι.

 

2. Οτι ας πούμε, αν δεν υπήρχαν οι γονείς να κατευθύνουν, όλοι θα δηλώναμε πρώτη επιλογή τα τει ανθοκομίας και όχι γεωπονική. Θα φτύναμε την Οξφόρδη για να πάμε να σπουδάσουμε στις Σέρρες.

 

3. Στην Ελλάδα έχω τα ίδια δικαιώματα με τον απόφοιτο ΜΙΤ. Εξακολουθώ όμως να θεωρώ ανώτερο το πτυχίο αυτής της σχολης απο το δικό μου (ακριβώς όπως και οι εργοδότες). Δεν νιώθω καμία ανάγκη επιτεθώ στο "συνάφι" τους και ούτε κομπλεξάρω. Αν απο κάποιο συγκεκριμένο απόφοιτο ειμαι καλύτερη, το αφήνω να φανεί απο τα έργα μου και το βιογραφικό μου.

 

Θέλετε ισα δικαιώματα υπογραφής; Οκ, διεκδικήστε τα. 

Αλλα για εσάς θα ήταν καλύτερο να αποφεύγονται τα αστεία επιχειρήματα γιατι αποδυναμώνουν τη βασική σας διεκδίκηση και την υποβαθμίζουν σε κλάψα/γκρινια.

 

Δυστυχώς δεν μπορείτε να σταματήσετε να σκέφτεστε σαν γαλατικό χωριό. Να στο πω αλλιώς. Εγώ σαν απόφοιτος μηχανικός ΤΕΙ με τον απόφοιτο μηχανικό του Imperial College έχουμε ακριβώς τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα, περνάμε ακριβώς τις ίδιες διαδικασίες για να γίνουμε IEng ή CEng και έχουμε την δυνατότητα να κάνουμε ακριβώς τα ίδια πράγματα. Η βαρύτητα βέβαια του ονόματος του Imperial είναι λογικό να ανοίξει περισσότερες πόρτες στον ιδιωτικό τομέα αλλά κανείς δεν ξεκινάει με προβάδισμα, ο καθένας αποδεικνύει την αξία του πάνω στην δουλειά του. Αυτά βέβαια στην Αγγλία και όχι στο γαλατικό χωριό. Πόσα μνημόνια ακόμα;

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Εννοιολογικά, διαφωτίστε με: 

 

ποια η διαφορά του πολυτεχνείου από το τεχνικό πανεπιστήμιο? Γιατί έως σήμερα τα θεωρούσα ταυτόσημα..

Link to comment
Share on other sites

Εννοιολογικά, διαφωτίστε με: 

 

ποια η διαφορά του πολυτεχνείου από το τεχνικό πανεπιστήμιο? Γιατί έως σήμερα τα θεωρούσα ταυτόσημα..

 

Νομίζω πως είναι ακριβώς το ίδιο. Το πολυτεχνείο ως όρος υπάρχει νομίζω σε πολύ λίγες χώρες.

Link to comment
Share on other sites

πολυτεχνείο = πανεπιστήμιο  ΜΟΝΟ με πολυτεχνικές σχολές (πχ ΕΜΠ)

 

πανεπιστήμιο = τμήματα γενικά και ενδεχομένως και πολυτεχνικές σχολές (Πάτρας κτλ)

 

τεχνικό πανεπιστήμιο= :confused:  :confused:  :confused:   ελληνική πατέντα...

Link to comment
Share on other sites

πολυτεχνείο = πανεπιστήμιο  ΜΟΝΟ με πολυτεχνικές σχολές (πχ ΕΜΠ)

 

πανεπιστήμιο = τμήματα γενικά και ενδεχομένως και πολυτεχνικές σχολές (Πάτρας κτλ)

 

τεχνικό πανεπιστήμιο= :confused:  :confused:  :confused:   ελληνική πατέντα...

 

Δεν είναι ελληνική πατέντα. Προέρχεται απο Γερμανία.

 

Technische Universitat Hamburg - Harburg  για παράδειγμα.

 

Στο τέλος τέλος πάντως, τα όποια Ε.Δ. δεν έχουν κανένα αντίκρυσμα ακόμα και να εξισωθούν που προς τα εκεί πηγαίνει.

 

Αυτό ισχύει εξάλλου και στη Γερμανία με τα πανεπιστήμια και τα Fachhochschule.

 

Ο καθένας αναλαμβάνει εργασίες που μπορεί να φέρει σε πέρας. Και εγω θα θελα να μελετήσω τη γέφυρα Ριο - Αντίριο,αλλά είμαι ανεπαρκής.

Το ίδιο θα συμβεί με τα Ε.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Τα όποια δικαιώματα δεν είναι de facto κεκτημένο λόγω των σπουδών σε κάποιο συγκεκριμένο ίδρυμα. Δηλαδή κάποιος που τελειώσε Πολιτικός Μηχανικός στο ΕΜΠ αλλά για 20 χρόνια ασχολούνταν με το βιβλιοπωλείο του πατέρα του γιατί να έχει δικαίωμα σε οποιαδήποτε μελέτη; Δεν πρέπει τα δικαιώματα να προκύπτουν από αποδεδειγμένη προϋπηρεσία και ενασχόληση με το αντικείμενο; 

Link to comment
Share on other sites

Τα όποια δικαιώματα δεν είναι de facto κεκτημένο λόγω των σπουδών σε κάποιο συγκεκριμένο ίδρυμα. Δηλαδή κάποιος που τελειώσε Πολιτικός Μηχανικός στο ΕΜΠ αλλά για 20 χρόνια ασχολούνταν με το βιβλιοπωλείο του πατέρα του γιατί να έχει δικαίωμα σε οποιαδήποτε μελέτη; Δεν πρέπει τα δικαιώματα να προκύπτουν από αποδεδειγμένη προϋπηρεσία και ενασχόληση με το αντικείμενο; 

 

Βέβαια κάποιοι αντί να ασχοληθούν με το βιβλιοπωλείο του πατέρα τους ...................έγιναν Πρωθυπουργοί.... :mrgreen:

 

Ε αυτός έχει περισσότερα Ε.Δ. απο οποιονδήποτε των ΤΕΙ και μπορεί να υπογράψει απο ανέγερση ουρανοξύστη μέχρι και λιμενικά έργα.....ανάθεμα και αν γνωρίζει έστω 2D Autocad ή ..............word :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.