Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατεδάφιση τοίχου κάτω από πατάρι


 
magos88

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Το ότι δεν το εφαρμόζουν κάποιες ΥΔΟΜ δεν είναι λόγος να μην το διεκδικήσεις παρέχοντάς τους όλη τη σχετική νομοθεσία.

Προσωπικά το έχω κάνει σε ΥΔΟΜ που την πρώτη φορά που πήγα το άκουγαν πρώτη φορά και δεν καταλάβαιναν για τι πράγμα μιλάω. Τους πήγα όλη την παραπάνω νομοθεσία που έγραψα, τους τη διάβασα, μαζι με 2-3 αντίστοιχες Εγκρίσεις από Διαύγεια από διαφορετικές πολεοδομίες και τελικά το δέχτηκαν μια χαρά.

Άσε που νομίζω πλέον όλες το γνωρίζουν αν κρίνω από την αναζήτηση που μου βγάζει αποτελέσματα από παντού.

Επιπλέον ειδικά για το συνάδελφο που έθεσε το ερώτημα νομίζω ότι ακριβώς αυτό του πρότειναν να κάνει. Συγκεκριμένα έγραψε: "μου είπαν ότι είναι καλύτερα να το βάλω 4178 και να πάρω μια έγκριση κατεδάφισης."

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

+1 Δανάη. Εγώ το έχω κάνει σε 3 υπηρεσίες (και στις δύο ήταν η πρώτη τους φορά). Μετά από λίγη ζάλη πάντα και παραπάνω πάνε έλα έγινε η δουλειά μου. 

πατώντας μάλιστα στο άρθρο 4 παρ. 4γ  του Ν. 4067/2011 και την αναφορά στις ερωταπαντήσεις του ΥΠΕΚΑ του Σεπτεμβρίου του 2014 ότι και οι δηλωθείσες με τους γνωστούς νόμους αυθαιρεσίες θεωρούνται κριθείσες οριστικά αυθαίρετες, το έκανα ακόμη πιο απλά (χωρίς όλα τα δικαιολογητικά της Υπ Απόφασης του 2012). Με ανάληψη μηχανικού για επίβλεψη πάντα και με αυτοψία στο τέλος στις 2 από τις 3 περιπτώσεις (για τη διαπίστωση της κατεδάφισης ή επαναφοράς χρήσης).

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.