Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράταση μέχρι 30/11 στις εισφορές του 2016 για το τέως ΕΤΑΑ εξετάσει ο ΕΦΚΑ


Engineer

Recommended Posts

Παρατάσεις, διακανονισμούς και λοιπές διευκολύνσεις μόνο για όσους έκαναν έναρξη επαγγέλματος, γραφείου, εταιρίας κ.λπ. από 01/01/2017 και μετά...οι υπόλοιποι να τα πληρώσουν μαζεμένα!

Αλλά ξέχασα εμείς είμαστε τα κορόιδα που πληρώνουμε...

ρε φιλε εσυ εχεις και πληρωνεις ... δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωσει καποιος να μην εχει ;;; δεν εχουν ολοι ετοιμες δουλειες ουτε εχουν απο αλλου βοηθεια ... μην τα ισοπεδώνουμε ολα ... στην ζωη υπαρχουν και αναποδιες και εκει το κρατος πρεπει να βρισκει λυσεις που ειναι δικαιες για ολους .. και μην ξεχνας οτι οσο καιρο δεν πληρωνω ή ακομα και τωρα που πληρωνω τα τρεχοντα ασφάλιστρα δεν εχω ασφαλιστικη κάλυψη... δηλαδη αν τα πληρωσω τωρα με τις προσαυξησεις ποιος θα μου δωσει πισω οτι πληρωνα τοσα χρονια απο την τσεπη μου ; δεν καταλαβαινω πχ γιατι να πληρωνω αναδρομια τα ασφαλειστρα για την υγεια αφου τοσα χρονια δεν ειχα κάλυψη ;;; ή γιατι να πληρωσω για συνταξη καποιο ποσο οταν αντικημενικα δεν εχω ; ας μου τα αφαιρεσουν στο τελος απο τα συντάξιμα χρόνια ... και τονιζω την λεξη αντικημενικα ... ας ελέγξουν τις φορολογικες μου δηλωσεις ... εχω πληρωνω δεν εχω δεν πληρωνω ... και οταν γινει ο τελικος απολογισμος θα παρω τα αναλογα... δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει οταν δεν εχω να πληρωνω την συνταξη αυτου που βγηκε απο τα 45 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Για τα αναδρομικά όμως δεν αναφέρει κάτι;

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Αναφέρεται στο ηλεκτρονικό εφημεριδάκι Νο 1333/30-6-2017 (στα ελληνικά νιουζλετερ) του ΤΕΕ, στην πρώτη σελίδα του εφημεριδακίου στο (Β).

post-2272-0-55485900-1498840905_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω ψιλομπερδευτει ...

1. οι αυξησης του νομου βρουτση μας εχουν πιστωθει κανονικα σε ολους ; 

2. ειχα κανει διακανονισμο του αντωνακη με τις 75 δοσεις και νομιζω ηταν μεσα αυτες οι αυξησεις ή κανω λαθος 

3. εχω χασει τον διακανονισμο οι μειωμενες εισφορες του 16 και του 15 τις εχω χασει 

το 15 τις εχω πληρωσει κανονικα το 16 οχι .

 

ξερω καλυτερα να παω να ρωτησω στο τσμεδε αλλα πιστευω ουτε αυτοι ξερουν ακομα απλος λεω μηπως κανενας εδω μπορει να βοηθησει ..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ότι στο διακανονισμό που είχα κάνει αυτόν με τις 100 δόσεις ήταν μέσα και αυτά όποτε να μην περιμένω αλλα.. Αν χαθεί ο διακανονισμός λογικά χάνεται και αποπληρωμή αυτών λίγο μπέρδεμα γίνεται μετά το θέμα καλύτερα στο τσμεδε δες

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στην ζωη υπαρχουν και αναποδιες και εκει το κρατος πρεπει να βρισκει λυσεις που ειναι δικαιες για ολους

 

Όταν λες "δίκαη" τι εννοείς;Όπως π.χ. η ρύθμιση των 100 δόσεων προ διετίας;

Εσύ μπορεί όντως να μην έχεις, ζούμε όμως στη χώρα των κατ' επάγγελμα μπαταχτσήδων που δηλώνουν άποροι ενώ τα παίρνουν μαύρα, που ζουν δωρεάν σε σπίτια που δεν τους ανήκουν (π.χ. όσοι πήραν δάνειο και σταμάτησαν να το πληρώνουν, νόμος Κατσέλη κ.λπ.) και που κάνουν στάση πληρωμών σε εφορία, ασφαλιστικά ταμεία κ.λπ. περιμένοντας τη ρύθμιση...και που όταν αυτή έρθει, πάλι δεν πληρώνουν περιμένοντας καλύτερη ρύθμιση!

Link to comment
Share on other sites

ο μπαταχτσής δεν πρόκειται να πληρώσει ποτέ άρα δεν τον ενδιαφέρει η παράταση κι ούτε κι εσένα πρέπει να σε εγκλωβίζει ο μπαταχτσής στο σκεπτικό σου , η διευκόλυνση σε συναδέλφους που θέλουν και αδυνατούν δεν είναι κακή στο τέλος δεν χαρίζονται και πολλές φορές έχουν και τόκους, δεν είναι μόνο διευκόλυνση για αυτόν που έχει μία προσωρινή αδυναμία αλλά και για τα ίδιο το ταμείο αφού συνεχίζει να παίρνει από τους διακανονισμούς και μήνα μήνα εφκα....το σκεπτικό σου είναι λάθος νο οφένς 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν ότι στο διακανονισμό που είχα κάνει αυτόν με τις 100 δόσεις ήταν μέσα και αυτά όποτε να μην περιμένω αλλα.. Αν χαθεί ο διακανονισμός λογικά χάνεται και αποπληρωμή αυτών λίγο μπέρδεμα γίνεται μετά το θέμα καλύτερα στο τσμεδε δες

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Οπα, άρα τσάμπα περιμένουμε εμείς με ενεργές ρυθμίσεις άλλα αναδρομικά? Οκ...

 

Edit: Μπήκα τωρα στην σελίδα και μου λεει ότι δεν εχει εκδοθεί για Β2017. Το ίδιο έγραφε για το Α2017 μεχρι προχθες αρα αυτο που λες λογικά επιβεβαιώνεται.

Link to comment
Share on other sites

ο μπαταχτσής δεν πρόκειται να πληρώσει ποτέ...

 

Γιατί ζει στην Ελλάδα και βρίσκει και τα κάνει...αν ζούσε στη Δανία ή τη Νορβηγία δεν θα το σκεφτόταν καν!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά μην τσουβαλιάζεις όλο τον κόσμο, έχω την αίσθηση ότι το θέμα σου είναι άλλο

 

Αν τους ήξερα έναν έναν δε θα ήμουν εδώ να τους κράζω αλλά σε κάποια Δ.Ο.Υ. να τους καταγγείλω!

Αναγκαστικά γενικεύω, όποιον δεν αφορά η γενίκευση την προσπερνάει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.