Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

αναθεώρηση αδείας εκδοθείσα κατά ΓΟΚ '85


eiranton

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να κάνω αναθεώρηση αδείας του 1988;;
Η άδεια αφορούσε ισόγεια πλακοσκεπή οικία με υπόγειο και πρόβλεψη δυο ορόφων και εκδόθηκε κατα ΓΟΚ '85.

Και η αναθεώρηση αφορά την μέτρηση στην κάλυψη, ακάλυπτου χώρου που δεν έχει κοινόχρηστη πρόσβαση, κάνοντας χρήση της εγκυκλίου 113/86 και εφαρμογή του άρθρου 14 για τα χαμηλά κτίρια. 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς. Η άδεια έχει λήξει και πρέπει να εκδοθεί νέα για την αποπεράτωση.

 

 

Τώρα αν θες να συντάξεις νέα σχέδια σύμφωνα με τον ΝΟΚ νομίζω πως μπορείς. Καλό είαι να συννενοηθείς με την ΥΔΟΜ της περιοχής σου διότι δεν έχει σημασία τη γράφει ο νόμος αλλά τι καταλαβαίνουν οι λεβέντες!!!

Link to comment
Share on other sites

Η εγκ λέει στο περίπου

ότι στα Χαμηλά κτίρια δεν ισχύει η γενική απαίτηση του ΓΟΚ 85

 

Στους χώρους του οικοπέδου που αφήνονται ως ακάλυπτοι

πρέπει να έχουν άμεση πρόσβαση όλοι οι συνιδιοκτήτες

άλλως δεν θεωρούνται ακάλυπτοι και προσμετρώνται στην επιτρ κάλυψη

Link to comment
Share on other sites

H εγκύκλιος λέει πως ακάλυπτος που δεν έχει κοινόχρηστη πρόσβαση προσμετράται στην κάλυψη.

Όταν εκδόθηκε η Ο.Α. δεν προσμετρήθηκε όμως, γιατί γινόταν ανέγερση μόνο του ισογείου το οποίο έχει πρόσβαση στον ακάλυπτο.

Σε μια ενδεχόμενη προσθήκη ορόφου όμως αυτομάτως δεν υπάρχει κοινόχρηστη πρόσβαση, άρα σύμφωνα με την εγκ 113/86 ο ακάλυπτος αυτός προσμετράται στην κάλυψη.

Η αναθεώρηση θέλω να γίνει για να προσμετρηθεί ο ακάλυπτος αυτός στην κάλυψη. Και επίσης για να κάνω χρήση του αρθ. 14 για τα χαμηλά κτίρια.

 

Το ερώτημα μου αφορά κυρίως αν μπορώ να κάνω αναθεώρηση αδείας του 1988?

 

Σύμφωνα με τον τρόπο έκδοσης Ο.Α. (ΦΕΚ 394/1983, άρθρο 6 παρ. α) μετά την παρέλευση της τριετίας αν έχει περατωθεί ο οικοδομικός σκελετός γίνεται αναθεώρηση για αόριστο χρόνο. Οι απόψεις διίστανται όπως καταλαβαίνω. 

Link to comment
Share on other sites

Επισημαίνω ότι τόσο ο ΓΟΚ 85, όσο και ο ΝΟΚ αναφέρουν ότι οι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΙ ακάλυπτοι (όχι όλοι οι οι ακάλυπτοι) πρέπει να είναι προσβάσιμοι από τους κοινοχρηστους χώρους του κτιρίου. Η εγκύκλιος 113/86 πάει ένα βήμα παραπέρα που δεν βρίσκει κατά την άποψη μου έρεισμα στον νόμο.

Edited by armenopoulos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ο υποχρεωτικός ακάλυπτος (30%, αφού έχω επιτρεπόμενη κάλυψη 70% στην περιοχή) έχει κοινόχρηστη πρόσβαση. Πρόκειται για επιπλέον ακάλυπτο του οικοπέδου. 
Οι εργασίες έχουν ολοκληρωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αναθεώρηση σε οικοδομική άδεια για αλλαγές στις μελέτες γίνεται κατά την διάρκεια ισχύος της.

Για την αναθεώρηση για παράταση ισχύος της δεν υπάρχει λόγος να γίνει αφού δεν υπάρχουν εργασίες να γίνουν.

Η άδειά σου φαντάζομαι έχει λήξει, ή έχει γίνει η τελική θεώρηση του στελέχους και το ακίνητο έχει ηλεκτροδοτηθεί. 

Αν θέλεις να κάνεις προσθήκη δόμησης-κάλυψης-'ογκου, η άποψή μου είναι οτι θα πρέπει να ακολουθήσεις την διαδικασία της έκδοσης νέας άδειας δόμησης με τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα στην περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.