Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατεδάφιση τοίχου κάτω από πατάρι


 
magos88

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την κατεδάφιση τοίχου κάτω από ένα πατάρι. Έχω έναν πελάτη που έχει ένα τρίγωνο μπάνιο (τραπέζιο αλλά με τη μια του πλευρά σχεδόν 0,5μ). Το μήκος είναι περίπου 3 μέτρα, ενώ το πλάτος στο σημείο της εισόδου είναι περίπου 1,7μ. Ο πελάτης θέλει να μακρύνει το μπάνιο του κατά 0,5μ το πολύ για να το κάνει λίγο πιο ευρύχωρο. Το πρόβλημα μου εμένα τώρα είναι, όπως αντιλαμβάνεστε, αν το να ρίξω τον τοίχο μήκους 1,8 μέτρα θα οδηγήσει σε πτώση όλου του παταριού. Δεν γνωρίζω πως στηρίζεται και αν απλά εδράζεται στους περιμετρικούς τοίχους ή αν κρέμεται από το σενάζ τους. Γενικά λόγω του ότι έχουμε μεγάλη διαφορά μήκους/πλάτους, θεωρώ πως δεν θα έχω στατικό πρόβλημα. Σκέφτομαι παρόλα αυτά να το υποστηλώσω πίσω από το σημείο του τοίχου που θέλω να ρίξω για να δω στη συνέχεια αν δέχτηκε κάποια κάμψη.

 

Κάποια πρόταση; Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά threads εδώ, αλλά δεν βρήκα κάποιο που να με καλύπτει.  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα σωστά το όλο θέμα μπορείς να κάνεις το εξής:

  1. υποστυλώνεις το πατάρι σε κάποιο σημείο κοντά στον τοίχο που καθαιρείται,  
  2. γκρεμίζεις τον τοίχο,
  3. σπας το πατάρι στο ελεύθερο πλέον άκρο κατά 30-40 εκ., ώστε να αποκαλυφθούν τα σίδερα και ξηλώνεις το σοβά στην κάτω παρειά του,
  4. χτίζεις το νέο τοίχο έως το ύψος του παταριού,
  5. καλουπώνεις σιδερώνεις και σκυροδετείς το τμήμα της επέκτασης του παταριού ώστε να πατάει στο νέο τοίχο (εννοείται ότι δένεις τα νέα σίδερα με τα παλιά),
  6. Συνεχίζεις το κτίσιμο πάνω από το πατάρι.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αν κατάλαβα σωστά το όλο θέμα μπορείς να κάνεις το εξής:

  1. υποστυλώνεις το πατάρι σε κάποιο σημείο κοντά στον τοίχο που καθαιρείται,  
  2. γκρεμίζεις τον τοίχο,
  3. σπας το πατάρι στο ελεύθερο πλέον άκρο κατά 30-40 εκ., ώστε να αποκαλυφθούν τα σίδερα και ξηλώνεις το σοβά στην κάτω παρειά του,
  4. χτίζεις το νέο τοίχο έως το ύψος του παταριού,
  5. καλουπώνεις σιδερώνεις και σκυροδετείς το τμήμα της επέκτασης του παταριού ώστε να πατάει στο νέο τοίχο (εννοείται ότι δένεις τα νέα σίδερα με τα παλιά),
  6. Συνεχίζεις το κτίσιμο πάνω από το πατάρι.

 

Εξαιρετική η βοήθεια σου, σε ευχαριστώ. Αυτή ήταν η πρώτη λύση που σκέφτηκα, αλλά επειδή αυξάνει το κόστος αρκετά, να κάνω μια ερώτηση. Υπάρχει περίπτωση το νέο τμήμα μισού μέτρου να το καλύψω απλά με γυψοσανίδα, χωρίς να κάνω πλάκα από σκυρόδεμα; Στην ουσία η ερώτηση είναι, θα αντέξει η πλακίτσα εκείνη ως τρειέριστη ή δύσκολα; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα χρειαζομαι βοηθεια.Εχω ενα κτισμα προσφυγικο προ του 55  με καθετη και ο ιδιοκτητης θελει να το κατεδαφισει τι πρεπει να κανω? εκανα αιτηση στην ΥΔΟΜ για βεβαιωση παλαιοτητας ετσι ωστε να συνεχισω να βγαλω αδεια κατεδαφισης και μου ειπαν οτι εινα καλυτερα να το βαλω 4178 και να παρω μια εγκριση κατεδαφισης.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον σου πρότειναν να το δηλώσεις στον ν 4178 ως μετά το 1955

και μετά να βγάλεις άδεια κατεδάφισης

 

υ.γ 

αλλιώς περνάει από Αρχ. Συμβούλιο  (δες Ν 4030/11 και ΝΟΚ)

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

εσεις τι μου προτεινεται?με πιο τροπο θα μπορω να το κατεδαφισω πιο γρηγορα και μου ειπαν οτι αν βγαλω αδεια κατεδαφισης θα χρειαστει ικα ειναι η πρωτη μου κατεδαφιση  και στην  ΥΔΟΜ ο καθενας ελεγε τα δικα του αν μπορειται να μου εξηγησεται την διαδικασια πυ πρει να ακολουθησω ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση

Link to comment
Share on other sites

περίμενε το νέο νόμο αυθαιρέτων 

Όταν ισχύσει δήλωσέτο ως προ του 1975

Πλήρωσε το πρόστιμο 250€ +15 ΤΕΕ+αμοιβή δική σου 

και μετά εξέδωσε α.δ για κατεδάφιση η οποία με τον νέο νόμο απλοποιείται

γιατί καταργείται η έκδοση ε.α.δ και το τ.δ

 

Αυτό σε συμφέρει γιατί δεν χρειάζεσαι έγκριση Α.Σ ως προ του 55

(εκτός και αν πράγματι δύναται κατά το άρθρο 6 του ΝΟΚ

να προταθεί από την ΥΔΟΜ για να χαρακτηρισθεί ως αρχιτεκτονικά διατηρητέο

οπότε δεν θα γλυτώσεις την έγκριση Α.Σ) 

 

το ΙΚΑ δεν το γλυτώνεις -αλλά δεν είναι και τίποτα σπουδαίο 3 με 7 ένσημα

είναι -περίπου Χ30€=210€

 

Επειδή είσαι νέος σου θυμίζω και την απαίτηση

ν.4030, άρθρο 17

1.      Για την κατασκευή κάθε εργασίας δόμησης και τη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου του κτιρίου τηρούνται τα προβλεπόμενα από τη σχετική νομοθεσία μέτρα για την εναλλακτική διαχείριση των αποβλήτων από εκσκαφές, κατασκευές και κατεδαφίσεις, όπως εκάστοτε ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Για κατεδάφιση κτισμάτων προ του 55 απαιτείται έγκριση του Συμβουλίου αρχιτεκτονικής όπως πολύ σωστά ανέφερε και ο συνάδελφος.

Νόμιμα κτίσματα κατεδαφίζονται έπειτα από την έκδοση άδειας Δόμησης με όλα τα δικαιολογητικά που αυτή προβλέπει.

 

Υπάρχει και μια πιο εύκολη διαδικασία που αφορά κατεδάφιση αυθαιρέτων κτισμάτων. Οπότε αν τακτοποιήσεις αυθαίρετη κατοικία πριν το 75 πληρώνεις παράβολο 500 ευρώ σήμερα (250 με τον καινούριο) και μετά σύμφωνα με το άρθρο 25 του Ν.4178:

"Στις περιπτώσεις αυθαιρέτων κατασκευών, οι οποίες έχουν περαιώσει τη διαδικασία με βάση τις διατάξεις των νόμων 3775/2009 (Α΄ 122), 3843/2010 (Α΄ 62), καθώς και όσες έχουν ενταχθεί στις ρυθμίσεις του ν.4014/2011 (Α΄ 209) και του παρόντος νόμου και έχει περαιωθεί η σχετική διαδικασία ή έχει εξοφληθεί ποσοστό 30% του συνολικού ποσού προστίμου, κατά τις διατάξεις του παρόντος, επιτρέπεται, κατά παρέκκλιση από κάθε ισχύουσα διάταξη: α) η εκτέλεση εργασιών αποπεράτωσης, β) η εκτέλεση εργασιών επισκευής, οι οποίες αποβλέπουν στην υγιεινή, την αισθητική βελτίωση−αποκατάσταση, τη συνήθη συντήρησή τους και προσαρμογής κατά το εδάφιο δ΄, της παραγράφου 2 του άρθρου 13, γ) κατεδάφισης, δ) κατασκευής στέγης ή φύτευσης δώματος ε) ενίσχυσης, στ) εργασίες που προβλέπονται στις παραγράφου 2 και 3 του άρθρου 4 του ν. 4067/2012, ως αντικαθίστανται με τις διατάξεις του άρθρου 48 του παρόντος νόμου. Η εκτέλεση των παραπάνω εργασιών γίνεται ύστερα από έγκριση που δίνεται από την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης, εφόσον οι εργασίες για τις οποίες ζητείται η εκτέλεση δεν επαυξάνουν το κτίσμα σε όγκο..."

 
και από εγκύκλιο 4: 
"...εξακολουθούν να ισχύουν τα αναφερόµενα στην υπ’ αριθ. 2975/19-1-2012 υπουργική απόφαση «Καθορισµός δικαιολογητικών για τη χορήγηση έγκρισης εκτέλεσης εργασιών της παρ. 17 του άρθρου 24 του ν. 4014/2011 (ΦΕΚ 209 Α΄), όπως ισχύει» (ΦΕΚ 43 Β’) για τις εργασίες που περιγράφονται σε αυτή."
 
Στην παραπάνω απόφαση θα βρεις το έντυπο της έγκρισης και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Με αναζήτηση στη Διαύγεια για έγκριση κατεδάφισης αυθαιρέτου θα βρεις αρκετές αντίστοιχες αποφάσεις.
 
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να κάνεις απογραφή του έργου στο ΙΚΑ και σύμβαση για τη διαχείριση των αποβλήτων που θα προκύψουν.
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα 

Πολύ καλά τα λες σχετικά με τον παραπάνω τρόπο κατεδάφισης 

αλλά οι περισσότερες ΥΔΟΜ δεν την εφαρμόζουν

και ζητάνε ά.δ κατεδάφισης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.