Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναθεωρηση του ΓΠΣ Πυλαίας


Recommended Posts

[με την βοηθεια του καν 62 και του ακις 73]

 τους ευχαριστώ

 

ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ
Αριθμ. οικ. 19663
  Αναθεώρηση του Γενικού Πολεοδομικού Σχεδί-
ου (Γ.Π.Σ.) της Δημοτικής Ενότητας Πυλαίας του
Δήμου Πυλαίας - Χορτιάτη (Ν. Θεσσαλονίκης)

 

ΦΕΚ ΑΑΠ 123/2017

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η αναθεώρηση θα είχε μεγάλη αξία, μόνο αν προχωρούσαν και στην  κατασκευή της "μαρίνας" , όπως προτείνεται από τον δήμο και χρονολογείται, η σχεδίαση της, από το 1990 που έγινε και η οριοθέτηση της παραλίας (και πιθανότατα σήμερα τα ορόσημα της οριοθέτησης από την ΚΕΔ να μην είναι και χρήσιμα επειδή είναι στο μικρό ΗΑΤΤ "Πατριαρχικό" ). Η Μαρίνα τοποθετείται κάπου απέναντι από το ΙΚΕΑ προς αεροδρόμιο.

 

 

Με την ευκαιρία θέλω για τους φίλους συν. από Θεσσαλονίκη να Ξαναδώσω τις συντ/νες του σταυρού στον Κεντρικό τρούλου (ορατός σχεδόν  από παντού) της εκκλησίας στη οδό Σταγειρίτη : Χ=138181,00, Υ=733537,22 

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Από μία ...."διαγώνια ανάγνωση" που έκανα φαίνεται πως αυτό το ΓΠΣ προβλέπει  να γίνει σίγουρα μία επέκταση (εγώ όμως πιστεύω πως δεν θα γίνει) και αυτή  είναι γύρο από τον οικισμό "Γαλήνη" (μετά την τάφρο και πίσω από το σχολικό συγκρότημα & Μουσικό σχολείο κλπ), όπως αυτό φαίνεται και στις σελίδες 1077 & 1083 δηλαδή ανάμεσα στην τάφρο και περιφερειακή οδό (κόκκινη φαρδιά γραμμή). 

 

Το σημείο της μαρίνας φαίνεται στην σελ. 1087.

 

 Αν κάποιος έβγαλε από το ΦΕΚ ή από υπηρεσίες  περισσότερες πληροφορίες... ας μας τις μεταφέρει. 

Το σημείο της μαρίνας φαίνεται στην σελ. 1087

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

τώρα τελευταία βρέθηκα με μία παρέα που συζητούσαν για τα μεγάλα σχέδια που είχε κάποτε, για την μαρίνα του, ο Δήμαρχος Πυλαίας - Πανοράματος (βλέπετε έρχονται και εκλογές). Θυμήθηκα λοιπόν πως πριν περίπου ενάμιση χρόνο ο φίλος μας ο Δημήτρης μας έδωσε και το νέο αναθεωρημένο ΓΠΣ  του δήμου. 

Εγώ τότε έγραψα, όπως φαίνεται και παραπάνω,  ... .."Αυτή η αναθεώρηση θα είχε μεγάλη αξία, μόνο αν προχωρούσαν και στην  κατασκευή της "μαρίνας" , όπως προτείνεται από τον δήμο κλπ, κλπ". 

Πέρασαν από τότε, δηλαδή από την παρουσίαση των σχεδίων, κοντά δύο χρόνια!!!!! .... Ελλάδα των επενδύσεων!!!

Ευτυχώς που δεν αγοράσαμε, προπάντων ο Δημήτρης, κανένα σκάφος ή και φουσκωτό  για να το αράξουμαι  στην "μαρίνα" που ΘΑΑΑ κατασκευαζόταν . 

 

Link to comment
Share on other sites

εσυ λες για τα -μονον - δυο χρονια  της   ...μαρινας...

και τι θα έλεγες

που συζηταμε για τα υδροπλανα πανω απο 10 χρονια...

Εχεις μετρησει ποσοι υπουργοι  εχουν υποσχεθει την λειτουργια τους "το επόμενο καλοκαιρι":mrgreen:

τις καλησπερες μου

 

Link to comment
Share on other sites

......Τουλάχιστον τα ϋδροπλάνα δεν είχαν οικονομικό κόστος. Απλά αυτές οι υποσχέσεις ήταν ο "σανός" που μας τάϊσαν (τι σανός και αυτός). Εκείνη όμως η "υποθαλάσσια"...που πληρώσαμε τον εργολάβο 270 εκατομμύρια, γιατί ΘΑΑΑΑ  έκανε το έργο, λέει, αλλά δεεεεν το έκανε το έργο. ..... Τι νομικά και αυτά !!!! 

Τουλάχιστον τώρα με τις εκλογές, λέω εγώ, θα ρίξουν σίγουρα λίγη μπογιά στους δρόμους για να ξέρουμε που πηγαίνουμε. Η μπογιά (πρέπει όμως να έχει και λίγο φώσφορο) είναι το πιο φθηνό υλικό στην οδοποιία. 

Πολύ Σανό έχουμε φάει!!!!! Όχι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Βρε καλώς τον!! ....... Το 2017, όπως βλέπω, ξανά έγραψες σ' αυτήν την ενότητα. 

Τι έγραψα εγώ τότε? Δεν θα γίνει τίποτα! Ίσως όμως κάτι να ακούσουμε να λεν στις δημοτικές εκλογές του Οκτωβρίου.

Ο δήμος ότι ήταν να κάνει το έκανε.

Κοντά 1000στρέματα επέκταση (εγώ τα πασσάλωσα όλους τους δρόμους), μία μεγάλη διευθέτηση εκεί που σήμερα είναι η κυκλική κίνηση, δίπλα στο γήπεδο Πυλαίας εκεί που ήταν τα ρέματα.

Χρωστάει όμως ακόμη και έναν μεγάλο κόμβο, με κυκλική κίνηση, στην προέκταση της Εγνατίας προς Αιακού - Τσέλιου & προς Σταγειρίτη, πάνω ακριβώς στην συμβολή δύο ρεμάτων με την περιφερειακή τάφρο. 

 

Τα σχέδια αυτά υπάρχουν στην Τ.Υ. του Δήμο Πυλαίας.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.