Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιστολή προέδρου ΤΕΕ για εξαίρεση των μηχανικών από την υποχρεωτική χρήση POS ζητά το ΤΕΕ


danaikaterina

Recommended Posts

......Μετά την υποχρεωτικότητα της εγκατάστασης, θα έρθει η υποχρεωτικότητα των εισπράξεων μόνο με κάρτα.

 

Κι έτσι να γίνει έτσι θα πληρώνεται η "συμφωνηθείσα" αμοιβή....

Δε βλέπω γενικά να αλλάζει κάτι χωρίς φορολογική παιδεία και συνείδηση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ηλικιωμένος μου ζήτησε αν έχω POS για να πληρώσει ενεργειακό. Φυσικά δεν είχα, αλλά δεν προέκυψε πρόβλημα.

 

Το POS θα καθιερωθεί αργά ή γρήγορα πάντως, θέμα χρόνου είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο δεν είναι το POS.....

 

Το ζητούμενο είναι αφενός αν ο πελάτης έχει στην κατοχή του χρεωστική με χρήματα στο λογαριασμό ή πιστωτική με όριο >1.000 Ευρώ, ώστε να σε πληρώσει και αφετέρου αν είναι διατεθειμένος να σου καταβάλλει τον αναλογούντα ΦΠΑ ή αρχίσει τους εκβιασμούς .....

 

Λογικά θα είναι πολύ καλή η λύση πληρωμής σε δόσεις που διασφαλίζει οτι θα πάρεις τα λεφτά σου....λογικά βέβαια θα πρέπει να κόβεις Χ αποδείξεις όσες κ οι δόσεις.

 

Το POS απο μόνο του δεν είναι κακό, αν οι προμήθειες κ λοιπές χρεώσεις είναι μικρές. Εγώ περισσότερο απ`όλα επιζητώ εξασφάλιση οτι θα πληρωθώ και να μην τους κυνηγάω.....εκεί χωλαίνει το σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρωπος είναι υποκριτής.  Πριν λίγο καιρό από την επιστολή αυτή, είπε ότι έκανε συμφωνίες με τις τράπεζες για χαμηλή προμήθεια στα POS (Piece Of Shit).  Κύριε παπαρίδη, αν θέλεις να υποστηρίξεις του μηχανικούς, κρατάς αμυντική στάση από την αρχή και όχι να κάνεις κινήσεις εντυπωσιασμού κατόπιν εορτής....

 

http://web.tee.gr/eidisis/to-tee-exasfalise-pronomiakes-times-gia-tous-michanikous-apo-tis-ellinikes-trapezes-gia-pos-ke-alla-trapezika-proionta-ke-ypiresies/

Link to comment
Share on other sites

Η διαρκώς επιδεινούμενη οικονομική και επαγγελματική κρίση έχει ως αποτέλεσμα το «πάγωμα» των επαγγελματικών δραστηριοτήτωντου μηχανικού οποτε επιβαλει την καταργησει του επικουρικου και του εφαπαξ των εισφορων ... το pos μας μαρανε ... και τι εγω εκανα αιτηση στην eurobank και μου το δινουν τσαμπα για ενα χρονο και με 0,8% προμήθεια .. τεραστιο κοστος θα ελεγα μονο στα ματια των υποκριτών και λαικιστων  ... ειχα αλλη εντυπωση οταν σπουδαζα ... εχω πέσει έξω παντού ...  

το αντιθετο εγω το βρισκω θετικο ειχα παει πριν μερικα χρονια σε τραπεζα για pos για να πουλαω με δόσεις και δεν μου έδιναν λογο τζιρου .. τωρα το δινουν τσαμπα και με πολυ χαμηλη προμήθεια .. εγω προσωπικά το θεωρω θετικο  ...

εδω δεν μπορουμε να πληρωνουμε εισφορες και αλλα έξοδα, pos θα βαλουμε.. Μετα απο ενα χρονο συναδελφε πληρωνεις μηνιαιο ποσο στην eurobank. Και 10Ε το μήνα για μένα είναι παρα πολλά. Δεν ξερω εσυ τι έσοδα έχεις αλλά εγώ και πολλοι άλλοι συνάδελφοι που ξέρω, με τις δουλειές να έχουν πέσει τόσο πολλοί, με τις πληρωμές απο συνεργάτες-πελάτες να καθυστερούν πάντα και μα αυτούς τους φόρους και τις εισφορές το τελευταίο που θα θέλαμε να προστεθεί είναι οποιοδήποτε επιπλέον ποσό. Αν τα σηκώνει η τσέπη σου βάλε εσύ. Εμένα πλέον δεν σηκώνει τίποτα άλλο, απο τότε που ξεκίνησα να εργάζομαι βλέπω χρόνο με τον χρόνο, να μειώνονται τα έσοδά μου κατα πολύ. Οι τιμές υπηρεσιών που χρεώνουμε τους συνεργάτες-πελάτες παραμένουν σταθερές χρόνια τώρα για να τους κρατήσουμε και φόροι-εισφορές και τα έξοδα της εργασίας και της διαβίωσης έχουν ξεφύγει. 

 

 

Οντως σε αυτό έχεις πολύ δίκιο. Πως πας και κάνεις συμφωνίες για προσφορες pos και μετά ζητάς εξαίρεση?
 

Ο άνθρωπος είναι υποκριτής.  Πριν λίγο καιρό από την επιστολή αυτή, είπε ότι έκανε συμφωνίες με τις τράπεζες για χαμηλή προμήθεια στα POS (Piece Of Shit).  Κύριε παπαρίδη, αν θέλεις να υποστηρίξεις του μηχανικούς, κρατάς αμυντική στάση από την αρχή και όχι να κάνεις κινήσεις εντυπωσιασμού κατόπιν εορτής....

 

http://web.tee.gr/eidisis/to-tee-exasfalise-pronomiakes-times-gia-tous-michanikous-apo-tis-ellinikes-trapezes-gia-pos-ke-alla-trapezika-proionta-ke-ypiresies/

 
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, η εφαρμογή των POS δεν αποτελεί ένα απλό αποσπασματικό μέτρο όπως π.χ του παλιού κώδικα βιβλίων-στοιχείων της εφορίας. Σοβαρή προσέγγιση του θέματος λοιπόν μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ μέσα από την γενικότερη αντίληψη της επερχόμενης αχρήματης κοινωνίας που μεθοδευμένα επιβάλλεται με συντονισμένα μέτρα.  Αυτό που τώρα προτείνεται ως ευέλικτος συναλλακτικός τρόπος με την κάρτα και τα POS, λίγο αργότερα θα αποτελεί τον μοναδικό εναλλακτικό τρόπο πληρωμής μαζί με την  τραπεζική κατάθεση αμοιβής.  Τότε αυτοί που δεν θα έχουν προμηθευτεί τα POS θα τρέχουν να τα αποκτήσουν  και ακριβότερα, αρκεί να μπορέσουν να πληρωθούν την αμοιβή τους από πελάτες  που δεν θα μπορούν ή δεν θα τους συμφέρει να πληρώνουν τοις μετρητοίς. Κι αυτό κυρίως επειδή είναι φανερό το πλεονέκτημα της κατοχύρωσης ολόκληρης της αμοιβής με δόσεις μέσω POS απ΄ αρχής της συμφωνίας με τον πελάτη,  παρά να εμπιστεύεται ο μηχανικός τις τμηματικές τραπεζικές καταθέσεις του πελάτη όταν και εάν αυτός μπορεί ή  "γουστάρει" να  πληρώσει τον μηχανικό. Γιατί νομοτελειακά μέσα από την υποχρεωτική πορεία (Παγκόσμια Τράπεζα- Ευρωπαική Κεντρική Τράπεζα) προς την αχρήματη κοινωνία μόνο τα POS και η τραπεζική μεταφορά - κατάθεση  θα μείνουν ως τρόποι πληρωμής. Αυτό προβάλλεται με το  πλεονέκτημα ή πρόσχημα της καταπολέμησης της φοροδιαφυγής λόγω της διαφάνειας ΟΛΩΝ των πληρωμών.

http://www.pronews.gr/portal/20151012/%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B7/%CE%B1%CF%87%CF%81%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B7-%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%87%CF%81%CE%B5%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-2016-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1

Θα είχε δε πραγματική αξία για το δημόσιο ταμείο αν παράλληλα δεν διαγράφονταν βεβαιωμένα φορολογικά ή δανειακά χρέη, εισφορές, πρόστιμα για φορολογικές - τελωνειακές παραβάσεις - λαθρεμπόριο πετρελαίου, καπνού κ.λ.π  σε κρατικοδίαιτους επιχειρηματίες  που εναλλάσσονται ανάλογα με το ποιοί  βολεύονται κάθε εποχή στην καρέκλα της εξουσίας .....

 

Ας μην εκτίθεται λοιπόν ο πρόεδρος και το ΤΕΕ με   ευτελή  επιχειρήματα  όπως:

     ότι τάχα το μετακυλιόμενο κόστος των POS (0,8%) θα αποθαρρύνει  τους πολίτες στο να κτίζουν νόμιμα και ασφαλή κτίρια με μηχανικό !!!!  (θα καταφύγουν δηλαδή σε αυθαίρετα ;; ;) ....

      ότι τάχα ΚΑΘΕ αμοιβή μηχανικού περνούσε πάντα ούτως ή άλλως από την διαφάνεια της τραπεζικής κατάθεσης,  όταν ακόμη και οι κλητήρες στο Υπουργείο Οικονομικών  γνώριζαν  ανέκαθεν ότι θα μπορούσε άλλη να είναι η αναγραφόμενη συμφωνηθείσα αξία σε συμφωνητικά αμοιβών, εργολαβικά, ή σε πωλητήρια συμβόλαια ακινήτων  και άλλη η πραγματική αξία  (μαζί με το "μαύρο κασέρι"........),

ή ακόμη και να εκτίθενται με ασύντακτα κείμενα του τύπου :

"Επιπλέον, το ύψος των αμοιβών των μηχανικών, λόγω της φύσεως της παρεχόμενης εργασίας, η οποία δεν είναι στιγμιαία και απαιτεί χρόνο ολοκλήρωσης, είναι σχετικά υψηλή ανά συναλλαγή ..."

 

Αν το ΤΕΕ θέλει να κάνει πραγματικό αγώνα για τους μηχανικούς υπήρχε  στίβος και πεδίο λαμπρό σε θέματα ευθυνών, ασφαλιστικού, φορολόγησης, κατοχύρωσης ελαχίστων αμοιβών, εκπαίδευσης - κατοχύρωσης - σύνταξης καταλόγου διαπιστευμένων οικοδομοτεχνιτών, κ.λ.π  

 

Οι κραυγές για τα POS  ήταν απλά για ... λίγο αγώνα να δούμε ...

αν μου επιτρέπεται να παραφράσω το Μεγαλειώδες :

"Λίγο ακόμα να δούμε" .......

 

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

αυτό στο πολυνομοσχέδιο νομίζω αφήνει το περιθώριο να δεχθούν εξαίρεση. Επιβάλλεται νομίζω για ενα κλάδο που αργοπεθαίνει

 

http://www.michanikos.gr/topic/45464-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-pos-%CF%83%CE%B5-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D%CF%82/page-32?do=findComment&comment=913592

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Μία τέτοιου είδους εξαίρεση που λες katmp θα δημιουργούσε κοινωνικό αυτοματισμό αντίδρασης από άλλες τάξεις εργαζομένων εναντίον των μηχανικών (και δικαίως) χωρίς να προσδίδει δε  κανένα όφελος στο τελικό οικονομικό ισοζύγιο μας. Υπάρχουν άλλα αυτονόητα και πολύ σοβαρότερα που πρέπει να παλέψουμε ( π.χ τέλος επιτηδεύματος, κατάργηση αφορολόγητου)  και όχι αυτό που ούτως η άλλως αργότερα όπως είπα :

 

"Τότε αυτοί που δεν θα έχουν προμηθευτεί τα POS θα τρέχουν να τα αποκτήσουν  και ακριβότερα, αρκεί να μπορέσουν να πληρωθούν την αμοιβή τους από πελάτες  που δεν θα μπορούν ή δεν θα τους συμφέρει να πληρώνουν τοις μετρητοίς".

 

Ο κλάδος μεν αργοπεθαίνει όπως λες, αλλά μην το κάνουμε σαν τον ελέφαντα που όταν έπεφτε η γέφυρα κάτω από το διερχόμενο βάρος είπε του μερμηγκιού :

"σου είπα ρε μέρμηγκα να μην περάσουμε μαζί την γέφυρα, δεν αντέχει....."  !

Edited by Anton_civeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.