Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΑΡΘΡΟ 099 - Ν. 4495/17] Δικαιολογητικά υπαγωγής στο Ν. 4495/17


Recommended Posts

Δεν μου έχει τύχει ποτέ για να ξέρω την απάντηση αλλά προσθέτω κι εγώ μια συμπληρωματική ερώτηση στο παραπάνω post. Ο αρμόδιος μηχανικός που θα αναλάβει τον ηλεκτρομηχανολογικό έλεγχο μπαίνει κι αυτός στην ομάδα έργου?

Ναί
Link to comment
Share on other sites

Για δήλωση με μόνο λοιπες παραβάσεις δεν σου ζητάει.

 

Προσοχή!

Δεν έχει απολύτως καμία σημασία το τι ακριβώς σου ζητάει το σύστημα! 

Αυτό, το σύστημα δηλαδή, "...κάνει λάθη", πολλά, δεν ...."αναλαμβάνει ευθύνες"!

Σημασία έχει το τι ακριβώς "...λέει ο νόμος" και κατ' επέκταση το ποιές ακριβώς "....είναι οι ευθύνες του διαχειριστή μηχανικού της δήλωσης"!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Ιάσονας... Μην βλέπετε τι ζητάει το σύστημα, αλλά το σώμα του νόμου. Δεν το έχω δει στον 4495, αλλά αυτοί (το ΤΕΕ) είναι ικανοί να έχουν αφήσει την απαίτηση για υπέρ ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ !!!

Link to comment
Share on other sites

Τι συμπέρασμα βγάζετε εσείς συνάδελφοι για την παρακάτω διάταξη ?

 

ΑΡΘΡΟ 99 ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

δδδ) της κάτοψης του ορόφου, στην οποία σημειώνεται η αυθαίρετη κατασκευή για την

οποία ζητείται η υπαγωγή στις ρυθμίσεις του παρόντος.

Θεωρείται ως κάτοψη για την εφαρμογή της παρούσας το σχέδιο κάτοψης, το οποίο προσαρτήθηκε στην πράξη σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών στις περιπτώσεις αυτοτελών οριζόντιων ή καθέτων ιδιοκτησιών, των οποίων η οικοδομική άδεια εκδόθηκε πριν από την έναρξη ισχύος του από 8.9.1983 προεδρικού διατάγματος (Δ΄394).

Αν η πραγματική κατάσταση συμφωνεί με τα σχέδια της σύστασης διηρημένων ιδιοκτησιών, είναι δυνατή η υποβολή της κάτοψης που επισυνάπτεται στη σύσταση και δεν απαιτείται να προβεί ο μηχανικός στη σύνταξη νέου σχεδίου κάτοψης, χωρίς όμως αυτό να πιστοποιεί τη νομιμότητα της ιδιοκτησίας σύμφωνα με τις πολεοδομικές διατάξεις.

Ο έλεγχος των αυθαιρεσιών γίνεται σε κάθε περίπτωση σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια της οικοδομικής άδειας.

 

Τι σημαίνει είναι δυνατή η υποβολή κάτοψης αλλά δεν πιστοποιεί την νομιμότητα?

Στην παρακάτω περίπτωσή μου που η σύσταση έχει γίνει με την πραγματική σημερινή κατάσταση της κάτοψης της συνιδιοκτησίας , αλλά υπάρχει διαφοροποίηση με την κάτοψη της άδειας σύμφωνα με το σκαρίφημα  ( ίδιες περιμετρικές διαστάσεις αλλά γεωμετρική παραμόρφωση του σχήματος ) , μπορώ να δώσω βεβαίωση νομιμότητας για μεταβίβαση ?

post-42690-0-51991800-1510426988_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά καταλαβαίνω το παρακάτω:

 

Αν τα σχέδια της σύστασης[1] περιλαμβάνουν όλες τις αυθαιρεσίες[2] δεν χρειάζεται να εκπονήσεις (νεα) σχέδια για να δείξεις τις αυθαιρεσίες και σου παρέχεται η δυνατότητα να προβείς στην υποβολή της κάτοψης που επισυνάπτεται στη σύσταση.

Εννοείτε ότι επ' αυτών των σχεδίων (της σύστασης) θα κάνεις και τις όποιες παρατηρήσεις των αυθαιρεσιών που εντοπίζεις.

Πρακτικά στην περίπτωση σου δίνεται η δυνατότητα να γλυτώσεις την εκπόνηση νέων σχεδίων και χρησιμοποιείς της σύστασης[3] για να δείξεις τις αυθαιρεσίες.

 

[1] Αντικατοπτρίζουν δηλαδή την πραγματικότητα, με βάση τις μετρήσεις σου --είναι αυτό που λέμε τα "ως κατασκευάσθη" σχέδια-- αλλά όμως δεν συνιστούν στοιχείο "πολεοδομικής" νομιμότητας.

 

[2] Τις οποίες (αυθαιρεσίες) θα έχεις εντοπίσει με βάση τα σχέδια της αδείας.

 

[3] Τα οποία (σχέδια σύστασης) είναι και τα "ως κατασκευάσθη"

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοεί ότι αν είχες μία κατάσταση Α στην άδεια και μια κατάσταση Β στην πραγματικότητα αλλά η κάτοψη που συνοδεύει τη σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών συμφωνεί με την πραγματική κατάσταση Β, τότε εννοείται ότι τακτοποιείς τις διαφορές από την άδεια αλλά μπορείς αντί να κάνεις νέο σχέδιο να υποβάλλεις την κάτοψη της σύστασης αφού αυτή δείχνει την πραγματική κατάσταση.

 

edit: Με πρόλαβε ο george πολύ σωστά

Edited by danaikaterina
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δανάη-Κατερίνα,

... και είναι πολύ λογική αντιμετώπιση ... σκανάρεις τα σχέδια της σύστασης (που είναι τα "ως κατασκευάσθη"), τα περνάς στο cad (ή και χειρόγραφα σε αυτά αν δεν θες να παρουσιάσεις κάτι πιο κομψό) και κάνεις τις παρατηρήσεις σου σε αυτά. Το ίδιο κόστος αλλά σε μειωμένο χρόνο .. άρα κέρδος ... 8-)

Θεωρώ ότι αρκετοί το είχαμε ήδη έμμεσα κάνει στον 4178 (αν είχαμε τα αυτά σχέδια) ... με ιχνογραφία (να θυμηθούμε τα παιδικά μας χρόνια) αλλά ηλεκτρονική στο cad για να παράγουμε τα δικά μας όπου κάναμε τις παρατηρήσεις και δείχναμε τις αυθαιρεσίες.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ για την συνδρομή σας

Έχω κάνει  τα σκαναρίσματα και όλα τα υπόλοιπα ...

Το πρόβλημά μου είναι : τι είδους αυθαιρεσία έχω όταν δεν έχω υπέρβαση επιφάνειας-κάλυψης - δόμησης

αλλά ''παραμορφωμένη'' κάτοψη κτηρίου που επηρεάζει και το διαμέρισμα της συγκεκριμένης συνιδιοκτησίας .

Τι πρόστιμο να υπολογίσω  για το διαμέρισμα μόνο του παραπάνω σκαριφήματος ??? :sad:

Εκδίδω βεβαίωση νομιμότητας για μεταβίβαση ? όταν δεν έχω υπέρβαση κάλυψης-δόμησης-ύψους

αλλά μόνο διαφοροποίηση  περιγράμματος από λάθος αποτύπωση του οικοπέδου ?

Edited by venezia
Link to comment
Share on other sites

Για αυθαίρετη κατοικία δεν υπάρχει υποχρέωση για διάγραμμα κάλυψης. Κι όντως ο νόμος δεν γράφει κάτι.

 

Αλλά συνάδελφοι δεν συντάσσετε έστω ένα υποτυπώδες για το πως πρόεκυψαν οι επιφάνειες της κάτοψης?

Κι ας μην συγκρίνονται τα μεγέθη με κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.