Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

τι ειδους αδεια για κτιστη περιφραξη σε οικόπεδο


Recommended Posts

γεια σας, καλημέρα, θα ήθελα να μαθω σε οικόπεδο (μπήκε προσφατα στο σχεδιο) αν επιτρέπεται να κτιστεί κτιστός τοίχος (περίφραξη) στη μια πλευρα υψους περίπου 80 πόντων και με τι είδους άδεια?

Στις άλλες πλευρές υπήρχε η περίφραξη, το οικόπεδο τωρα πια, βρισκεται σε περιοχή που επί επταετίας είχε δοθεί άδεια να κτιστούν μικρές κατοικίες. Ο ιδιοκτήτης τότε στις 2 πλευρές είχε κτίσει τοίχο από πλίνθους, υψους 80εκ και από πάνω κάγκελο υψους 50 πόντους. Στην μια πλευρά όμως σύνορο με το διπλανό οικόπεδο δεν είχε κτιστεί το τοιχάκι. Οπότε τι άδεια απαιτείται σήμερα για να κτιστεί όμοιο τοιχάκι σε αυτό?

 

(μεσολαβεί διάβασμα ΝΟΚ)

Κατόπιν βρήκα. ΝΟΚ, αρθ. 4 παρ 1 (αδειες δόμησης)

το

"η. Περιτοιχίσεις και περιφράξεις που δεν ορίζονται με την παρ.3ζ."  οτι επιτρέπονται οι κατασκευές δηλαδή, ζητείται όμως άδεια δόμησης, αν οι κατασκευές δεν ορίζονται με την παρ. 3ζ.

και η 3ζ. γραφει:

"ζ. Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός μέτρου (1,00 μ.) ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό χωρίς χρήση σενάζ, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές. Επίσης, επιτρέπεται οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου."

δηλαδή καταλαβαίνω οτι για "απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός μέτρου" δεν απαιτείται άδεια δόμησης, δεν απαιτείται έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

 

Τώρα έχω δύο ερωτήσεις!

δηλαδή αν κτίσω την "περιτοίχιση" από τσιμέντο ή πλίνθους δεν μπορώ να το κάνω με το 3 ?

(ενημερωση ΥΠΔΟΜ τουλάχιστον 48 ώρες πριν).

Μα σοβαρά όταν λέει λιθοδομή, μόνο φυσική πέτρα ενοεί????

 

 

και β)

 

το β) μου γεννήθηκε αργότερα καθως βλέπω τη συγχρονη νομοθεσια που αφορα τις "αδειες δομησης"...

και βλέπω οτι σε εντυπο που υπαρχει στα downloads και αφορα την αίτηση για "αντικατασταση κιγκλιδωμάτων", μια άλλη εργασία που με αφορά,

το 3ζ, οπως περίγραφε ο ΝΟΚ δεν εμφανίζεται πια στις περιγραφόμενες εργασίες που επιτρέπονται με "48 ενημέρωση" Σικ.

Τι ισχύει.... δεν μπορω πια να αιτηθώ την περιτοίχηση οικοπέδου που οι δυο πλευρές έχουν κτιστή περιτοίχηση , η μια δεν μας απασχολεί ουτε τον ιδιοκτήτη, την 4η που μου ζήτησε οτι "αν μπορεί να χτίσει μια μικρή περίφραξη, αν μπορεί, θα του πω οχι, θα του πω οτι θέλει κανονική άδεια δόμησης?????

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μου χει τύχει, έχω την ίδια απορία...

 

Μέχρι ποιό "κατασκευαστικό όριο" μας καλύπτει η μικρής κλίμακας;

 

α) απλή περιτοίχιση = τοποθετώ μαζεμένς πέτρες τη μια πανω στην άλλη;

β) κονίσμα δε θα χρησιμοποιήσω; ("λάσπη")

γ) ένα σεναζάκι δε θα κάνω;

 

Απ'τη στιγμή που στο ΙΚΑ κάνεις έναρξη, οπως και να χει, που το πρόβλημα;

 

δ) σε ποιον να πείς οτι χρειάζεται κανονική άδεια δόμησης για μια περίφραξη απο σκυρόδεμα και να μη σε κράξει...

 

Υ.Γ. στη πράξη βεβαια στην επαρχεια, το 95% "βγάζει" μια άδεια περίφραξης απλης περιτοίχισης και ρίχνει ομορφα κι ωραια το θεμελιο, τους τσιμεντολιθους, τα σεναζ του και πάει λέγοντας...

Link to comment
Share on other sites

..... δεν ξερω καθόλου.

δηλαδη για να χτιστει ενα τοιχακι θελει αδεια εγκριση εργασιων μικρης κλιμακας ;

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα που βάζει ο Arche ( ο cane αυτό πρέπει να το ξέρει). Προσοχή στα νέα όρια των οικοπέδων που προκύπτουν μετά από μία κύρωση πράξης εφαρμογής. Εξετάζεις αν η μελέτη της Π.Ε.σεβάστηκε τα παλαιά τοιχία (δηλ αν κράτησε τα όρια), που δεν είναι πάντα απαραίτητο. Αυτό φυσικά φαίνεται από την εφαρμογή των συντ/νων των νέων οικοπέδων. Πρέπει να γίνει οπωσδήποτε ο έλεγχος. Το ύψος των τοίχων το προβλέπει πάντα το διάταγμα με τους όρους δόμησης που συνοδεύει την Π.Ε. Αν δεν υπάρχουν (είναι απίθανο) τότε  αναζητάς τον ΝΟΚ ή ΓΟΚ κλπ. Αν υπάρχουν ρυμοτομούμενα ίσως ο δήμος ζητήσει (όχι πάντα) και συμβολαιογραφική πράξη παραχώρησης.

 

Ό,τι εργασία γίνεται, προπάντων, εντός σχεδίου χρειάζεται Οκ. άδεια.

Link to comment
Share on other sites

πουφ μπαφιασα

Επειδή δεν μου χει τύχει, έχω την ίδια απορία...

 

Μέχρι ποιό "κατασκευαστικό όριο" μας καλύπτει η μικρής κλίμακας;

 

α) απλή περιτοίχιση = τοποθετώ μαζεμένς πέτρες τη μια πανω στην άλλη;

β) κονίσμα δε θα χρησιμοποιήσω; ("λάσπη")

γ) ένα σεναζάκι δε θα κάνω;

 

Απ'τη στιγμή που στο ΙΚΑ κάνεις έναρξη, οπως και να χει, που το πρόβλημα;  δεν νομιζω οτι κανω εναρξη για 48 ωρη ενημέρωση

 

δ) σε ποιον να πείς οτι χρειάζεται κανονική άδεια δόμησης για μια περίφραξη απο σκυρόδεμα και να μη σε κράξει... μα δεν το βρηκα ακομα οτι θέλει κανονική άδεια

 

Υ.Γ. στη πράξη βεβαια στην επαρχεια, το 95% "βγάζει" μια άδεια περίφραξης απλης περιτοίχισης και ρίχνει ομορφα κι ωραια το θεμελιο, τους τσιμεντολιθους, τα σεναζ του και πάει λέγοντας... αυτήν θέλω την άδεια περίφραξης απλής περιτοίχισης. Αυτή ποια  άδεια είναι ?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμμη δικο μου λάθος!

 

Απο βιασύνη, δεν είδα πως μιλάμε για εντός σχεδίου. Δυστυχώς θέλεις κανονική άδεια. Αδεια δόμησης περίφραξης θα βαφτιστεί. Με τοπογραφικο άδειας δόμησης, αμοιβές κανονικά...

 

Οπως απάντησε ο εμπειρότερος nbr, προσοχή στο τελικό εμβαδό ιδιοκτησίας. Πιθανόν να έχει προκύψει απ'τις υφιστάμενες περιφράξεις, αλλά μπορει και όχι.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει θα κοιτάξω την πράξη εφαρμογής αν ζητάει τμήματα "οικοπέδου" νομίζω πια.

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας Kane και nbr.

πάντως πιστευω για την μια εργασία, την αντικατάσταση κιγλιδώματος η τουλάχιστον 48 ωρών ειδοποίηση της ΥΔΟΜ που να γνωστοποιείθεί στο οικείο Αστυ. Τμη. με καλύπτει.

Φαντάζομαι το Αστυνομικό τμήμα το ειδοποιεί η ΥΔΟΜ?

Και ακόμα την ΥΔΟΜ ο 4067 αναφέρει της γνωστοποιεί ο ιδιοκτήτης, ο Μηχανικός μπορεί? Θέλει εξουσιοδότηση?

Ακόμα ένα τελευταίο στο φύλλο που γνωστοποιούμε την εργασία της ΥΔΟΜ αναφέρει την λέξη Αντίκλητος θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποιος αντίκλητος τι σημαίνει?

Link to comment
Share on other sites

 

Φαντάζομαι το Αστυνομικό τμήμα το ειδοποιεί η ΥΔΟΜ?

Και ακόμα την ΥΔΟΜ ο 4067 αναφέρει της γνωστοποιεί ο ιδιοκτήτης, ο Μηχανικός μπορεί? Θέλει εξουσιοδότηση?

 

 

Στην τοπική υπηρεσία Δόμησης έχω καταθέσει ως μηχανικός 48ωρη αλλά με γνήσιο της υπογραφής του ιδιοκτήτη από ΚΕΠ. Για την γνωστοποίηση στο αστυνομικό τμήμα δεν ασχολείται η ΥΔΟΜ, πας στον αξιωματικό υπηρεσίας και απλά καταγράφει σε ένα βιβλίο τη 48ωρη και σου ζητάει και ένα τηλέφωνο υπευθύνου για επικοινωνία. Αν δεν έχει κόσμο στο τμήμα είναι 2 λεπτά υπόθεση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε ευχαριστω :)

Καλημερα επειδη εχω ακριβως την ιδια περιπτωση μπορεις να μου πεις αν κατεληξες τελικα τι χρειαζεται?

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.