Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φάκελος ΕΟΤ


dp_arch

Recommended Posts

Καλημέρα σας. Θα ήθελα τη γνώμη σας για την αμοιβή μηχανικού που αφορά στη σύνταξη και κατάθεση φακέλου ΕΟΤ. Πρόκειται για διαμέρισμα 100τμ, άρα τουλάχιστον κατάλυμα 4-6 κλινών και η εργασία μου περιλαμβάνει ολόκληρη τη διαδικασία, δηλαδή αποτύπωση και έλεγχο με βάση τα σχέδια της αδείας, σύνταξη τεχνικής έκθεσης, σχεδιασμό κάτοψης με τις κλίνες, συγκέντρωση όλων των σχετικών δικαιολογητικών (υπεύθυνες δηλώσεις, βεβαιώσεις κλπ) και τέλος κατάθεση στην υπηρεσία.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ξανά με σύνταξη φακέλου για τον ΕΟΤ, θα ήθελα να έχω μία εικόνα για το τι συμβαίνει σχετικά με τις αμοιβές.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Γνωρίζω πως ο ΕΟΤ δεν ζητά αμοιβή. Αυτό που θα ήθελα ως γνώμη είναι τι κόστος θα πω στον πελάτη για την όλη διαδικασία. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν υπαρχει (πλεον) συγκεκριμενη αμοιβη...θα πρεπει να δεις απο μονος/η ποσο χρονο και ωρες σπαταλησες για να τα φτιαξεις αυτα.

Εκει μπορεις να πεις οτι εκανα 10μερες για ολα αυτα. Μεροκαματο τοσο... Εξοδα τοσα... οτι αλλο νομιζεις εσυ...και ετσι θα εχει ενα μποσουλα για την αμοιβη σου.

Κανονικα θα επρεπε να εχεις ηδη συμφωνησει τιμη απο πριν και να εχει συμφωνητικο.

Αλλα ας πουμε οτι δεν ηξερε τι ακριβως θα αντιμετωπιζες ωστε να ξερεις και τι θα χρεωσεις.

Ο καθενας καθοριζει τι τιμη του και την αξια του για την δουλεια του.

πχ 10μερες Χ 50ευρω + 100εξοδα + φορο + ΦΠΑ + οτιδηποτε = αμοιβη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.