Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπαταρίες ΑΑ & ΑΑΑ κλασικές vs επαναφορτιζόμενες


ilias

Recommended Posts

Θέλω να αντικαταστήσω τέσσερις κλασικές μπαταρίες ΑΑΑ 1,5v σε μία συσκευή που τις καταναλώνει πολύ γρήγορα, με άλλες επαναφορτιζόμενες.

Ψάχνοντας λίγο στο Net βλέπω πως οι δεύτερες χαρακτηρίζονται από mAh, π.χ. 800-850-900 κ.τ.λ.

 

Υπάρχει κάποια αντιστοίχιση των κλασικών ΑΑΑ με τα mAh των επαναφορτιζόμενων;

Δηλαδή πόσα mAh θέλω για να έχω την ίδια διάρκεια που θα μου έδινε μία κλασσική;;;

 

Επίσης βλέπω ότι όλες οι επαναφορτιζόμενες είναι 1.2 v σε αντίθεση με τα 1.5 v των κλασικών.

Υπάρχει πρόβλημα επί αυτού;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολύ καλή ερώτηση και είμαι λίγο εκτός θέματος, ελπίζω να βρεθεί σύντομα ο Συνάδελφος να σου απαντήσει.

Και πιστευω θα βρεθεί.

Εγώ να χαιρετίσω την κίνηση, είμαι υπερ των επαναφορτιζόμενων. Στοιχίζουν βέβαια.

Σωστά εντόπισες οτι υπάρχουν τύποι, εγώ για τα παιδικά παιχνίδια επαναφορτιζόμενες είχα πάρει και ΑΑ και ΑΑΑ ομως οι ΑΑ σε κάποια δεν μου δούλεψαν, ισως να έχει σχέση τα mah που έθιξες.

Θα πρότεινα λίγο πιο επεξηγηματικός να γίνει ο τίτλος για όσους παρακολουθούν το θέμα.

Και θα περιμένω να μάθω την απάντηση που θα σου δοθεί.

Link to comment
Share on other sites

@ilias, δε θα στα πω πολύ επιστημονικά αλλά τα mAh έχουν να κάνουν με τη "χωρητικότητα" της μπαταρίας, δηλαδή όσα περισσότερα τόσο περισσότερο κρατάει μέχρι την επόμενη φόρτιση.

Αυτό που σε νοιάζει είναι να δεις στη συσκευή που έχεις τα volt και τα A(mper) λειτουργίας, ώστε να μη σου δημιουργηθεί πρόβλημα.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Επίσης βλέπω ότι όλες οι επαναφορτιζόμενες είναι 1.2 v σε αντίθεση με τα 1.5 v των κλασικών.

Υπάρχει πρόβλημα επί αυτού;;

υπάρχουν επαναφορτιζόμενες και στα 1.6V σε διαφορετική χημεία και φορτιστές. Πρόβλημα θα έχεις αν οι συσκευές δεν είναι σχεδιασμένες για μικρότερες τάσεις οπότε και θα παύουν να λειτουργούν μετά από λίγο

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες ηλεκτρονικές συσκευές που δε θέλουν πολύ "δυνατή" μπαταρία (συγνώμη για τον εμπειρικό όρο αλλά δεν είμαι ηλεκτρολόγος) θα δουλέψουν και με την επαναφορτιζόμενη των 1.2. Πιθανώς να αντέξουν λιγότερο αλλά δε σε νοιάζει γιατί θα έχεις αρκετές που στο μεταξύ θα φορτίζονται*. Οι περισσότερες συσκευές όμως δε θα δουλέψουν οπότε δε καλύπτεσαι. Αποδίδω και σε λόγους μάρκετινγκ το ότι δε βγαίνουν επαναφορτιζόμενες για 1.5 V.

 

Σα λύση βλέπω το μοντάρισμα της συσκευής ώστε να χωρέσει μια ακόμα μπαταρία ή τη χρήση του κατάλληλου μετασχηματιστή που θα παίρνει ρεύμα από μια μπρίζα, αν και έτσι η συσκευή παύει πια να είναι φορητή..

 

*Για τη φόρτιση τέτοιων μικρών μπαταριών εγώ χρησιμοποιώ κάτι "αηβασιλιάτικα" φαναράκια του 1 ευρώ (μαζί με τη μπαταρία). Τα αφήνεις ένα πρωινό να φορτίσουν και το βράδυ αντί να τα αφήσεις να φωτίζουν βγάζεις τη μπαταρία και τη χρησιμοποιείς όπου αλλού θες.

 

Μια άλλη πιθανή λύση είναι να φτιάξεις μια στήλη ίδιου μεγέθους με επαναφορτιζόμενες δισκοειδείς μπαταριούλες.

Επίσης αν ανοίξεις μια επαναφορτιζόμενη των 9V μέσα θα βρεις 6 ΑΑΑ των 1.5 και σε μια των 4.5V θα βρεις 3ΑΑ των 1.5...

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Οι ΑΑ ειναι σχεδόν στάνταρ στο 1.5V

 

Τα mAh ή μιλιαμπερώρια ειναι η χωρητικότητα της μπαταρίας σε ρεύμα.. Για παραδειγμα μια μπαταρία 600mAh ανάλογα το σχεδιασμό της μπορεί να δώσει 600mA σε μια ώρα ή  60mA στο 10ωρο..Ανάλογα την κλάση της

ΟΙ μη επαναφορτιζόμενες αν ειναι άνθρακα , ψευδαργυρου-μαγγανιου έχουν χωρητικότητα 350mAh και μικρή διάρκεια ζωής..

Οι αλκαλικές που πλέον κυκλοφορούν κατα κόρον, μη επαναφορτιζόμενες έχουν περίπου 750-800mAh

Νομίζω επαναφορτιζόμενες έχει μέχρι 1.2 mAh .Αν θές κάτι παραπάνω έχω δει λιθίου συγκεκριμένες στα 1.5V και έως 3000mAh αλλα πάει στα 4,5 ευρώ η μία ..Μην σε νοιάζει αν ειναι μεγάλη η χωρητικότητα ίσα ίσα..Τα βολτ σε ενδιαφέρουν μην ειναι παραπάνω.. Οπως ειπε ο nvel υπάρχουν και 1.6 με διαφορετικούς φορτιστές..

Μικρότερη τάση και να βάλεις δεν θα δουλέψει ή θα σταματήσει μετα απο λίγο

Edited by JimakosR
Link to comment
Share on other sites

...

    Αποδίδω και σε λόγους μάρκετινγκ το ότι δε βγαίνουν επαναφορτιζόμενες για 1.5 V.

...

 

 

Μακάρι να ήταν λόγοι μάρκετινγκ. 

 

Ο λόγος που οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες  δεν είναι  1,5 V το κάθε  στοιχείο είναι τεχνικός και έχει να κάνει με τις φυσικοχημικές ιδιότητες των υλικών κατασκευής .

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποίησε eneloop (sanyo-panasonic) τις παίρνω από ebay και έχουν το πλεονέκτημα να μην αποφορτίζονται αν δεν τις χρησιμοποιείς (όταν χρειάζομαι τα γουοκι -τοκι για μετρήσεις μετά από πχ 3 μήνες είναι οκ) ,κατά τα άλλα με τα Mah όσο μεγαλύτερες τόσο καλύτερα αλλά στις eneloop παρατήρησα ότι οι μεγαλύτερες δίνουν λιγότερες επαναφορτίσεις . 

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να ήταν λόγοι μάρκετινγκ. 

 

Ο λόγος που οι επαναφορτιζόμενες μπαταρίες  δεν είναι  1,5 V το κάθε  στοιχείο είναι τεχνικός και έχει να κάνει με τις φυσικοχημικές ιδιότητες των υλικών κατασκευής .

 επαναφορτιζόμενες στα 1.5V υπάρχουν ως li-ion με ενσωματωμένο κύκλωμα υποβιβασμού τάσης και ειδικό φορτιστή που είναι πανάκριβες αλλά και ως αλκαλικές πάλι με ειδικό φορτιστή που κάποτε ('90) υπήρχαν και στην ελλάδα αλλά δεν είχαν επιτυχία λόγω του μικρού αριθμού επαναφορτίσεων

Όπως προείπα υπάρχουν και στα 1.6 που τις χρησιμοποιώ χρόνια που δεν έχουν τα προβλήματα των άλλων

Edited by nvel
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.