Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατάτμηση γηπέδου και δόμηση (ιδιωτική δασική έκταση και "καθαρό")


ahav

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Επισκέπτομαι χρόνια τη σελίδα σας, αλλά είναι η πρώτη φορά που κάνω ανάρτηση. Έχω την εξής απορία: 

 

Συντρέχουν οι προϋποθέσεις κατάτμησης σε ενιαίο γήπεδο 100 στρεμμάτων όπου υφίσταται ιδιωτική δασική έκταση 80 στρεμμάτων εφαπτόμενη κατά 125 μέτρα σε κοινόχρηστο δρόμο (χαρακτηρισμένος) και τα υπόλοιπα 20 στρέμματα χαρακτηρισμένα ως μη δασικά βρίσκονται εσωτερικά του γηπέδου; Με λίγα λόγια μπορώ να χτίσω στα 20 στρέμματα με την παρ. 5 του άρθρου 10 του Ν.3212/2003 κτήριο (20/4=5, 5χ200=1000) 1000 - 15% = 850 τμ ή 400 τμ (200+80+40+40+40) ή μόνο 200 τμ ή υπάρχει άλλη περίπτωση;

 

Η έκταση βρίσκεται σε περιοχή όπου η αρτιότητα κατά κανόνα σήμερα είναι 4 στρέμματα.

 

Θεωρώντας ότι είναι νόμιμα αυτοτελές από το 1970.

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

400 τμ. χτιζεις σιγουρα

 

Για την εφαρμογη του 3212 θα πρεπει να ειναι δυνατη η κατατμηση σε αρτια και οικοδομησιμα

 

Ομως,

εχεις υποχρεωση τηρησης αποστασης 10 μ. απο την δασικη εκταση, χωρις καμμια παρεκκλιση

Αρα, πιθανον να μη  ειναι δυνατη η κατατμηση με την εννοια που θελει ο 3212

 

δες τα ΠΜ

 

και βαλε την ιδιοτητα σου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

 

Τα 10 μέτρα τήρησης απόστασης για δόμηση από τη δασική έκταση δε με ενοχλούν...

 

Η κατάτμηση με ενδιαφέρει αν γίνεται, προκειμένου να αυξήσω την επιτρεπόμενη δόμηση. Έχω μεγάλα περιθώρια για τήρηση αποστάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τόσο απλό έχοντας το 80% ιδιωτική δασική έκταση στο γεωτεμάχιο και ούτε μπορείς προφορικά να πεις ότι συντρέχουν οι προυποθέσεις κατάτμησης οπότε κάνεις χρήση του τελευταίου εδαφίου της παρ. 1β άρθρου 6 ΦΕΚ 270/Δ/85 όπως ισχύει:

"Για γήπεδα με εμβαδόν πολλαπλάσιο του αρτίου, για τα οποία συντρέχουν οι προϋποθέσεις κατάτμησης, η μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια κτιρίου ισούται με το άθροισμα του εμβαδού των κτιρίων που θα επιτρεπόταν να ανεγερθούν σε κάθε γήπεδο μετά την κατάτμηση, μειωμένη κατά 15 % και υπό τις προϋποθέσεις ότι: 
α) θα ανεγερθεί μια οικοδομή και 
β) το γήπεδο θα παραμείνει ενιαίο. 
Μεταβιβάσεις κατά παράβαση των προϋποθέσεων αυτών είναι αυτοδικαίως άκυρες". 
 

Θεωρώ δεδομένο ότι η αναφορά στο ιδιωτικό δάσος έχει προέλθει από πράξη χαρακτηρισμού του αρμόδιου Δασαρχείου και δεν είναι απλά μια δική σου κρίση.

Με δεδομένο αυτό σε παραπέμπω στο άρθρο 72 Ν 998/78 και στα πλαίσια γενικών απαντήσεων στο παρόν νήμα διατηρώ σοβαρές επιφυλάξεις για το αν προβλέπεται από τη δασική νομοθεσία (ακόμη και αν το αν το Δημόσιο δεν ασκήσει το δικαίωμα προτιμήσεως ή παρέλθουν του ενός ή τεσσάρων μηνών κατά τα προβλεπόμενα στο παραπάνω άρθρο).

Το θέμα σου χρήζει περαιτέρω έρευνας από το μηχανικό σου σε συνδυασμό με το αρμόδιο Δασαρχείο.

Επιπλέον, δες στους προσωρινούς δασικούς χάρτες αν η έκτασή πως έχει χαρακτηριστεί, διότι διανύουμε περίοδο άσκησης αντιρρήσεων επί περιεχομένου δασικών χαρτών.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

 

"κάνεις χρήση του τελευταίου εδαφίου της παρ. 1β άρθρου 6 ΦΕΚ 270/Δ/85 όπως ισχύει"        σύμφωνα με αυτό χτίζω 400τμ.

 

Οπότε πάω στην οικεία τεχνική υπηρεσία ή πολεοδομία και είναι στην ευχέρειά τους να μου πουν τι χτίζω; Έχω σίγουρα τα 400 τμ οπότε ρωτάω για τα 850 τμ σύμφωνα με τον 3212; Λογικά θα μου πουν τη χειρότερη περίπτωση δηλαδή 400 τμ...

 

Pavlos33 δεν είχα υπ' όψη μου το άρθρο 72 του 998 αλλά όπως πολύ σωστά το έθεσες σύμφωνα με τα προβλεπόμενα, μπορώ να μεταβιβάσω μόνο τη μη δασική έκταση στην οποία δομούνται τα 400τμ για να μη χάσω χρόνο με τη γραφειοκρατεία του 1ος ή των 4ων μηνών ή θα πρέπει να μεταβιβασθεί αυτοτελώς όλο μαζί (100 στρέμματα); 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

...

 

Οπότε πάω στην οικεία τεχνική υπηρεσία ή πολεοδομία και είναι στην ευχέρειά τους να μου πουν τι χτίζω;...

αν καταφέρεις και σου πουν (γράψουν για να είναι υπεύθυνη η απάντηση και όχι ανεύθυνη) να μας το πεις κι εμας. Ενημερωτικά προφορικά ότι πει υπάλληλος σε ΥΔΟΜ δεν έχει καμία ισχύ αν δεν είναι γραπτό. Και δεν απαντούν ποτέ γραπτά σε προφορικές ερωτήσεις. 

 

Αγαπητέ 99% θα χρειαστεί να πας σε τεχνικό γραφείο να αναθέσεις το ζήτημα σου κι αφού δουν τίτλους, την γη και ότι σχέδια έχεις θα σε κατευθύνουν τις δυνατότητες μέγιστης αξιοποίησης που έχει το γεωτεμάχιο σου.

Link to comment
Share on other sites

Για συντομία λόγου...

Έγραψα ρωτάω αλλά φυσικά εννοούσα να κάνω αίτηση για να πάρω γραπτή βεβαίωση. Στην Ελλάδα ζούμε!!

 

 

Ευχαριστώ αλλά πρέπει να βρω και κατάλληλο τεχνικό γραφείο γιατί όπως βλέπω είναι μπερδεμένα πολύ νομικά τα πράγματα και δε θα ξέρουν αν δεν έχουν αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.