Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υγειονομικοί όροι και προϋποθέσεις λειτουργίας επιχειρήσεων τροφίμων και ποτών


Engineer

Recommended Posts

Δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ Β’ 2161 η απόφαση με Αριθμ. Υ1γ/Γ.Π/οικ.47829/23-06-2017 με την οποία ρυθμίζονται οι αναγκαίοι υγειονομικοί όροι και προϋποθέσεις για τη λειτουργία επιχειρήσεων τροφίμων και ποτών.

 

Η νέα υγειονομική διάταξη εδώ: http://www.michaniko...ποικ47829-2017/

 

Click here to view the είδηση

Link to comment
Share on other sites

Από το 2012 έχω βαρεθεί να μελετώ σχετικές αποφάσεις.

Όλο τα ίδια και τα ίδια..

Δεν έχουν με κάτι άλλο να ασχοληθούν?

Τάχα μου απλοποιήσεις αλλά οι έλεγχοι καλά κρατούν για να μη χάνουν τα προνόμιά τους κάποιες υπηρεσίες...... Το σύστημα συνεχίζει να λυσσομανά....

Link to comment
Share on other sites

Από το 2012 έχω βαρεθεί να μελετώ σχετικές αποφάσεις.

Όλο τα ίδια και τα ίδια..

Δεν έχουν με κάτι άλλο να ασχοληθούν?

Τάχα μου απλοποιήσεις αλλά οι έλεγχοι καλά κρατούν για να μη χάνουν τα προνόμιά τους κάποιες υπηρεσίες...... Το σύστημα συνεχίζει να λυσσομανά....

 

Δεν θα έπρεπε να γίνονται έλεγχοι;(!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως θα έπρεπε να γίνονται έλεγχοι, αλλά θα έπρεπε να υπάρχει και ξεκάθαρη νομοθεσία για το αντικείμενο.

Πλέον κάθε εβδομάδα δημοσιεύεται και μια νέα ΥΑ, ΦΕΚ, εγκύκλιος κτλ. Επίσης εμπλέκονται διαφορετικές υπηρεσίες με διαφορετική νομοθεσία η καθεμία (δήμος, περιφέρεια, υγειονομικό, πολεοδομία, πυροσβεστική) και το νομοθετικό πλαίσιο είναι το λιγότερο δαιδαλώδες...

Τελικά δεν ξέρω καθόλου αν το σύστημα της γνωστοποίησης είναι απλούστερο από το προγενέστερο της αδειοδότησης...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Με βάση το ΦΕΚ 526 β για εργαστήρια τροφίμων και ποτών, ορίζονταν συγκεκριμένα τ.μ. για το διαμέρισμα παρασκευής (50) , για το διαμέρισμα πλύσεως και τα λοιπά. Στο νέο νόμο ΦΕΚ 2161  Β δεν βλέπω κάποιο αντίστοιχο περιορισμό σε τ.μ. στο άρθρο 11, ή μου διαφεύγει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.