Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΤΕΕ: Το 81,5% των μηχανικών εκτός επαγγέλματος, λόγω ασφαλιστικών οφειλών


Engineer

Recommended Posts

Συνάδελφοι ο νόμος προσφοράς/ζήτησης είναι ξεκάθαρος.
Η Ελλάδα έχει πολύ περισσότερους μηχανικούς απ' όσους χρειάζεται, γι' αυτό και οι αμοιβές είναι στα τάρταρα. Όσοι είναι τυχεροί ώστε να έχουν πελατολόγιο που εκτιμάει την καλή δουλειά ή κάνουν κάτι εξειδικευμένο, μπορούν να έχουν αξιοπρεπή μισθό. Οι υπόλοιποι ίσα να τα βγάζουν πέρα ή ίσα να πληρώνουν το κράτος.

 

Αυτό που γίνεται και θα συνεχίζει να γίνεται είναι να παράγουμε μαζικά μηχανικούς και οι μισοί θα φεύγουν στο εξωτερικό και θα μένουν και εκεί.

Η Ελλάδα είναι σε κομβικό σημείο και ιδανικά έχει την δυνατότητα να συντηρεί περισσότερους μηχανικούς από όσους θα χρειαζεται. Αρκεί οι μεγάλες εταιρίες να στραφούν σε Βαλκάνια και Ανατολή, που ήδη γίνεται, αλλά χρειάζεται σε ακόμη μεγαλύτερο βαθμό. Γιατί ακόμη και αν με ένα μαγικό τρόπο η οικονομία επιστρέψει σε προ κρίσης καταστάσεις,ο κατασκευαστικός κλάδος δεν θα επιστρέψει. 

Χρειαζόμαστε να έρθει ξένο χρήμα με τον ένα η τον άλλο τρόπο. Το λίπος που ρουφάει το κράτος τόσα χρόνια τέλειωσε στου περισσότερους εδώ και καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απλά θέμα προσφοράς και ζήτησης, αλλά ζήτημα αξιοπρέπειας και αυτοσεβασμού των μηχανικών.

 

Αν αξιολογείς την εργασία σου ίσα με ενα κιλό ντομάτες δεν φταίει η μεγάλη πληθώρα μηχανικών.

 

Εξάλλου απο τις τόσες χιλιάδες που υπάρχουν, πόσοι ασχολούνται με οικοδομές? Πόσοι είναι μέλη ΤΣΜΕΔΕ κ δεν έχουν σχέση με κατακευές?Μη μιλάμε γενικά και αορίστως.

 

Αρκετοί εργάζονται σε εταιρίες, στο δημόσιο, σε λιμενικά,οδοποιίες, βιομηχανίες κτλ κτλ.....δεν υπάρχει τόσο μεγάλη προσφορά όσο νομίζετε.

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ. 
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες αλλα πιστεύω ότι δεν υπάρχει η αντίστοιχη απορρόφηση μηχανικών από εταιρείες τόσο ώστε να καλυφθεί η υπερπληθώρα μηχανικών σήμερα. Πράγματι υπάρχουν αρκετοί που δεν ασχολούνται αποκλειστικά με οικοδομές η κατασκευές και είναι λογικό. Από την άλλη όμως δεν υπάρχει βιομηχανική ανάπτυξη στην Ελλάδα τέτοια που να χρειάζεται επιπλέον προσωπικό. Αν κατα τη γνώμη μου γινόταν μια στροφή για βιομηχανική ανάπτυξη από κάθε άποψη σίγουρα θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα και θα υπήρχε πληθώρα επιλογών.

Σήμερα έχουμε τους μηχανικούς που εργάζονται σε εταιρείες και ανέφερες, τους μηχανικούς που είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και ασχολούνται με μεράκι σε αυτό που δημιούργησαν και τέλος τους μηχανικούς που πάνε όπου φυσάει ο άνεμος με αποτέλεσμα να καταστρέψουν και τους πραγματικά ελεύθερους επαγγελματίες είτε επειδή δεν γνωρίζουν την αγορά, είτε επειδή το κάνουν από ανάγκη, είτε επειδή δεν ξέρουν να διαχειριστούν καταστάσεις με αμοιβές κτλ


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ. 
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα είναι θέμα αξιοπρέπειας και αυτοσεβασμού. 

Δεν φταίει μόνο η σχέση προσφοράς/ζήτησης. Αλλά η πολύ χαμηλή ζήτηση για μηχανικούς είναι καταλυτικός παράγοντας ώστε να παραδώσει καποιος τα χαρτιά του και να μην πληρώνει εισφορές.

Όταν  σήμερα αντί για 20 δουλειές υπάρχει μία, η ζημιά του αρπακολατζή είναι τεράστια. Γιατί με το να μην σεβεται τον κλάδο και την ποιότητα της υπηρεσίας που παρέχει και να ρίχνει τις αμοιβές στα τάρταρα, στερεί την δουλειά απο άλλους 19.
Αν όμως υπήρχαν 20 δουλειές η ζημιά που θα έκανε θα ήταν πολύ μικρότερη, ενώ η ανώτερη ποιότητα των υπόλοιπων 19 θα μπορούσε, υπο προϋποθέσεις, να τον περιθωριοποιήσει στο να παίρνει μόνο χαμηλής ποιότητας δουλειές.

 

Link to comment
Share on other sites

"Σιγουρα είναι θέμα αξιοπρέπειας και αυτοσεβασμού. "

 

Aν δεν εχεις να πληρώσεις το νοίκι σου και το φαγητό του παιδιού σου ξέρεις πόση αξιοπρέπεια και αυτοσεβασμό έχεις;  Ναι, έτσι εύκολα λες "ας τον χάσω τον πελάτη, αρκει να εχω αξιοπρέπεια" και γυρνάς σπίτι σου, βλέπεις το παιδί σου και σου λέει οτι σκίστηκε το παντελόνι του και θέλει καινούριο.

 

Ασε που ψηλώνουν τα άτιμα και θέλουν κάθε χρόνο καινούρια ρούχα. Και η σπιτονυκοκυρά θέλει το νοίκι της.

 

Αξιοπρέπεια και απλήρωτοι λογαριασμοί.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να αποφεύγουμε τους λαϊκισμούς. Πουθενά δεν είπα ότι θα προτιμήσω να πεινάσει το παιδί μου για να φανώ αξιοπρεπής.

Αυτοί που κάνουν ΠΕΑ με 40 ευρώ μέσω google earth (τουλαχιστον αυτοι που ξέρω εγώ) ούτε πεινάνε ούτε το κάνουν ως λύση επιβίωσης. Εξυπνάκηδες είναι και κάνανε τα ίδια και προ κρίσης. 
Υπάρχουν μηχανικοί που περπατούν στα όρια της ανηθικότητας ή αγνοούν τις προβλεπόμενες απο νόμους η κανονισμούς διαδικασίες για να χτυπήσουν τις τιμές και δεν το κάνουν για τα παιδιά τους.

Επειδή δηλαδή κάποιος είναι διατεθειμένος να κάνει copy paste μελέτες ή να απασχολεί ανασφάλιστους εργαζόμενους ή να μη δηλώνει εισοδήματα στην εφορία για να κάνει πιο φθηνή προσφορά θα πω εγώ "οκ το κάνει για το παιδί του". Και το δικό μου παιδί δεν έχει αξία; Ή μήπως αν ανεβάσει την τιμή 30-40 ευρώ δεν θα τα πληρωθεί;

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ. 
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, danaikaterina

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

Μαρίκα και εγω γονιός είμαι...ΝΑΙ να τον χάσεις τον πελάτη αν η προσφορά που θα κάνεις ισοδυναμεί με 50-100 Ευρώ καθαρά μετά απο πολλές ημέρες εργασίας.

 

Αυτή η πρακτική με βεβαιότητα θα σε αναγκάσει να κλείσεις με χρέη σε ΔΕΗ,ΕΦΚΑ,ενοίκια,τηλέφωνα κτλ

 

Προτιμότερο κ πιο προσοδοφόρο είναι να αλλάξεις επάγγελμα και να μαζεύεις ελιές με 20-25 Ευρώ/ημέρα χωρίς πάγια για γραφείο κτλ.

 

Η λογική "δεν εχω να πληρώσω το νοίκι μου, άρα θα εξευτελίσω τις αμοιβές μου", είναι πέρα για πέρα λάθος..... απο οικονομικής άποψης.

 

Προσπάθησε να υπολογίσεις τι απομένει στην τσέπη σε ενα αληθινό παράδειγμα με μηχανικό με μισθωμένο γραφείο, ΔΕΗ,ΟΤΕ,κοινόχρηστα,ΕΦΚΑ & έσοδα απο 5 ρυθμίσεις των 400,00 Ευρώ + ΦΠΑ το μήνα για να δεις που σε βγάζει αυτή η πρακτική....  

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

"Εξυπνάκηδες είναι και κάνανε τα ίδια και προ κρίσης. "

Τότε γιατι προ κρίσης οι αμοιβες ήταν μεγαλύτερες;

 

"Υπάρχουν μηχανικοί που περπατούν στα όρια της ανηθικότητας ή αγνοούν τις προβλεπόμενες απο νόμους η κανονισμούς διαδικασίες για να χτυπήσουν τις τιμές και δεν το κάνουν για τα παιδιά τους."

Και γιατί το ταυτίζουμε αυτό με χαμηλότερες αμοιβες; Δεν υπάρχουν ανηθικοι με υψηλές αμοιβες; Πώς στο καλό ορίζουμε οτι απο κάποιο όριο και κάτω οι μηχανικοί κάνουν κακή δουλειά και απο κάποιο όριο και πάνω κάνουν καλή;

 

"Ή μήπως αν ανεβάσει την τιμή 30-40 ευρώ δεν θα τα πληρωθεί;"

Ή μήπως αν ανεβάσει την τιμή 30-40 ευρώ θα τα δηλώνει στην εφορία ή θα πληρώνει παραπάνω τους εργαζομενους του; Πώς  γίνονται τέτοιοι συνειρμοί;

Link to comment
Share on other sites

Τακτοποίηση Αυθαιρέτων

 

Γρήγορα, Εύκολα, Αξιόπιστα!

Τώρα Μόνο από 300€* και ΔΩΡΟ Power Bank!

 

 

Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης - Ενεργειακή αναβάθμιση κτιρίων

Έκδοση στο ελάχιστο νόμιμο κόστος μέσα σε 48 ώρες

Τώρα Μόνο από 40€* με ΔΩΡΟ Power Bank και παράδοση στο χώρο σας!

Ταυτόχρονη Έκδοση Ενεργειακού Πιστοποιητικού & Βεβαίωσης Μηχανικού με Μόνο 90€* ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ!

 

Εγω σιωπώ....... όποιος δεν έχει να πληρώσει το νοίκι του ας ανταγωνιστεί τις παραπάνω τιμές και αν στο τέλος του μήνα μπορέσει να ανταποκριθεί στις υποχρεώσεις του, ευχαρίστως παραδίδω σφραγίδα και πτυχίο και παω μοναχός στο Άγιο Όρος....

Edited by danaikaterina
Link to comment
Share on other sites

"Εξυπνάκηδες είναι και κάνανε τα ίδια και προ κρίσης. "

Τότε γιατι προ κρίσης οι αμοιβες ήταν μεγαλύτερες;

Η απάντηση είναι στο πρώτο σχόλιο μου. Προ κρίσης υπήρχαν 20 δουλειές όχι 1 και το κριτήριο της ποιότητας είχε μεγαλύτερη βαρύτητα.

"Υπάρχουν μηχανικοί που περπατούν στα όρια της ανηθικότητας ή αγνοούν τις προβλεπόμενες απο νόμους η κανονισμούς διαδικασίες για να χτυπήσουν τις τιμές και δεν το κάνουν για τα παιδιά τους."

Και γιατί το ταυτίζουμε αυτό με χαμηλότερες αμοιβες; Δεν υπάρχουν ανηθικοι με υψηλές αμοιβες; Πώς στο καλό ορίζουμε οτι απο κάποιο όριο και κάτω οι μηχανικοί κάνουν κακή δουλειά και απο κάποιο όριο και πάνω κάνουν καλή;

Ξανά λαικισμός και γενίκευση. Καλό είναι να διαβάζουμε τα προηγούμενα σχόλια. Μιλάμε για μηχανικούς που σκοτώνουν την δουλεία διότι επιλέγουν να μην κάνουν όσα θα έπρεπε. Κάτι τέτοιο είναι εξ ορισμού ανήθικο. Όπως αν πες σε ένα γιατρό και πληρώσει μισά λεφτά γιατί δεν θα σε εξετάσει ποτέ.

"Ή μήπως αν ανεβάσει την τιμή 30-40 ευρώ δεν θα τα πληρωθεί;"

Ή μήπως αν ανεβάσει την τιμή 30-40 ευρώ θα τα δηλώνει στην εφορία ή θα πληρώνει παραπάνω τους εργαζομενους του; Πώς  γίνονται τέτοιοι συνειρμοί;

Στα λόγια μου έρχεσαι. Απο την στιγμή που θα μπουν στην τσέπη του τα ίδια λεφτά, επιλέγει να παρανομήσει απλά για να φάει την δουλειά απο μένα και σένα και όχι για να ζήσει το παιδί του.

Δεν ξέρω αν αυτά τα ρωτάς απλά για προβοκάρισμα ή αν είναι πραγματικες απορίες. Πάντως τα όρια της κακης δουλειάς είναι ξεκάθαρα για τις περιπτώσεις που μιλάμε.

Επίσης μιλάμε για τους λόγους που το 80% των μηχανικών οδηγήθηκε εκτός επαγγέλματος. Και ο αθέμιτος ανταγωνισμός είναι πολύ σοβαρό αίτιο.

Edited by Ήρωνας
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.