Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια διαφημιστικής πινακίδας


kakofonixx

Recommended Posts

Νομίζω αρχικά για την πρόσοψη και παράλληλα με τον τοίχο, δεν έχετε θέμα. Εδώ επιτρέψανε τις επενδύσεις χωρίς να μετράνε στην δόμηση και θα τους πειράξουν τα 3 εκατοστά της Ταμπέλας? Σε προσόψεις, σε στηθαία βάλε τε τις. Σε στηθαια βεραντες κλπ νομιζω απαγορευεται

Ακόμα ... άδεια θέλουν όσες είναι σε γωνία, κάθετες προς τον δρόμο, επειδή αποσπούν την προσοχή των οδηγών. Σε κάθε περίπτωση, σε κοινόχρηστους χώρους και κάθετες ζητήστε την άδεια των Αρμοδίων Αρχών. Δήμος, Πολεοδομία. Για τις παράλληλες στην πρόσοψη, όταν δεν μιλάμε για παραδοσιακό νομίζω δεν υπάρχει θέμα.

Σε προσοψεις κτιριων ...μαλλον ειναι θολο το τοπιο. Ενω πιστευω με αυτα που εχω διαβασει οτι γενικα απαγορευονται.....  ΟΛΟΙ βαζουν.

 Η δικια μου θελω να ειναι καθετη.

 

Άδεια φωτεινής επιγραφής παίρνουμε από το Δήμο.

Πριν από ένα χρόνο που έβγαλα άδεια  μου έδωσαν πρώτα να διαβάσω τα παρακάτω:

  • Αριθ. 38110/02 .........................

Στη συνέχεια κατέθεσα αίτηση στο Δήμο με τα εξής:

1.      Αντίγραφο Ο.Α.

2.      Τεχνική Έκθεση - Φωτογραφίες  

3.      Διάγραμμα κάλυψης (όπου φαινόταν η θέση της επιγραφής)

4.      Δήλωση Στατικής Επάρκειας

5.      Δήλωση Η.Μ.

6.         Έγκριση αρχαιολογίας για την πινακίδα

7.          Έγκριση Σ.Α.

 

(Τα 1,2,3 τα πήρα με ενημέρωση Ο.Α.  γιατί ήδη είχε τοποθετηθεί η επιγραφή αλλιώς έπρεπε με αναθεώρηση Ο.Α.)

Βέβαια όταν πήγα στο Σ.Α. (ΕΠΑΕ) οι άνθρωποι έκαναν το σταυρό τους για το τί τους στέλνουν να εγκρίνουν......

Την άδεια την πήρα με έγκριση Δημοτικού Συμβουλίου αφού ο ιδιοκτήτης πλήρωσε και κάποιο παράβολο το οποίο θα πληρώνει κάθε χρόνο.

 

Δεν χρειάζεται να αναφέρω πόσο χρόνο χρειάστηκα....καταλαβαίνετε...

Δηλαδη για να βαλω μια απλη καθετη επιγραφη-πινακιδα, σε οψη κτιριου πολυκατοικιας (στο ισογειο φουρνου) σε αστικο χωρο, θα πρεπει....

Να κανω αιτηση στο Δημο (αληθεια ποια υπηρεσια ειναι αρμοδια;)

Να κανω αναθεωρηση της Ο.Α της πολυκατοικιας!!!;;;

Μηπως και συμφωνη γνωμη ολων των συνιδιοκτιτων;;;

Να περασω απο Δημοτικο Συμβουλιο και Αρχιτεκτονικο για να εγκριθω

να πληρωσω και οτι ειναι....

να κανω και κανα 2μηνο...

 

και ολοι οι διπλανοι να γελανε γιατι δεν εκαναν τιποτα απο ολα αυτα...!!!!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον μιλας για εκεινο τον φουρνο με την "αποκρυψη"  κλιματιστικων και εξαερισμων στον "τοιχο"  απο γυψοσανιδα  του ημιοροφου που προεξεχει της αρχικης τοιχοποιιας......

 

για τις καθετες  πινακιδες χρειαζεσαι αδεια...

 

 

ερωτημα

 

και γιατι δεν κανεις και εσυ ό,τι "δεν"   εκαναν και οι άλλοι???

Απλα, καποια στιγμη ο Δημαρχος θα στειλει τα αρμοδια συνεργεια   θα σας γραψουν ολους μαζι

υγ

ή θα σου δοσει ο πελατης εντολη να κανεις την νομιμη διαδικασια

ή οχι

 

απλα εσυ τον προειδοποιεις και αυτος αποφασιζει...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σωστος και παλι Δημητρη.

Αυτο σκεπτομουνα να κανω.

Διαβασα ολες τις διαταξεις για την Επιγραφες και τη Διαφημιση και θα προτεινω στο πελατη...να κανουμε αιτηση στο αρμοδιο τμημα του Δημου...και οτι μας πουνε-επιτρεψουν-.....και ο θεος βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα ο ΓΟΚ αναφέρει ότι επιτρέπονται πινακίδες πάνω από το κτίριο αλλά εντός ιδεατού στερεού.

 

Στον ΝΟΚ δεν έχω βρει καμία αναφορά.

 

Γνωρίζει κανείς τι ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το μόνο σημείο που εχω δει να αναφέρονται στο ΝΟΚ είναι στους ορισμούς Αρθρο 2 παρ19.

 

Εγκατάσταση είναι η κατασκευή ή υποδομή που

προορίζεται ή απαιτείται για τη λειτουργία, εξυπηρέτη−
ση και ασφάλεια των κτιρίων, όπως οι ανελκυστήρες, τα
στοιχεία διανομής ηλεκτρικής ενέργειας, κλιματισμού,
δροσισμού, διανομής και εκροής ύδατος, θέρμανσης, φυ−
σικού αερίου, τα θερμικά ηλιακά συστήματα, τα στοιχεία
ανανεώσιμων πηγών ενέργειας, τα στοιχεία μονάδων
Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής
Αποδοτικότητας (ΣΗΘΥΑ), οι καπναγωγοί, οι επιγραφές,
οι κεραίες.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλησπέρα σε όλους,

έχω μια περίπτωση πελάτη, που ως διαχειριστής σε  πολυκατοικία επί της λεωφόρου Αλεξάνδρας, με πολλούς επαγγελματίες μέσα (δικηγόρους, γιατρούς κτλ) έχει επιφορτισθεί απο την Συνέλευση των κατοίκων να βρει πως θα τοποθετηθεί μια συνολική πινακίδα (μες στην πρασιά και υπό γωνία (κάτι που όπως είδα από την νομοθεσία δεν γίνεται- θα τον ενημερώσω σχετικά ώστε να μπει όπως πρέπει).

Έχει ήδη ρωτήσει στον Δήμο κτλ αλλά κι από ο,τι διαβάζω στο συγκεκριμένο θέμα, ουσιαστικά απαιτείται αναθεώρηση της οικοδομικής άδειας. Άρα, ανάμεσα στα άλλα δικαιολογητικά θα απαιτηθεί και:

"αποδεικτικά στοιχεία νομιμότητας τυχόν υφισταμένων κτισμάτων"  σύμφωνα με το άρθρο 40/ παράγραφος δ του 4495/2017 (ξέρω ότι ο νόμος αυτός δεν εφαρμόζεται ακόμη αλλά προφανώς κάτι αντίστοιχο ίσχυε και στον 4030).

Σε αυτήν την περίπτωση (αλλά και γενικά σε οποιαδήποτε περίπτωση προσθήκης), ως αποδεικτικό στοιχείο νομιμότητας αρκεί η οικοδομική άδεια ττης πολυκατοικίας ή/και  απαιτείται βεβαίωση μηχανικού του νόμου 4495/2017, άρα θα πρέπει να ελεγχθεί ολόκληρη η πολυκατοικία?!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δείχνεις στο τοπογραφικό τα υφιστάμενα τμήματα και καταθέτεις και τα σχέδια της παλιάς άδειας. Από την σύγκριση τεκμηριώνεται η νομιμότητα ή μη των υφιστάμενων.
Εφόσον οι επιγραφές είναι εγκαταστάσεις που εξυπηρετούν την λειτουργία του κτιρίου, μπορείς να πας με το αρθ-30, ια και περάσεις την ταμπέλα σου, ως επιγραφή/ χρηστικό στοιχείο, αρκεί να είναι μικρής έκτασης. Αν θες να βάλεις κάποια πολύ μεγάλη ταμπέλα, θες άδεια και επίσης θα πρέπει να μην είναι ορατή / αναγνώσιμη από την θέση του οδηγού, αν η λ.Αλεξάνδρας υπάγεται σε αυτό το οδικό δίκτυο (που έχει τον περιορισμό).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα, για να βάλω πινακίδα ηλεκτρική (φωτιζόμενη) σε γήπεδο, τι από όλα τα προηγούμενα απαιτείται?

Πρέπει να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο το γήπεδο???

Ευχαριστώωω...

Link to comment
Share on other sites

θα ξεκινησεις απο αυτο το πολυ προσφατο

(ΦΕΚ Β 3049/22.7.2020)
 Ρύθμιση όρων και προϋποθέσεων για την προβολή υπαίθριας διαφήμισης.

  
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.