Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη Στατικής Επάρκειας και Νόμοι Αυθαιρέτων.


da-mi

Recommended Posts

Βάζω "φυτιλιές" στις ωραιότατες κι ανέφικτες στην πιάτσα αμοιβές που αναφέρετε....

Πάντα και παντού και για τα πάντα, θα υπάρχουν "κόπανοι" που θα προσελκύουν την πλειονότητα των πελατών.....

Αλλά εσείς κάνετε ότι, δεν τα βλέπετε.....

Αγαπητοί φίλοι δεν είναι "τρολάρισμα", είναι η πραγματικότητα σε όλο της το μεγαλείο.....

 

Δίκαιο έχεις Ιάσονα, αλλά προτιμώ 10 δουλειές των 3-4.000 Ευρώ παρά 50 των 500-800 όλα μέσα....

 

Ο πελάτης που ψάχνει τα 500άρια αμοιβή μηχανικού, θα πάρει και ρύθμιση των 500 ευρώ....μέχρι και έγχρωμα σχέδια κ 3D rendering τους δίνω για να δελεάσω...

 

Πιστεύω όλοι μας έχουμε δει δουλειές με διαγράμμιση της εγκεκριμένης κάτοψης χωρίς καν τη χρήση χάρακα , με εμβαδομέτρηση στο περίπου κ χωρίς διαστάσεις της διαγράμμισης κτλ κτλ...ε αυτοί δικαίως ζητάνε 300 Ευρώ και όταν κάποτε πάει να κάνει μεταβίβαση να μου σφυρίξει κλέφτικα αν η ρύθμιση ειναι σωστή ακόμα και στις διαστάσεις......άσε τον υπολογισμό του προστίμου και τα Φ.Κ......ούτε καν σωστές διαστάσεις.....έλεος δλδ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά την ΜΣΕ είναι επιβεβλημένες οι ενισχύσεις; Βγαίνει από κάπου τέτοιο συμπέρασμα; Δεν νομίζω. Έχω την εντύπωση ότι θα είναι σαν τα ΠΕΑ, που βγαίνει ένα κτίριο ενεργοβόρο π.χ. "Ζ" και μετά τι;  Λάθος κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Μετά την ΜΣΕ είναι επιβεβλημένες οι ενισχύσεις; Βγαίνει από κάπου τέτοιο συμπέρασμα; Δεν νομίζω. Έχω την εντύπωση ότι θα είναι σαν τα ΠΕΑ, που βγαίνει ένα κτίριο ενεργοβόρο π.χ. "Ζ" και μετά τι;  Λάθος κατάλαβα;

 

Είναι δυνατόν μετά τη ΜΣΕ να κρίνεται το κτίριο στατικά ανεπαρκές και να μην είναι επιβεβλημένες οι ενισχύσεις?!?!

 

Δλδ εν γνώση του ο Νομοθέτης θα επιτρέπει τη διαβίωση σε επικίνδυνα κτίρια?!?!?!

 

Δεν υπάρχει περίπτωση...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει αυτή η ιστορία με τη Στατική Επάρκεια έχει καταντήσει αστεία.

Συμφωνώ κι εγώ ότι το θέμα είναι σοβαρό αλλά ακρίβως γι αυτό το λόγο πρέπει να αντιμετωπιστεί και με τη δέουσα σοβαρότητα.

Είπανε τώρα πάρτε όλοι μια στατική επάρκεια και άιντε.Ώρες ώρες πραγματικά σκέφτομαι ότι αυτοί που νομοθετούν δεν έχουν την παραμικρή ιδέα τι σημαίνει μελέτη στατικής επάρκειας.

 

Και φυσικά είτε επειδή δεν έχουν ιδέα είτε επίτηδες (δεν ξέρω) το περνάνε με τέτοιο τρόπο που οι μόνοι που αγχώθηκαν είναι οι μηχανικοί. Οι ιδιοκτήτες ακόμη και αυτό το τόσο σοβαρό το αντιμετωπίζουν και θα συνεχίσουν να το αντιμετωπίζουν σαν ένα ακόμα χαρτί που τους φορτώσαν υποχρεωτικά. Το καλό το κράτος μας μείωσε τα πρόστιμα και οι κακοί μηχανικοι ζητάνε παραπάνω αμοιβές. Δείτε και τα δημοσιεύματα των εφημερήδων, χαμός με τα νέα σούπερ μειωμένα πρόστιμα, κανένας λόγος για τις αυξημένες υποχρεώσεις. Άντε να πείσεις μετα τον ιδιοκτήτη που περίμενε 1 χρόνο το νέο ευνοϊκό νόμο ότι ναι μεν το πρόστιμο από 5 θα γίνει 3 αλλά πρέπει να κάνεις και άλλα πράγματα που κοστίζουν 10.

 

Όσον αφορά τις επεμβάσεις, φυσικά και δεν αναφέρει τίποτα στο νόμο όπως ούτε και στου προηγούμενους και κατα τη γνώμη μου θα αργήσει πολύ και αυτό επίτηδες. Δεν γίνεται βλέπεις να τα κάνουμε όλα μαζι. Ξεκίνησε ή ιστορία με τους ημιυπαίθριους (τότε νομίζαν ότι ξεμπερδεύουνε), μετά ηρθαν 4014-4178. Και αφού μπήκανε τα πολεοδομικά πρόστιμα είπανε ας μη τους ζορίσουμε άλλο και εφήυραν τα ΔΕΔΟΤΑ. Τώρα και 5 χρόνια μετά σου λέει ώπ πρέπει να κάνεις και μια μελέτη στατικής επάρκειας (έτσι να υπάρχει). Μετά από καμιά 10ετία και να μου το θυμηθείτε θα πούνε εφαρμώστε τώρα τις μελέτες υποχρεωτικά και θα γελάσει και ο κάθε πικραμένος. Και όλα αυτά για το γκαράζ της κυρα Κούλας που λέει και ο Τερυ που άμα μου τα λεγαν όλα αυτά απο την αρχή θα το δινα μια να πέσει και κανένα πρόστιμο δε θα πληρωνώταν.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

σε αλλες χωρες της ευρωπης υπαρχουν αντιστοιχοι νομοι τακτοποιησης αυθαιρετων?

εκει τι κανουν στο αντιστοιχο στατικο κομματι?

υπαρχει προβλεψη μελετης στατικης επαρκειας?

εχει καποιος συναδερφος εικονα?

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα μας κάνανε εισπράκτορες του κράτους, και σταδιακά μας φορτώνουν όλες τις αμαρτίες του παρελθόντος.

 

Και μπορεί κάποιοι να σου λένε ότι αν δε μπορείς μην αναλαμβάνεις τη ΜΣΕ, αλλά στο διώροφο του 1985, που όπως λέει ο γενναίος συνάδελφος Τέρυ  θα αναλάβει ,  θα εξηγήσει στην κ. Μαρία ότι πέρα από το κόστος δοκιμίων και συναφών, αμοιβής μηχανικού κτλ θα γίνει το διώροφο κόσκινο με τις ενισχύσεις υποστυλωμάτων και θεμελίων??? 

Και καλά όταν μπορεί να γίνει ενίσχυση. Όταν δεν μπορεί και θέλει γκρέμισμα?

 

Αντί να μπερδεύουν πρόστιμα αυθαιρέτων με στατικές επάρκειας ας βάλουν πρώτα υποχρεωτικά τους αυθαιρετούντες να ασφαλίσουν τα αυθαίρετά τους έναντι κάθε ζημιάς έως ότου αναγκαστούν ή να τα γκρεμίσουν ή να τα ενισχύσουν.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Αντί να μπερδεύουν πρόστιμα αυθαιρέτων με στατικές επάρκειας ας βάλουν πρώτα υποχρεωτικά τους αυθαιρετούντες να ασφαλίσουν τα αυθαίρετά τους έναντι κάθε ζημιάς έως ότου αναγκαστούν ή να τα γκρεμίσουν ή να τα ενισχύσουν.....

Νομιζω τελικά αυτό είναι το νόημα της στατικής επάρκειας. Οι ασφαλιστικές εταιρείες είχαν θέμα με τις αυθαίρετες κατασκευές στα κτίρια ακόμα και σε καινούριες κατασκευές. Τώρα θα έχουν επιτέλους δεδομένη την επικινδυνότητα του κτιρίου και θα προσαρμόζουν ανάλογα το υψος των ασφάλιστρων.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον thread με σοβαρές απόψεις που μας θυμίζουν ότι ...υπάρχουν και άλλοι σαν και εμάς.

Η κουβέντα περί αμοιβών νομίζω αφορά το ...core members section για πολλούς λόγους. Ίσως θα άξιζε ένα thread γι αυτό μόνο, αφού όμως αρχίσει η εφαρμογή του Νόμου ή έστω αφού διαβάσουμε τις εφαρμοστικές αποφάσεις κλπ.

Edited by sarcs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και ασφαλως παρατηρησατε οτι διαφοροποιειται απο τις διαταξεις της Υπουργικης Αποφασης ΦΕΚ Β 350/2016 (εφαρμογη ΚΑΝΕΠΕ κ.λ.π )

Θυμαστε που συζητουσαμε αν η εν λογω ΥΑ εφαρμοζεται στα αυθαιρετα;;;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Αντί να μπερδεύουν πρόστιμα αυθαιρέτων με στατικές επάρκειας ας βάλουν πρώτα υποχρεωτικά τους αυθαιρετούντες να ασφαλίσουν τα αυθαίρετά τους έναντι κάθε ζημιάς έως ότου αναγκαστούν ή να τα γκρεμίσουν ή να τα ενισχύσουν.....

Ποιος θα τα ασφαλίσει και αν ναι με τι κόστος (οταν γίνεται ο κακός χαμός στους φέροντες οργανισμούς 10-20-30-40 χρόνων?).Ποιος θα έχει τα λεφτά και δεν θα πεί Άι σιχτίρ και

 

Συνάδελφε KF+1000 για το ποστ σου.Δες και το δικό μου #727. http://www.michanikos.gr/topic/47606-νέο-νομοσχέδιο-για-τα-αυθαίρετα/page-73

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.