Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Νεος Κανονισμος Σκυροδεματος 2016


 
sakelsakel

Recommended Posts

Παρακαλω , ενημερωστε με συναδελφοι, η ημερομηνια εναρξης ισχυος του νομου , ητοι 2-4-2017,

τι ακριβως σημαινει? για εργα που γινονται μετα απο αυτη την ημερομηνια ή για αδειες που εκδιδονται 

μετα απο αυτη την ημερομηνια.

Συγκεκριμενα, σε αδεια που εκδοθηκε πριν την ημερομηνια αυτη, και τωρα εχουν πεσει μπετα με C16/20,

εχω υποχρεωση να συνεχισω με C25/30? Θεωρω, πως δεν μπορει να ισχυει κατι τετοιο ακθως θα πρεπει να αλλαξει η μελετη,

αλλα σας ρωτω παρα ταυατα.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε σε πρόσφατη, προ διμήνου ενημερωτική ημερίδα που πραγματοποιήθηκε στην Ρόδο για τον ΚΤΣ 2016 ειπώθηκε από τον Νικόλαο  Μαρσέλλο Πολιτικό Μηχανικό ΕΜΠ και μέλος των επιτροπών σύνταξης ΚΤΣ και ΜΕΤΣ/ΚΕΔΕ ότι μέχρι και τις 02-04-2017 όσον αφορά τις μελέτες ίσχυαν και οι δύο κανονισμοί και ο καθένας επέλεγε. Οπότε ότι έχει εκδοθεί η μελετηθεί πριν από αυτή την ημερομηνία, και εννοείτε ότι έχει θεωρηθεί από ΥΔΟΜ,  μπορεί να συνεχίσει με βάσει όποιον από τους δύο κανονισμούς είχε επιλεγεί. Ότι μελετάται και εκδίδεται μετά από αυτή την ημερομηνία πάει υποχρεωτικά με ΚΤΣ 2016.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΤΣ ισχυει υποχρεωτικα για αδειες που εχουν πρωτοκολλα στην υπηρεσια μετα τις 2/4/16.

Αν μελετηθηκε με παλαιο συνεχιζεις αν θελεις με παλαιο. Αλλοιως αν θελεις να συνεχισεις με ΚΤΣ 2016 τυπικα πρεπει να κανεις μια ενημερωση φακελλου λογω αλλαγης μελετης με προσαρμογη στον ΚΤΣ 2016

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΤΣ ισχυει υποχρεωτικα για αδειες που εχουν πρωτοκολλα στην υπηρεσια μετα τις 2/4/16.

Αν μελετηθηκε με παλαιο συνεχιζεις αν θελεις με παλαιο. Αλλοιως αν θελεις να συνεχισεις με ΚΤΣ 2016 τυπικα πρεπει να κανεις μια ενημερωση φακελλου λογω αλλαγης μελετης με προσαρμογη στον ΚΤΣ 2016

 

2/4/17???

Link to comment
Share on other sites

 Μόνο εμένα μου έκανε εντύπωση το C16/20? Δεν ξέρω τι κατασκευή έχει (φορτία κτλ προφανώς τον καλύπτει και ο ΕΚΩΣ) δε αλλά 16/20? Κάνει μελέτες κανείς με 16/20 και σε νησιά δε?

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

C16/20 ειχα σε μελετη του 2010 που κατασκευαζεται σημερα.Απο την εκδοση των ευρωκωδικων εφαρμοζω c20/25,

αλλα ναι....οι περισσοτερες μελετες εδω (ενα 90%..) με c16/20 εγιναν.

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Επιβεβαιωνεται η λογικη ευτυχως.

Link to comment
Share on other sites

C16/20 ειχα σε μελετη του 2010 που κατασκευαζεται σημερα.Απο την εκδοση των ευρωκωδικων εφαρμοζω c20/25,

αλλα ναι....οι περισσοτερες μελετες εδω (ενα 90%..) με c16/20 εγιναν.

Ευχαριστω για τις απαντησεις.Επιβεβαιωνεται η λογικη ευτυχως.

Η θραυση παρα πολλων δοκιμιων (τουλαχιστον στον Νομο μου οπου ειχαμε αρμοδιοτητα) για  20 χρονια εδειξε οτι ακομα και το C20/25 με δυσκολια το επιαναν οι παραγωγοι.Αυτο οδηγουσε τους μελετητες να μελετουν με C16/20 και να παραγγελνουν C20/25 .

Τωρα που παμε σε τουλαχιστον C25/30 αλλα και στα αλλα απαιτουμενα του ΚΤΣ (π.χ δελτιο αποστολης ) πιστευω οτι θα υπαρξουν θεματα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.