Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόφαση ΤΕΕ: Δημιουργείται Μητρώο εγγραφών Μηχανικών ΤΕΙ


BAS

Recommended Posts

Έχω καταλάβει ακριβώς το θέμα είναι ότι δεν με ενδιαφέρει πλέον η μειονότητα και σχόλια τα οποία δεν ανήκουν στον επιστημονικό κόσμο.

 

Την πάτησες, τώρα θα ακολουθήσει το παιχνίδι "ποιος την έχει μεγαλύτερη", με τα ανάλογα σχόλια...

 

Το πραγματικό πρόβλημα όλων αυτών είναι ένα, ότι γαλουχήθηκαν μέσα στα πολυτεχνεία με την πεποίθηση (αφού πρώτα τους έκαναν "προθέρμανση" οι καθηγητές στα σχολεία και στα φροντιστήρια Μέσης Εκπαίδευσης) ότι με την αποφοίτησή τους θα γίνουν ανάρπαστοι στην αγορά εργασίας, δε θα ασχοληθούν ποτέ με οτιδήποτε "υποδεέστερο" του R&D και ότι θα κολυμπάνε στο χρήμα...η προσγείωση στη σκληρή πραγματικότητα οδηγεί σε όλα αυτά τα συναισθήματα κατά των συναδέλφων τους Τ.Ε.!

 

Εν μέρει τους καταλαβαίνω και τους συμπονώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 362
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απλά επιβεβαιώνομαι ή καλύτερα επιβεβαιώνεται η ελληνική υποκουλτούρα. 

Δεν απαντώ σε προσβολές.

 

Τόσο μπορείς οταν τελειώνουν τα επιχειρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ την πάτησες, τώρα θα ακολουθήσει το παιχνίδι "ποιος την έχει μεγαλύτερη", με τα ανάλογα σχόλια...

 

Το πραγματικό πρόβλημα όλων αυτών είναι ένα, ότι γαλουχήθηκαν μέσα στα πολυτεχνεία με την πεποίθηση (αφού πρώτα τους έκαναν "προθέρμανση" οι καθηγητές στα σχολεία και στα φροντιστήρια Μέσης Εκπαίδευσης) ότι με την αποφοίτησή τους θα γίνουν ανάρπαστοι στην αγορά εργασίας, δε θα ασχοληθούν ποτέ με οτιδήποτε "υποδεέστερο" του R&D και ότι θα κολυμπάνε στο χρήμα...η προσγείωση στη σκληρή πραγματικότητα οδηγεί σε όλα αυτά τα συναισθήματα κατά των συναδέλφων τους Τ.Ε.!

 

Εν μέρει τους καταλαβαίνω...

 

Αν αποτύχω να μπώ καπου, έχω την αξιοπρέπεια να μην προσπαθώ να μειώσω την αξία του ιδρύματος που με απέρριψε.

Εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Αν αποτύχω να μπώ καπου, έχω την αξιοπρέπεια να μην προσπαθώ να μειώσω την αξία του ιδρύματος που με απέρριψε.

Εσύ;

 

Μπήκε ένας (να μη τον χαρακτηρίσω και λερώσω το στόμα μου) και το πρώτο του μήνυμα (τι σύμπτωση) ήταν για γιατρούς και νοσοκόμες...σα να λέει ότι πάνε οι εργοδηγοί π.χ. να γίνουν μηχανικοί!

Κι έλαβε τα ανάλογα (και αναμενόμενα) σχόλια...

Ποιος μείωσε ποιον;Έχεις μπερδευτεί μου φαίνεται...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζουμε ακόμα το παιχνίδι αυτό...

Είναι λογικό ειδικότητες όπως οι Π.Μ ( όχι όλοι) να θιγονται και να μην θέλουν τους τ.ε γιατί έχουν μάθει να τα υπογράφουν όλα... Θα παρακαλούσα όπως είπε και ο BAS και για να μην κλείσει τ θέμα από τ πουθενά να ηρεμησουμε..εξάλλου αν περάσει η ευρωπαϊκή νομοθεσία θα το δεχτούν όλοι... Ψάχνω ένα pdf του τεε πως θέλει να κάνει τα ΕΔ... Καλή συνέχεια

 

Υ.Γ http://docdro.id/Kd7Rf0D

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by Mitsos Ribopaido
Link to comment
Share on other sites

Δεν απαντώ σε προσβολές.

 

Τόσο μπορείς οταν τελειώνουν τα επιχειρήματα.

Συνεχίζω και επιβεβαιώνομαι, έχει διαφορά να κάνει κάποιος διάλογο από το να διαβάζει και να απαντάει σε ερωτήματα καφενείου ( η υποκουλτούρα που ανέφερα πριν είναι εμφανής ). Επειδή εγώ έχω ξεφύγει της εφηβικής ηλικίας και των φοιτητικών-μαθητικών ονείρων-ψωνισμού γιατί έτσι με έκανε η θεία- η γειτόνισσα- η γιαγιά., απλά δεν θέλω να συνεχίσω ( μειώνω τον εαυτό μου) και όχι γιατί δεν έχω επιχειρήματα. Υπάρχουν αξιόλογοι Μηχανικοί εδώ μέσα απόφοιτοι πολυτεχνείων- Τει οι οποίοι σαν επιστήμονες μπορούν να κάνουν διάλογο ( υπάρχει η σημασία της λέξης σε λεξικό ). Προτιμώ να επιλέγω τέτοιες συζητήσεις λοιπόν και αποβάλλω από πάνω μου όλα τα παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, Γυρναμε Σελιδα. Θα γινει κατι που γινεται παντου στον κοσμο εδω και χρονια. Και μαλιστα στην ελλαδα θα γινει στη συντηρητική του μορφη... Δεν ειναι πρωτογνωρο το κοινο επιμελητηριο. Ειναι ο κανονας.... Ολοι οι μηχανικοι θα εχουν δικαιωματα και θα εξελίσσονται. Το τι εκανε ο καθενας και το τι δεν εκανε στα 18 του, δεν ειναι ο απολυτος παραγοντας επαγγελματικης εξελιξης. Δεν πρεπει να ειναι ο απολυτος παραγοντας.

 

Δε θα ανακαλυψουμε τον τροχο. Παντου στον κοσμο ετσι γινεται

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως για αλλη μια φορα χαθηκε το νοημα της συζητησης και οδηγηθηκαμε σε προσωπικες αντιπαραθέσεις.

 

Απλα ενα σχόλιο σε σχεση με τη ουσια κάποιων σχολίων παραπάνω. Για να θεωρηθεί κάποιος μηχανικός στην ελλάδα, μερχι στιγμής, πρέπει να ακολουθήσει έναν συγκεκριμένο κανονα, να φοιτήσει σε μια πολυτεχνική σχολή 5ετους διάρκειας. Επείδη όπως είπα εχω συνεργαστεί με εξαιρετικούς επαγγελματίες αποφοίτους ΤΕΙ και ήταν εξαιρετικοί στη δουλεια τους γιατί πρωτίστως ήταν εξαιρετικοί και σοβαροί άνθρωποι αναγνώριζαν οτι δεν είχα ακολουθησει τον κανόνα και ορθώς δεν είχαμε τα ιδια Ε.Δ. Αλλωστε επειδή ηταν πολυ καλοι στη δουλεια τους δεν ειχαν καποιο επαγγελματικό πρόβλημα. Συνηθώς απαίτηση να θεωρούνται μηχανικοί έχουν απόφοιτοι ΤΕΙ που αντικειμενικά λόγω προσωπικων ικανοτήτων και οχι λογω πτυχίου είχαν περιορισμένο γνωστικό ορίζοντα. Δυστυχώς είναι πολλοι αυτοι που έχουν τη λογική θέλω να πάρω χωρίς να δώσω η τουλάχιστον χωρίς να δώσω ότι ο κανόνας απαιτεί. Το ΤΕΕ εχει το δικαιώμα να αλλάξει τον τρόπο αποδοσης Ε.Δ. και γίνει σεβαστός από όλους μας είτε συμφωνουμε είτε όχι.

Και μια επισήμανση. Ανα πάσα στιγμή κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ έχει το δικαιώμα να δώσει κατατακτηριες να περάσει στο πολυτεχνειο να αποφοιτησει και να θεωρηθεί μηχανικός ακολουθώντας τον κανόνα, γνωρίζω αρκετα ατομα που το έχουν κάνει .

Link to comment
Share on other sites

Και μια επισήμανση. Ανα πάσα στιγμή κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ έχει το δικαιώμα να δώσει κατατακτηριες να περάσει στο πολυτεχνειο να αποφοιτησει και να θεωρηθεί μηχανικός ακολουθώντας τον κανόνα, γνωρίζω αρκετα ατομα που το έχουν κάνει .

 8-9 Χρόνια σπουδές ? sure

Link to comment
Share on other sites

 

Απλα ενα σχόλιο σε σχεση με τη ουσια κάποιων σχολίων παραπάνω. Για να θεωρηθεί κάποιος μηχανικός στην ελλάδα, μερχι στιγμής, πρέπει να ακολουθήσει έναν συγκεκριμένο κανονα, να φοιτήσει σε μια πολυτεχνική σχολή 5ετους διάρκειας. 

 

Και μια επισήμανση. Ανα πάσα στιγμή κάποιος απόφοιτος ΤΕΙ έχει το δικαιώμα να δώσει κατατακτηριες να περάσει στο πολυτεχνειο να αποφοιτησει και να θεωρηθεί μηχανικός ακολουθώντας τον κανόνα, γνωρίζω αρκετα ατομα που το έχουν κάνει .

Συνεχίζω και επιβεβαιώνομαι. Ο απόφοιτος των σχολών ΣΤΕΦ είναι Μηχανικός όχι επειδή το θέλουν οι απόφοιτοι των σχολών αυτών αλλά επειδή έτσι είναι. 

Ο απόφοιτος του εξωτερικού με 3 χρόνια προπτυχιακό και 1 μεταπτυχιακό είτε με 4 χρόνια προτυχιακό επίσης λέγεται Μηχανικός. 

 

Επειδή δεν είμαστε φοιτητές πλέον αλλά ελπίζω σοβαροί άνθρωποι ας ξεφύγουμε παρακαλώ από παραδείγματα και υποθέσεις γελοιοτήτων και ας δούμε την πραγματικότητα είτε μας αρέσει είτε μας βολεύει είτε όχι. Οι προσωπικές πεποιθήσεις πάντως και υποθέσεις καλό θα είναι να διασταυρώνονται πριν ειπωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.